Steve Wozniak: génius v pozadí

  • Pýtať sa, kto je Steve Jobs, je asi zbytočné. My sami sme mu venovali pár článkov, čo vôbec neľutujeme, keď som však jeden večer rozmýšľal, o čom, alebo skôr o kom napíšem článok, tak mi zišiel na um druhý Steve, ktorý stál pri založení spoločnosti Apple: Steve Wozniak.
Apple Co-founder Steve Wozniak  Speech At Hanyang University
  • Pýtať sa, kto je Steve Jobs, je asi zbytočné. My sami sme mu venovali pár článkov, čo vôbec neľutujeme, keď som však jeden večer rozmýšľal, o čom, alebo skôr o kom napíšem článok, tak mi zišiel na um druhý Steve, ktorý stál pri založení spoločnosti Apple: Steve Wozniak.

Práve tento človek má obrovskú zásluhu na vzniku spoločnosti a bez neho by firma Apple pravdepodobne nikdy nebola tým, čím je. Je to génius, ktorý si podľa mňa zaslúži omnoho viac pozornosti.

Občas treba na chvíľu prestať sledovať únik každej súčiastky z iPhone 7 a namiesto toho sa obzrieť do minulosti. Pohodlne sa usaďte, začíname.1420637542708

 

Steve Wozniak, ktorého možno občas nazvem aj Woz, je 65- ročný spoluzakladateľ spoločnosti Apple narodený 11. augusta 1950 a vynálezca počítača Apple II. Práve on bol ten, ktorý v začiatkoch spoločnosti Apple dokázal previesť Jobsovu myšlienku do reality. Povedzme si na rovinu: koľkí z nás majú myšlienku, ktorá by zmenila svet? Ako sa hovorí, myšlienka tvorí iba 2 % úspechu.

Ako väčšina géniov v dobe Steva Jobsa, ani Woz nemal pochopenie pre štúdium. Na jednej strane si už v 13-tich rokoch dokázal zostrojiť svoj vlastný počítač, ale napriek tomu nedokončil ani inžinierske štúdium na univerzite a bakalársky titul získal až po odchode z Apple, písal sa rok 1986.

Nedá sa tiež nespomenúť príbeh zo strednej, s ktorým sa Woz podelil iba toto leto. Na svojej facebookovej stránke rozprával o tom, ako svojmu kamarátovi menom Principal Bryld vložil do skrinky hodiny, ktoré tikali spolu so spínačom, ktorý zaisťoval zrýchlenie pípania, keď sa skrinka otvorila. „Nemohol som udržať smiech, keď mi Principal rozprával, ako vytiahol bombu, vybehol z futbalového ihriska (bolo to v budove C) a demontoval ju,“ povedal.

 

steve-wozniak-iphone6-plus

 

Sn-mka-obrazovky-2015-12-16-o-18-55-10-1

c2n6fo3fnpxiqbc4zcrk-2

 

Pravý príbeh sa však začína až v čase, keď má Woz už 19 rokov. Jobs mal vtedy iba 15 a spoznal Wozniaka. Spoločne vymysleli zaujímavé veci, za všetky spomeniem napríklad nabúranie sa do telefónnej siete za účelom telefonovania zadarmo. Snažili sa pritom dovolať pápežovi s tým, že sú Henry Kissinger, čo bol v tej dobe jeho asistent. Vraj sa tiež usilovali napodobniť jeho nemecký prízvuk. Pápež, bohužiaľ, spal a Woz s ním nemohol uskutočniť rozhovor.

Neskôr spoločne Jobs a Wozniak zostrojili Apple I. Písal sa apríl roku 1976 a miestny obchodník si objednal nákresy tohto počítača. Vďaka Jobsovmu obchodnému duchovi však nakoniec kúpil 50 reálnych kusov. Hovorí sa o tom, že Jobs musel predať auto a že v garáži makala celá rodina, len aby stihli termín.

woz-w-computer-1-320-2

 

Woz však má na garáž iný názor: „Garáž je svojím spôsobom mýtus. Nevyrobili sme v nej jediný prototyp, jediný design či jediný produktový plán. Nemala veľký význam, okrem toho, že sme sa v nej cítili ako doma. Nemali sme žiadne peniaze.“ Je otázne, do akej miery mal Woz pravdu a nakoľko iba chcel pritiahnuť pozornosť. V poslednej dobe totiž kritizoval Apple za všeličo, napríklad uzavretosť ich systémov.

steve-jobs-3

Aktuálne sa takmer úplne vytratil zo sveta technológií a je ho vidieť iba občas, napríklad na nejakých konferenciách alebo v rozhovoroch, kde sa obvykle bez akýchkoľvek servítok vyjadruje k aktuálnym témam v technologickom svete. Okrem toho tiež rád cestuje a venuje sa rôznym charitatívnym akciám, najmä v oblasti školstva.

steve-jobs-Steve-wozniak

Napokon by som chcel všetkým, ktorých tento článok zaujal, odporučiť Wozniakovu biografiu s názvom iWoz.

Ak sa vám článok páčil a zaujal vás, budem rád za každé zdieľanie. Ja som si večer pri hľadaní informácií náramne užil a verím, že aj vy. Mali by ste záujem o viac podobných článkov z histórie firmy Apple?

banner

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech