Stephan Hawking dostal oficiálne pozvanie na let do vesmíru. S ponukou okamžite súhlasil

  • Po rokoch štúdia kozmológie sa zdá, že Stephen Hawking predsa len poletí do vesmíru. Richard Branson ponúkol tomuto významnému fyzikovi miesto na palube jeho kozmickej lodi Virgin Galactic.
let
wikimedia.org/facebook.com/virgingalactic/
  • Po rokoch štúdia kozmológie sa zdá, že Stephen Hawking predsa len poletí do vesmíru. Richard Branson ponúkol tomuto významnému fyzikovi miesto na palube jeho kozmickej lodi Virgin Galactic.

Cestovanie do vesmíru je samozrejme riskantnou záležitosťou, nie to ešte keď do celej situácie vstupujú zdravotné problémy posádky. Avšak cesta Hawkinga do vesmíru umožní vedcom posunúť poznatky choroby ALS, ktorou fyzik trpí na úplne inú úroveň. Môžu napríklad odpozorovať, aký veľký vplyv zanechá na túto zákernú chorobu nulová gravitácia.

Hawkinga správa o jeho možnej ceste do vesmíru naozaj potešila. V relácií Good Morning Britain sa vyjadril, že o takejto príležitosti sa mu ani nesnívalo. Keď však dostal ponuku okamžite súhlasil. Svoje očakávanie na túto výnimočnú cestu porovnal k radosti ktorú zažíval pri narodení jeho troch detí. Hawking sa v rozhovore pre Good Morning Britain zameral aj na jednotiaci význam skúmania vesmíru, najmä pokiaľ ide o združenie vlád z celého sveta a inšpiráciu budúcej generácie.

Aj keď ešte nie je známy presný dátum štartu Virgin Galactic, spoločnosť verí, že ide o otázku veľmi blízkej budúcnosti. Spoločnosť Virgin Galactic momentálne disponuje modelom SpaceShipTwo. Ide o opakovateľne použiteľnú kozmickú loď s kapacitou 8 osôb (vrátane dvoch pilotov).

foto:facebook.com/virgingalactic

„Profesor Hawking je jedným z ľudí, ktorých obdivujem najviac na svete. Je nesporným géniom, ktorý nám otvoril oči pred divmi vesmíru a zároveň je to veľmi milý a láskavý človek. Stephen Hawking je jediným človekom, ktorému som poskytol voľnú vstupenku na Virgin Galactic a je u nás zapísaný aj ako budúci astronaut. Všetko teraz závisí už len od jeho zdravotného stavu,“ povedal Richard Branson.

Koniec koncov, Hawking je už dlho veľkým zástancom komerčných letov do vesmíru. Aj preto sa prezentuje ako fanúšik Virgin Galactic a páčia sa mu jej aktivity v oblasti  demokratizácií vesmíru. Konkrétne sa vyjadril, že vzdáva veľký rešpekt spoločnosti, za to, že umožňuje viacerým ľuďom zažiť skutočnú krásu vesmíru.

„V minulosti som povedal, pozerajte sa k hviezdam a nie dole k nohám. Dnes som však presvedčený, že nato, aby sme videli vesmír v plnej kráse nebudeme už čoskoro musieť pozerať hore,“ dodal Hawking

zdroj:futurism.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech