Startitup na Tour de Israel – Waze

  • Druhou zastávkou tímu Startitup v Izraeli bol startup Waze, ktorý v minulom roku kúpil Google za 1.3 miliardy USD. Waze je najväčšia komunitne založená dopravná a navigačná aplikácia na svete. Pripojte sa k ostatným vodičom vo vašom okolí, ktorí zdieľajú v reálnom čase dopravné informácie, ktoré každému ušetria čas a peniaze pri každodennom dochádzaní.
image_1423148123.jpeg
  • Druhou zastávkou tímu Startitup v Izraeli bol startup Waze, ktorý v minulom roku kúpil Google za 1.3 miliardy USD. Waze je najväčšia komunitne založená dopravná a navigačná aplikácia na svete. Pripojte sa k ostatným vodičom vo vašom okolí, ktorí zdieľajú v reálnom čase dopravné informácie, ktoré každému ušetria čas a peniaze pri každodennom dochádzaní.

 

Po tom ako sme si dali obed v Googli sme sa taxíkom presunuli do časti Tel Avivu, v ktorej sídli Waze. Tam už na nás čakal Fej Schmulevitz, ktorý je viceprezidentom spoločnosti Waze a ktorý s úsmevom odpovedal na naše otázky.

 

 

Ešte predtým si však na nás našli čas aj samotní founderi Wazu Ehud Shabtai a Amir Shinar, ktorí s nami tiež chvíľu posedeli. Keď sme im spomenuli, že sme zo Slovenska, tak chlapci sa potešili a začali nám rozprávať historku o tom, ako si v Bratislave dali dobré pivo a hotdogy. Nakoniec z toho však vyplynulo, že si Slovensko pomýlili zo Slovinskom. Aké typické :). Chalani nám posunuli zaujímavé insighty o Waze, o tom ako bude napredovať v budúcnosti. Potom sme ešte prehodili pár viet o Izraeli a nočnom živote v Tel Avive, odporučili nám ešte nejaké dobré kluby, ktoré by sme nemali vynechať, avšak potom sa už museli ísť venovať ďalej svojej práci a my sme sa pustili do debaty s Fejom.

 

 

Fej, ktorý bol vôbec prvým zamestnancom Wazu, nám postupne opísal vznik tejto spoločnosti a jej fungovanie. Momentálny CEO Wazu je Noam Bardin. ktorý bol v momente našej návštevy na pracovnej ceste v USA.

Hlavnými predstaviteľmi Wazu sú teda už spomínaný CEO Noam Bardin a pod ním, CTO a founder v jednej osobe Ehud Shabtai, R&D má na starosti a zároveň aj druhým founderom je Amir Shinar a štvrtým najdôležitejším človekom Wazu je práve Fej Schmulevitz, ktorý je viceprezidentom spoločnosti.

 

 

Nápad Wazu vznikol v hlave Ehuda Shabtaia, ktorý v momente keď začal tvoriť Waze, mal ešte svoj regulárny job v Tel Avive. Celá myšlienka sa začala postupne tvoriť najskôr v Ehudovom byte, kde po tom, ako prišiel z práce, programoval Waze.

 

A Ehud programoval až toľko, že jeho nápad ocenil Google na 1.3 miliardy USD a minulý rok Waze kúpil. Avšak Waze stále zostáva ako samostatná značka a bude aj naďalej pracovať na svojej aplikácií ako samostatný tím nezávislí od Googlu. Fej nám vysvetlil, že aj keď Google sa takisto špecializuje na mapy, tak stále zostanú jeho konkurenciou aj napriek tomu, že majú jedného vlastníka. Dôvodom je to, že pokiaľ Google Maps sa špecializuje viac na chodcov a celkové zobrazenie mapy v satelitnom náhľade, tak Waze je špecializovaný čisto na vodičov a interakciu s nimi.

 

 

Spojenie s Googlom znamená pre Waze aj obrovský krok v pred vo vývoji, o čom svedčí aj to, že Waze sa chystá v blízkej dobe zdvojnásobiť počet svojich zamestnancov. Momentálne tu pracuje niečo viac ako stovka ľudí.

 

Po otázke, čo sa nové Waze pre nás chystá a na čo sa môžeme tešiť sa z Feja vykľul tajnostkár, čo však chápeme, keďže ide o miliardovú spoločnosť :) Nakoniec nám však predsa len prezradil nejaké pripravované novinky, medzi ktoré patrí napríklad vyhľadávanie jednoduchšieho zaparkovania, či sledovanie situácie na cestách a prepojenie s vašim kalendárom. Takže ak sa na vami plánovanej ceste stane napríklad ranná nehoda, tak Waze vás automaticky prebudí o 15 minút skôr, aby ste na plánovú schôdzku prišli včas. Zaujímavosťou je, že Waze si tvorí všetky mapy sám a nepoužíva tak žiadne mapové podklady od iných spoločností.

 

 

Fej sa nám vyjadril aj nedávnemu problému Wazu, ktorí mal s políciou v New Yorku, kde sa miestny strážci zákona sťažovali na to, že Waze odhaľuje ich hliadky. Odpoveďou bolo, že Waze nerobí nič nelegálne a že, to čo robia oni, robia aj rádiá, ktoré hlásia, kde sa jednotlivé hliadky nachádzajú. Fej však jedným dychom dodal, že v niektorých mestách Waze spolupracuje aj s miestnou políciou.

Nahlasuje im miesta, kde sa stala nehoda, či je na ceste nejaká prekážka a polícia môže tak vďaka dátam z Wazu lepšie monitorovať dopravnú situáciu v meste. Veľkou výhodou Wazu je to, že môže v reálnom čase reagovať na situáciu na ceste. Takže ako náhle zistí Waze, že na vašej trase je uzávierka, či nejaká prekážka, tak pre vás dokáže najísť tú najoptimálnejšiu obchádzku a to všetko v reálnom čase.

 

 

Keďže Waze je B2C aplikáciou, tak bolo veľkou výzvou predať sa. Okrem veľmi dobrej kampane bolo jedným z kľúčov k úspechu aj pridávanie rôznych miest do mapy, ako sú napríklad reštaurácie, kaviarne, či iné miesta záujmov, kam by sa ľudia mohli navigovať. Povedané slovami Feja, „dnes ak nie ste na mape, ako keby ste neexistovali“. Ďalšou zaujímavosťou bolo napríklad prepojenie s job portálmi v Tel Avive. Takže napríklad, ak váš cieľ bolo mesto Tel Aviv, tak po príjazde do cieľa na vás automaticky vyskočila ponuka, ktorá vám prezradila, koľko je momentálne v Tel Avive voľných jobov.

Celkom zaujímavý spôsob, ako prilákať ľudí do mesta, nemyslíte? :)

 

 

Logo Wazu patrí tiež k tým zaujímavejším. Fej prezradil, že pôvodné logo bolo oproti terajšiemu úplne hrozné. Až kým jedného dňa neprišiel email od grafika, ktorý bol úplnou náhodou z Tel Avivu, že má pre nich nové logo. Následne im poslal pár návrhov, prebehlo pár úprav a tento grafik teraz pracuje vo Waze na jednej z top pozícii.

 

 

Waze ma za sebou už viacero investícií. V prvom kole sa im podarilo naraisovať 12 miliónov, v druhom to bolo 25 miliónov a v treťom kole až 30 miliónov amerických dolárov, až napokon prišiel Google a ponúkol za Waze 1.3 miliardy amerických dolárov.

 

 

Na záver sa Fej vyjadril aj ako vidí momentálnu situáciu v izraelskom startupovom ekosystéme a kde si myslí, že bude Izrael o päť rokov. „Tomuto svetu vládnu mladí ľudia a tí majú kopu nápadov na zlepšenia. Momentálne podmienky pre startupy sú veľmi priaznivé v Izraeli a podporujú ich rozvoj. Po Sillicon Valley sme druhým najlepším miestom na svete pre startupy. Preto dúfam, že sa táto pozícia nezmení. Izrael bude aj naďalej podporovať startupy a zrodí sa tu ešte veľa kvalitných nápadov, ktoré nás všetkých posunú ďalej“.

 

Po tomto rozhovore nám Fej ešte ukázal priestory Wazu, ktoré si môžete pozrieť aj vy a kde aj napriek pokročilej hodine bolo stále plno. Ľudia pracovali v plnom nasadení na svojich úlohách, aby ste si aj vy mohli vyskúšať kvality navigácie Waze.

 

 

 

 

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech