Stela študuje v Anglicku a Hong Kongu: Internáty v Číne sú ešte horšie než tie na Slovensku

  • Stela pochádza zo Žiliny a študovala v Hong Kongu a momentálne v Londýne
  • Školné vo Veľkej Británii presahuje 10-tisíc eur
  • Štúdium v zahraničí odporúča každému
štúdium v zahraničí
Instagram/Stela Kristofikova
  • Stela pochádza zo Žiliny a študovala v Hong Kongu a momentálne v Londýne
  • Školné vo Veľkej Británii presahuje 10-tisíc eur
  • Štúdium v zahraničí odporúča každému

Stela má 22 rokov a je študentkou posledného ročníka na Queen Mary University of London odbor BSc Business Managment. Študovala aj jeden semester v zahraničí počas druhého ročníka na partnerskej univerzite The University of Hong Kong, ktorá je štvrtou najlepšou univerzitou v Ázií.

  • Ako prebiehajú prijímačky vo Veľkej Británii
  • Ako prebieha výučba a skúškové obdobie
  • Párty život v Londýne
  • Ako sa pohybujú financie v zahraničí
  • Prečo odísť študovať do zahraničia

20 % študentov odišlo do zahraničia

Stela vyštudovala Bilingválne gymnázium Tomáša Ružičku v Žiline, ktoré bolo rozdelené na francúzsku a španielsku sekciu. Bilingválne gymnázium je veľmi náročné štúdium, ktoré celé prebieha v dvoch cudzích jazykoch. Tým, že študenti získajú jazykové predpoklady, je viac ako pravdepodobné, že väčšina pokračuje na univerzitách v zahraničí. Konkrétne zo Stelinej triedy odišlo približne 20 % študentov do rôznych krajín napr. Anglicko, Francúzsko, Dánsko, Holandsko a dokonca aj Belgicko.

Viky študuje v Birminghame: Cudzincov tu nepovažujú za druhotriedny tovar, štúdium ročne stojí 10 000 eur

Priznáva, že nebolo jej snom študovať v zahraničí, avšak na strednej sa s touto možnosťou začala pohrávať. Pochádza z malej dediny pri Žiline a nikdy by jej nezišlo na um, že raz bude študovať v metropolách ako je Londýn či Hong Kong.

Pre štúdium v zahraničí sa rozhodla kvôli možnosti nadobudnúť skúsenosti a poznatky zo sveta. „Ak chcete v dnešnej dobe pracovať pre medzinárodnú firmu, je od vás priam vyžadované, aby ste mali nejakú zahraničnú skúsenosť, či už vo forme stáže alebo semestra v zahraničí počas štúdia na Vysokej škole. Keďže aj mojím snom bolo pracovať v medzinárodnom kolektíve, vedela som, že mi štúdium v zahraničí veľmi pomôže presadiť sa v takýchto firmách. Taktiež ma lákala možnosť osamostatniť sa vo veľmi mladom veku,“ hovorí.

študentka
zdroj: Archív/Stela Kristofikova

Na univerzite prednášal Bill Gates

Stela si vyberala univerzity podľa kvality vzdelávania, prestíže, aktivít, ktoré univerzita ponúkala a podľa vzdialenosti a náklady na štúdium. Rozhodovala sa medzi Holandskom, Dánskom a Veľkou Britániou. Prijali ju všetky univerzity ale nakoniec sa rozhodla pre Veľkú Britániu. 

Londýn totiž navštívila už predtým a priznáva, že ju neskutočne fascinoval rýchly životný štýl. Kvôli tejto preferencii sa hlásila na Russell Group univerzity, ktoré ponúkali Business Managment primárne v Londýne.

Svoju voľbu neľutujem, keďže práve vďaka tomu, že som študovala v tomto finančne centre, som neustále prichádzala do kontaktu so zamestnancami prestížnych investičných bánk či známymi predstaviteľmi firiem ako sú Google, Apple či Microsoft. Minulý rok napríklad na našej univerzite prednášal Bill Gates.“

študentka
zdroj: Archív/Stela Kristofikova

Prijímačky v Británií 

Vo Veľkej Británii sa vraj prijímačky na univerzity nerobia. Študentov vyberajú univerzity na základe akademických výsledkov počas stredoškolského štúdia z výsledkov ústnej maturity, referencie od profesora a personal statement, tzv. motivačný list. „Ak ste nemali štúdium v anglickom jazyku, musíte k prihláške priložiť aj certifikát z jazykovej skúšky, ktorý zaručuje, že máte dostatočný level angličtiny. Ja som konkrétne absolvovala Cambridge English Advanced (CAE) skúšku; existujú aj mnohé iné jazykové skúšky z angličtiny ako TOEFL alebo IELTS,“ hovorí.

Stela tvrdí, že hlavným dôvodom prečo sa takýmto spôsobom robia prijímačky je, že sa v Anglicku kladie veľký dôraz na mimoškolské aktivity napr. dobrovoľníctvo, šport, či debatné krúžky. Je preto potrebné, aby sa venovali týmto aktivitám už počas strednej školy. 

Stele pomohlo dobrovoľníctvo alebo účasť na súťažiach a modelových zasadnutiach OSN ako delegátka a prezidentka výborov.

študentka
zdroj: Archív/Stela Kristofikova

Na skúšku máš iba dva pokusy, potom letíš

Na Queen Mary má Stela každý semester štyri predmety. „V prvom ročníku som mala fixne dané predmety, ktoré mi poskytli rozhľad v rôznych sférach biznisu ako napríklad účtovníctvo, ekonómia. štatistika či marketing. V druhom a treťom si už vyberáte všetky predmety sami na základe toho, čomu sa chcete venovať v budúcnosti. Ja som si vybrala zameranie na financie,“ hovorí.

Každý predmet má väčšinou dve formy hodnotenia z ktorého sa zaokrúhli výsledná známka. Prvá forma hodnotenia sú eseje alebo reporty, ktoré odovzdáva počas alebo na konci semestra. Cieľom je kriticky analyzovať konkrétnu tému a aplikovať to, čo sa naučila počas celého semestra z povinných čítaní a prednášok. Tento systém sa vykonáva aj na niektorých slovenských školách.

Na niektorých predmetoch dostanete case studies a vašou úlohou je zadefinovať problém reálnej firmy a navrhnúť, ako by ste tento problém riešili vy. Potom sme samozrejme mali skúšky, pri ktorých sa kládol veľký dôraz na pochopenie učiva, nie na teóriu a bifľovanie. Nikdy som na skúške nedostala otázku typu zadefinuj pojem a pod.“

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Stela K. (@stelakristofikova)

Profesori sú vraj veľmi nápomocní a keď niečomu niekto nerozumie, ochotne pomôžu a znovu vysvetlia. „Záleží im na tom, aby ste prešli, keďže je to aj ich vizitka.“ Zápočtov ani ústnych skúšok sa v Anglicku nemusíš obávať. Jedinou formou ústneho skúšania sú skupinové prezentácie.

Avšak čo sa skúšok a esejí týka, máš len dva pokusy. Druhý pokus si vieš zopakovať v auguste, ale keď sa ti to nepodarí, automaticky letíš. Vo Veľkej Británii neexistuje medziročník ani tzv. prenášaný predmet. Stela tvrdí, že sa na skúškach nikto neodváži podvádzať. Prebiehajú totiž vo veľkých miestnostiach v ktorých je väčšinou 200 študentov a niekoľko asistentov dáva pozor, aby sa neopisovalo.

Slovenka Simona platí 10 000 eur za rok štúdia: Profesori nám so zadaniami posielajú aj memes (ROZHOVOR)

Predtým, ako vôbec začnete písať skúšku musíte všetky svoje osobné veci odložiť na koniec miestnosti vrátane mobilu. Aj etiketu z fľaše s vodou musíte odlepiť. Ak vás prichytia podvádzať, budete musieť opakovať skúšku, celý predmet, alebo vás rovno vyhodia zo školy,“ dodáva. 

Slovensko v Hong Kongu nepoznajú

Stela priznáva, že keď nastupovala na Queen Mary, bola veľkým introvertom a zo začiatku mala problém začleniť sa. Študenti, ktorí študovali ten istý odbor ako Stela sa rýchlo poskupinkovali podľa krajiny, alebo sa poznali ešte zo strednej školy. Priatelila sa preto zatiaľ len so svojimi spolubývajúcimi z intráku.

študentka
zdroj: Archív/Stela Kristofikova

Prihlásila sa ako dobrovoľníčka na československý event Night Of Chances, kde sa zúčastňovali Slováci a Česi študujúci v Británii. Spoznala mnoho inšpiratívnych ľudí, ktorí mali tiež problém so začlenením. Vďaka tomuto eventu zistila, že nie je jediná Slovenka na univerzite. Avšak konkrétne na univerzite Queen Mary je veľmi málo študujúcich Slovákov a Čechov.

Situácia bola diametrálne odlišná, keď som v druhom ročníku nastúpila na partnerskú univerzitu The University of Hong Kong, kde ku zahraničným študentom boli všetci veľmi priateľskí, hocikedy si k tebe na campuse prisadli a pýtali sa ťa odkiaľ si, čo študuješ a podobne. Asi si viete predstaviť, aké náročné bolo vysvetliť ľuďom z Ázie, čo je to Slovensko.“

Študentka astronómie: Môj odbor som na Slovensku nenašla. Ide o jednu z najprestížnejších škôl na svete (ROZHOVOR)

Internát v Hong Kongu horší ako na Slovensku

Stela tvrdí, že internáty v Londýne sa diametrálne líšia od tých na Slovensku. V Londýne má študent k dispozícii samotnú izbu s kúpeľňou a zdieľaná je iba kuchyňa. Avšak táto možnosť je možná iba pre prvákov. Už v druhom ročníku je zvykom, že si študenti prenajmú väčší byt, ktorý potom spoločne zdieľajú.

Univerzita, ktorú študuje má internáty priamo na školskom pozemku tzv. campuse, v ktorom počas prvého ročníka bývala. Mala výhodu, že mala výučbu aj bývanie na jednom mieste.

Ja som strávila prvý semester druhého ročníka na partnerskej univerzite v Hong Kongu, kde bola situácia s intrákmi neskutočný “zážitok.” Bývala som s dvomi babami z Taiwanu v jednej malej izbe a môj “living space” bola poschodová posteľ, kde som na vrchnej časti spala a na spodnej časti som mala pracovný stolík a malú zatváraciu skrinku na oblečenie. Naša kuchyňa pozostávala z jednej platničky a dvoch poličiek a bežne u nás ponocoval exotický hmyz alebo jašterice. Niekedy som sa ráno zobúdzala aj s omietkou na tvári. Ak si myslíte, že internáty na Slovensku sú zlé, verte mi, že môže byť aj horšie.“

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Stela K. (@stelakristofikova)

Financie vo veľkomeste

Najväčšia finančná položka je samotná univerzita. Školné sa pohybuje vo výške 9 250 libier teda 10 – tisíc eur. Stela priznáva, že mala šťastie, pretože nastupovala na univerzitu v čase, kedy bola Veľká Británia v Európskej únii a mohla požiadať o tzv. študentskú pôžičku.

Funguje to tak, že pôžičku začne študent splácať až po ukončení školy a to v prípade, ak tvoj príjem presahuje 25 – tisíc libier ročne. Ak tento príjem nedosahuješ, pôžičku nemusíš splatiť a tým pádom prepadne po 30 rokoch. Túto možnosť si vraj vyberá väčšina študentov.

Výdavky ako bývanie, strava, spoločenský život si musíš hradiť sám. Stela tvrdí, že v Londýne sú tieto položky oveľa drahšie v porovnaní so Slovenskom. Na druhej strane, v Británii sú drahšiemu životnému štýlu prispôsobené platy.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Stela K. (@stelakristofikova)

Ak napríklad brigádujete v reštaurácii, opatrujete deti, alebo pracujete v obchode, nemusíte sa obávať, že dostanete 3-4 eurá na hodinu. Brigádnické platy sa pohybujú okolo 10 eur na hodinu a vyššie,“ hovorí.

Stela pracovala už počas strednej školy a odchádzala zo Slovenska s našetrenými peniazmi. Neskôr pracovala v Anglicku pre univerzitu a rodičia ju finančne podporovali tiež. Po prvom ročníku získala štipendium od Sira Nicholasa Montagu a bola vyhlásená za najlepšiu študentku prvého ročníka na celej fakulte.

Študentka Adriana: Na skúške si len číslo a za ťahák ťa vyhodia. Priestor na úplatky je tu nulový

Párty život pred koronou

Stela tvrdí, že v Londýne je párty život veľmi bujarý a každý si nájde to svoje. Ak nastúpiš na univerzitu prvý týždeň ťa čaká tzv. Freshers week, počas ktorého prebiehajú každý deň univerzitné párty v rôznych kluboch po celom Londýne alebo priamo na univerzite.

Opisuje, že to neskôr pokračuje v menšom merítku. „Londýn je mesto, ktoré nikdy nespí a preto máte možnosť ísť na párty alebo na drinky hocikedy v týždni. My sme mali pravidelne v univerzitnom bare asi tri párty za týždeň, ktorých popularita samozrejme postupne klesala ako sme sa priblížili k skúškovému obdobiu. Tieto párty ma presvedčili o tom, že Briti nevedia piť. Mnohokrát ich odvážala po párty sanitka.“

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Stela K. (@stelakristofikova)

 

Odporúča, že ak chceš zažiť skutočnú divočinu, treba navštíviť párty v Central London, ale za to si aj poriadne priplatíš. Opisuje, že vždy pred výjazdom do centra začína zoskupenie u niekoho z kamarátov na byte alebo intráku, kde sa začne s tzv. predrinks. Alkohol je vraj drahší aj 3-4 krát ako na Slovensku. 

Radí, že ak nie si párty človekom, Londýn ti ponúka širokú škálu kultúrnych zážitkov od koncertov, divadiel, muzikálov až po stand – upové vystúpenia.

Slovákov vnímajú ako inteligentných ľudí

Podľa Stely Slovákov v Londýne vnímajú ako inteligentných, snaživých a priateľských ľudí. „Myslím si, že je to hlavne tým, že Slováci nechodia študovať do Londýna len aby mohli povedať, že študovali v zahraničí. Reálne sa snažia získať z tejto zahraničnej skúsenosti čo najviac, a preto sa angažujú v rôznych projektoch, organizujú konferencie a dosahujú skvelé akademické výsledky. V Hong Kongu toho veľa o Slovákoch nevedeli, keďže ich tam študuje/študovalo len zopár.“

Navštívila 27 krajín

Stela si vyskúšala štúdium na Slovensku, Anglicku a Hong Kongu a má víziu pokračovať aj v iných krajinách hlavne kvôli Brexitu. „Všetko však závisí od toho, či krajiny uvoľnia opatrenia a či sa bude dať študovať prezenčne. Aj keď online štúdium má isté výhody, po takmer roku už by som sa rada vrátila na campus,“ priznáva.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Stela K. (@stelakristofikova)

Stela cestovanie miluje a preto je pre ňu veľmi náročné sedieť doma vďaka momentálnej situácii. Navštívila 27 krajín v Európe a Ázií. „Pre mňa cestovanie nie je ale o tom, že sa ubytujem cez cestovnú kanceláriu v hoteli a celý týždeň sa odtiaľ nepohnem. Mám rada dobrodružné a fyzicky náročné dovolenky, pri ktorých úplne vypnem a načerpám novú energiu. Takou mojou srdcovkou je momentálne Bali, kde by som sa ešte veľmi rada vrátila a zažila východ slnka na Mount Batur.“ 

Slovensko jej chýba

Slovensko jej vždy veľmi chýbalo, ale najviac počas štúdia v Hong Kongu. „Keď ste v Londýne a chýba vám domov, kúpite si spiatočnú letenku za 20 eur a odídete na predĺžený víkend naspäť na Slovensko. Ak sa však presťahujete do Ázie, nie je to až také jednoduché a lacné.“

Stela nastúpila na The University of Hong Kong v situácii keď prebiehali protivládne protesty, kvôli ktorým mala obmedzenú slobodu pohybu.

Kanaďanka Hailey prišla študovať do Košíc: O Slovensku som pred príchodom nič nevedela, milujem vašu pohostinnosť

Nemohli sme sa zdržiavať na niektorých miestach a častokrát som dostávala upozornenia, či už od univerzity, alebo ambasády, že sa neodporúča ísť na určité miesta, v ktorých sa vyskytoval požiar, streľba alebo vodné delá, či slzný plyn na protestujúcich.

Tieto protesty prebiehali viac ako rok skoro každý deň. Miestami som sa až bála, keď mi nad ubytovaním lietali helikoptéry a v okolí sa strieľalo. Vtedy som si uvedomovala, ako sa máme na Slovensku dobre a môžeme byť vďační za to, že žijeme v takej bezpečnej krajine, kde sa nemusíme báť ísť von na ulicu. V tomto období mi pomohla hlavne rodina a kamaráti, ktorí mi neustále telefonovali a kontrolovali ma či som v poriadku,“ opisuje.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Stela K. (@stelakristofikova)

 

Protesty vraj vypukli do úplného extrému až sa niektorí študenti rozhodli pridať k protestom proti vláde na univerzitách a niektoré boli dokonca čiastočne zdemolované. Stelina univerzita v Hong Kongu prešla na dištančné vzdelávanie a odporučila študentom opustiť Hong Kong.

Samozrejme, univerzita v Hong Kongu za to nemohla, a maximálne nám vyšla v ústrety. Predĺžila nám termíny odovzdania prác a zmenila formy niektorých hodnotení, aby sme neboli nejakou formou znevýhodnení. Táto nepríjemná skúsenosť mala aj isté pozitíva, predtým, keď som niekde cestovala, balila som sa aj týždeň. Hong Kong ma naučil zbaliť svoj polročný život do kufra za dve hodiny a odletieť domov kvôli protestom v ten istý deň, ako som si kúpila letenku.“

Odišla z mamahotela a začala si vážiť domov

Stela spomína, že štúdium v zahraničí bolo jedno z najlepších rozhodnutí v jej živote. „Nielenže som sa uistila, že nezomriem od hladu, keď odídem z “hotelu mama,” ale začala som si vážiť svoj domov. Taktiež som sa naučila nesmiernej samostatnosti, pretože keď ste ďaleko od domova, na všetko zostanete úplne sami. Navyše mi táto skúsenosť dala možnosť spoznať inšpiratívnych ľudí z celého sveta, s ktorými som v kontakte dodnes.“ 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Stela K. (@stelakristofikova)

Štúdium v zahraničí odporúča každému. „Žijeme v dobe, kedy máme neskutočné možnosti čo sa vzdelania týka, a preto by bola škoda ich nevyužiť. Kvôli Brexitu sa síce podmienky pre štúdium v Anglicku zhoršili, existujú aj mnohé iné krajiny, ktoré poskytujú vysokú kvalitu štúdia. V Dánsku vám za štúdium napríklad aj zaplatia. A ak sa aj nedostanete na svoju vysnenú zahraničnú školu, nemusíte hneď smútiť. Nájdite si univerzitu, ktorá ma partnerskú zmluvu s vašou vysnenou univerzitou a choďte tam na semester. Získate skúsenosti na nezaplatenie.“

Dodáva, že momentálne je veľmi ťažké plánovať niečo do budúcnosti a preto sa ešte len rozhodne, či sa vráti niekedy na Slovensko, alebo či zostane žiť v zahraničí.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá