Stačí ti na rozbeh startupu na Slovensku 5000 eur?

  • Pre niektoré startupy je 5000 eur ako kvapka vody v kýbli. Jednoducho za tie peniaze neurobíš dokopy nič.
entreprenuership-800x400
  • Pre niektoré startupy je 5000 eur ako kvapka vody v kýbli. Jednoducho za tie peniaze neurobíš dokopy nič.

Iní veria, že je to dosť na dizajn a part-time developera. Niektorí by za to rozbehli celý biznis. Podľa mňa je 5000 eur dosť. Pokiaľ teda nechceš vyrábať nové auto alebo raketu do vesmíru.

Akože chápem, vidíš, ako niekto za pár nefunkčných štátnych webov vysolí desiatky miliónov eur. Možno si pamätáš logo „regionálneho operačného programu“, ktoré vyšlo na 260000 eur. Bola to modrá kocka s nápisom „rop“ vo vnútri. Pri týchto sumách máš logicky pocit, že 5000 eur je dobrých akurát tak na pár opijášov, kde na všetky túžby po rozbehnutí startupu zabudneš.

iron-man_e60b567f-800x400

Kedysi bol freelancing niečím novým, jedinečným. Všetci si pýtali za služby šialené sumy, veď nemali ani prečo ísť dole. Ale svet je otvorený a ty by si mal začať premýšľať globálne. Áno, ak robíš produkt pre Slovensko, asi ti copywriter z Pakistanu nepomôže. Ale prečo by ti šikovný chalan z druhej strany sveta nemohol urobiť napríklad softvér? Iný chalan v Indii ti za pár šupiek urobí logo. Produktové video si môžeš nechať urobiť od freelancera napríklad v Rusku a ak budeš expandovať, copywriting si môžeš objednať povedzme v Amerike.

Pointou toho, čo píšem, je asi to, že nepotrebuješ na rozbeh startupu nejakú mega marketingovú či mediálnu agentúru. S trochou kreativity a prieskumu dokážeš možno nielen vydať solídny produkt, ale aj rozbehnúť kompletne celú spoločnosť.

elitedaily_victor_torres_getting_job

Nechcem krivdiť Slovákom, som veľký patriot a som vždy veľmi rád, keď si pomáhame medzi sebou. Ty kúpiš službu odomňa, ja neskôr od teba. Obaja sme spokojní, máme výstup a ak to priznáme na daňovom, tak aj pomôžeme ekonomike :)). No ak je tvoj rozpočet na rozbeh startupu príliš nízky, nie je hanbou, ak sa pozrieš po iných riešeniach.

  • Elance.com, Freelance.com, oDesk či Guru sú výborné služby, kde lacno zoženieš nielen developerov a dizajnérov.
  • Pre lacné a schopné riešenia sa pozeraj smerom na východ. Nebudem klamať ak poviem, že za 25 eur vieš dostať už naozaj schopné logo. Také, ktoré ti vydrží minimálne do príchodu prvých investorov.
  • Kvalitné prezentačné video za pár stoviek si môžeš objednať na wyzowl.com.
  • Na textmaster.com si objednáš copywritera, ktorý ti spraví anglické texty. A to aj za nejakých 25 eur na tisíc slov.
  • Pre marketing sa snaž pozbierať všetky možné kupóny ku Google reklame. Dávajú ich často aj slovenský poskytovatelia webhostingu, je ich plný net a možno ti nejaký prišiel aj poštou. Takisto jeden dostaneš, ak sa zaregistruješ do „Webmaster Tools“. Dokonca som počul chýry, že ti poskytnú kupón aj za zavolanie.

 

Rozbeh podnikania nemusí byť o kapitále. Ak ho máš, pokojne investuj do kvalitných služieb. No pred každou platbou starostlivo zváž, či je to vážne nevyhnutné.

Local startup Seed Worthy is sponsoring Springboard, a competition that will allow software developers to actually launch their products testing BowTie, a new platform being developed by Seed Worthy.  (Courtesy Seed Worthy)  cmoore@abqjournal.com Fri Jan 23 14:20:08 -0700 2015 1422048007 FILENAME: 186150.jpg

Inak ale 5000 eur na väčšinu startupov podľa mňa stačí. A niekedy je to dokonca až príliš. Totiž, začať úplne od nuly je presne to, čo ti pomôže maximálne oceniť všetko to kúzlo, ktoré podnikanie a startupy ponúkajú. Takže je jedno, akú plnú peňaženku máš, je čas spraviť prvý krok. A na všetko ostatné si vieš predsa nájsť spoluzakladateľa ;).

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech