Staň sa vegánom a zachráň planétu! Vyzývajú svetoví vedci

  • 107 vedcov sa podielalo na zhotovení dokumentu pre Medzinárodný panel klimatických zmien
  • Vyplynulo z neho, že ak by sme prestali jesť mäso, dokázali by sme zachrániť prírodu
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • 107 vedcov sa podielalo na zhotovení dokumentu pre Medzinárodný panel klimatických zmien
  • Vyplynulo z neho, že ak by sme prestali jesť mäso, dokázali by sme zachrániť prírodu

Globálne oteplovanie patrí medzi najväčšie svetové krízy, akým musí súčasná spoločnosť čeliť a jedným zo spôsobov, akými sa dá riešiť, je aj správne zvolená a vyvážená diéta. Z dokumentu, ktorý zhotovilo 107 vedcov pre Medzinárodný panel klimatických zmien vyplnulo, že ak by sa z nás všetkých stali vegáni, dokázali by sme zachrániť planétu, ako prvý na ňu upozornil portál BBC.

Áno, samozrejme, bielkoviny obsiahnuté v mäse sú nesmierne dôležité, avšak v súčasnej dobe sa už dajú nahradiť aj inými kvalitnými alternatívami. Ak sa nechceš hneď vzdať mäsa a živočíšnych výrobkov, mal by si si aspoň pripustiť, že v západných kultúrach konzumuje zbytočne veľa mäsa. Okrem toho mnoho potravín končí úplne zbytočne v koši a na skládkach a prináša so sebou ďalšie problémy.

Emisie, ktoré jedlo vyprodukuje počas svojej cesty z kuchyne do koša a na skládku sa podľa informácií BBC rovnajú 8 – 10 % z celkovej výroby skleníkových plynov. Agrokultúra a potravinársky priemysel vytvárajú až 26 % svetových emisií, z toho mäso je zodpovedné za viac ako polovicu, a to 58 %. Polovica z týchto čísiel je tvorená hlavne hovädzím a teľacím mäsom.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

„Redukcia konzumácie mäsa je nevyhnutná, ak chceme dodržať klimatické ciele,“ vyjadril sa Peter Stevenson, jeden z autorov štúdie. Vedci teda vyzývajú ľudí, aby obmedzili svoju spotrebu mäsa, alebo aby ho ideálne úplne vylúčili zo svojho jedálnička. Zároveň by mali zvyšky jedla miesto vyhadzovania, používať ako potravu pre zvieratá, alebo ich darovať ľuďom v núdzi.

Globálne otepľovanie môžeš pomôcť spomaliť aj prostredníctvom iných čínností. Napríklad nakupuj etickú módu miesto fast fashion, viac o problematike sa dočítaš tu: Do koša hádžeme oblečenie za viac ako 15 miliónov eur. Aké materiály najviac znečisťujú prostredie? Riešenie je aj vyhýbanie sa plastom a používanie alternatívnych obalov, aké ponúka napríklad internetový obchod Bionela, rozhovor s majiteľkou si prečítaj tu: Monika založila obchod s alternatívnymi obalmi. Vďaka nej sú Magiopláž či Grape ekologickejšie. Riešením je aj nakupovanie v bezobalových obchodoch, ktoré sú čím ďalej tým viac zastúpené po celom Slovensku. Ich zoznam nájdeš v tomto článku: 10 bezobalových obchodov naprieč Slovenskom, kde nakúpiš bez zbytočných plastov.

Zdroj: Panel on Climate Change, BBC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá