Študent z Popradu vyrába drevené bicykle, ktorými chce urobiť šport ekologickejším

  • Michal Iždinský je 23-ročný rodák z Popradu, ktorý momentálne študuje na Technickej univerzite vo Zvolene na drevárskej fakulte.
bacover
archív:Michal Iždinský
  • Michal Iždinský je 23-ročný rodák z Popradu, ktorý momentálne študuje na Technickej univerzite vo Zvolene na drevárskej fakulte.

Štúdium dreva Michala natoľko zaujalo, že sa mu venuje už od strednej školy, no aj vo svojom voľnom čase. Svoju bakalársku prácu sa rozhodol neodfláknuť a navrhol drevený rám z bicykla, ktorý vnáša  do cyklistiky kúsok ekológie.

„Už od detstva sa mi páčilo pracovať s drevom, v čom ma podporoval hlavne otec. Neskôr som prepadol vášni k bicyklovaniu, a tak mi napadlo skĺbiť tieto dve záľuby dohromady,“ povedal Michal.

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: Ivan Iždinský

Aj keď dnes je cyklistika zameraná prevažne na prefabrikované materiály, karbónové rámy, ľahké ako pierko, dá sa to robiť aj inak. Predsa len, drevo je všestranne využiteľný materiál s výbornými vlastnosťami, ktoré je možné využiť aj v cyklistike. Bol o tom presvedčený aj Michal, ktorý sa rozhodol pretaviť svoje dizajnérske predstavy do hmotného objektu.

„Vývoj dreveného rámu nebol vôbec taký ľahký, ako som si na začiatku myslel. Nemal som sa od čoho odraziť, keďže som prvý rám začal navrhovať pred 7 rokmi, kedy moje vedomosti o dreve neboli na takej úrovni ako dnes,“ povedal Michal pre Startitup.

Michalovým cieľom bolo vyrobiť dutý drevený rám bicykla, ktorý ma hrúbku steny nosného trojuholníkového rámu iba 6mm s hmotnosťou bicyklového rámu do 3kg. „Na začiatku som navrhol geometriu rámu a postupne som spracoval technickú dokumentáciu s výrobným postupom.“

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: Ivan Iždinský

Keďže Michal študoval slovenské dreviny, rozhodol sa, že na rám použije jaseň. Dôležité však bolo vybrať aj správne lepidlo, či náterové látky, ktoré budú spĺňať špecifické vlastnosti, ktoré rám bicykla potrebuje.

„Najťažšie bolo navrhnúť celý technologický postup, aby sa takýto dutý drevený rám dal vyrobiť. Je to pomerne zložitá konštrukcia a keďže disponujem iba základným stolárskym vybavením, výroba mi zabrala dlhší čas,“ povedal Michal.

Na videu zachytávajúcom výrobu dreveného bicykla, môžeš vidieť už štvrtý Michalov prototyp. „Mojím ďalším cieľom je pokračovať diplomovou prácou, ktorá sa bude zaoberať ďalším vývojom a testovaním dutého dreveného rámu. Snívam o výrobe a predaji takýchto bicyklov, pretože prírodný materiál ma fascinuje natoľko, že chcem robiť šport ekologickejším,“ povedal Michal.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá