Steve Wozniak všetkým start-upistom: Robte len to, čo považujete za dôležité

  • Woz v najnovšom rozhovore na Silicon Valley Comic Cone zhodnotil súčasný stav start-upov, poskytol zopár cenných rád pre začínajúcich podnikateľov, no vyjadril sa aj k novému trendu virtuálnej reality.
hwo
  • Woz v najnovšom rozhovore na Silicon Valley Comic Cone zhodnotil súčasný stav start-upov, poskytol zopár cenných rád pre začínajúcich podnikateľov, no vyjadril sa aj k novému trendu virtuálnej reality.

Steve Wozniak, dobre známky aj ako “ Woz”, je najčastejšie spájaný so založením firmy Apple. V roku 1987  z firmy odišiel, ale ďalej zostal hviezdou vo svete technológií. V roku 2009 prijal miesto šéfa vo Fusion-io  firme, ktorá tvorí úložné systémy na princípe flash pamäte. Takýto spôsob uchovávania dát používajú dnes napríklad flash disky, ale aj smartfóny.

woz

Apple bol niečo ako archetyp start-upu, keď ste začínali v garáži z ničoho. Myslíš si, že dnešné financovanie start-upov nejako zmenilo start-upovú kultúru?

Myslím si, že peniaze, ktoré sa v dnešnej dobe do start-upov pumpujú sú schopné zaujať veľmi rozdielne typy ľudí . Niektorí sa na to pozerajú tak, že si povedia: Oh môj bože, možno by som mohol založiť nejaký start-up a zarobiť kopec prachov.”

Alebo iní, ktorí prídu z biznis škôl a ich jedinou prioritou sú peniaze. Pre tých, ktorí vyštudujú techniku je cieľom skôr vytvárať a dizajnovať veci, ktoré doposiaľ ani neexistovali. Jednou z najlepších vecí, ktorú by sme pre mladých ľudí mohli urobiť, je dať im pocit nádeje, že, ak si prejdú touto časťou života a budú ochotní naučiť sa pár nových vecí a stále sa zlepšovať, tak ich snaha a vzdelanie nevyjdú na zmar.

woz

Dôležité je si uvedomiť, že vždy je lepšie byť prvým s novým produktom na trhu ako nebyť vôbec.

No aj tak je stále ťažké presvedčiť ľudí , aby vyskúšali niečo nové. Niečo, čo pred nimi ešte nikto neskúsil.  Avšak ak uspejú odmena bude naozaj stáť za to.

Keď sme s Apple začínali, vlastne sme vôbec nevstupovali do rizika keďže tu žiaden trh nebol. Takže, ak začínaš úplne v novej sfére a máš privilégium prvého kroku, všetko, čoho sa dotkneš, bude mať cenu zlata.”

Odpoveď “Nie” neznamená, že tvoj nápad je zlý alebo bezhodnotný.

Tvoj šéf nemusí pochopiť tvoje riešenie alebo si jednoducho bude myslieť, že ho budeš stáť až príliš veľa peňazí.

Ľudia v manažmente sa často budú držať v úzadí alebo podstúpia len minimálny risk, pretože si nebudú myslieť že daný, napríklad technický problém, sa bude dať vyriešiť alebo ich to bude stáť až príliš mnoho.

Ale aj tak ich presvedč!

apple-cofounder-steve-wozniak-plays-segway-poloVedeli ste, že Woz je hráčom Segway Póla?

Na Comic Cone 2016 v Silicon Valley si diskutoval s vynálezcom Oculus Rift  Palmerom Luckey. Čo ty a VR, zaujala ťa?

Je to skvelé, dokáže  človeka dostať do úplne iného sveta . Prirovnal by som to k sledovaniu toho najlepšieho filmu. Dobre urobený film ťa tiež môže kompletne vtiahnuť do deja. Ja osobne mám Samsung Gear VR helmet, keď som si ju zložil z hlavy, nemohol som uveriť, že som znova spät na Zemi.

sw

Nastane v najbližších pár rokoch nejaká prevratná zmena vo svete technológií?

Nemyslím si, že ľudia budú chodiť po ulici celé dni s VR helmami na hlavách. Skôr sa pomocou VR posunieme na iný level v medziľudskej komunikácií. Malo by byť možné viesť dialóg s  človekom na opačnej strane planéty a videli ho reálne pred sebou v skutočnej podobe. Avšak nepredpokladám, že to bude až tak prevratné ako bola mobilná technika, ktorú si môžete vziať kamkoľvek. Teda aspoň zatiaľ.

Mojím problémom je  prosopagnózia – jednoducho si nepamätám tváre. Týmto trpí napríklad aj Brad Pitt a mnoho ďalších, je to veľmi otravné. Bol by som rád, ak by som sa v budúcnosti pozrel na človeka a videl by som pri ňom malými červeným písmenami napísané jeho meno. Tak by mi moja manželka nemusela neustále hovoriť, kto je ten a ten.

Woz sa vyjadril, že jeho najoblúbenejšími vecami sú iPhone a jeho Tesla.

Woz sa vyjadril, že jeho najobľúbenejšími vecami sú iPhone a jeho Tesla.

Virtuálna realita je skvelá vec, núti ma premýšľať o značnej evolúcií, ktorou počítačová technika prešla. My sme začínali s 8-bit obrazom, potom prišli o niečo lepšie animované filmy, neskôr reálni ľudia, až sme sa posunuli na level realistických hier, ktoré vyvolávajú v ľuďoch silné emócie. VR ťa dokáže zobrať tam, kam to animák a ani film nedokázali.

zdroj: fortune.com,mashable.comzdroj všetkých fotografií:mashable.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK