Štúdia odhalila prvé kroky k alkoholizmu: Záleží, či si naleješ sám v mladom veku, alebo keď máš 30

  • Účastníkov štúdie sledovali sedemnásť rokov
  • Ženy sú na tom horšie ako muži
  • Pitie osamote sa počas pandémie výrazne zhoršilo
muž v čiapke pije alkohol
Ilustračný obrázok, Unsplash/Taylor Brandon, Vinicius "amnx" Amano
  • Účastníkov štúdie sledovali sedemnásť rokov
  • Ženy sú na tom horšie ako muži
  • Pitie osamote sa počas pandémie výrazne zhoršilo

O problémoch s alkoholom vieme na Slovensku svoje. Nie je žiadnym tajomstvom, že v spotrebe alkoholu patríme v rámci sveta jednoznačne k tým „lepším“.

Podľa minuloročného výskumu pracovníkov Univerzity Komenského z Bratislavy priemerný Slovák (vrátane abstinentov) starší ako štrnásť rokov vypije ročne 11,1 litra čistého alkoholu, čo je o 1,3 litra viac, ako je európsky priemer.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) 5,5 percenta Slovákov (hlavne mužov) starších ako štrnásť rokov je od alkoholu závislých. 

Práve vek, kedy človek začne konzumovať alkohol, spolu s tým, či ho pije sám alebo v skupine, môže byť z hľadiska vyvinutia závislosti mimoriadne dôležitý.

Uvádza to nová štúdia Solitary alcohol use in adolescence predicts alcohol problems in adulthood: A 17-year longitudinal study in a large national sample of US high school students, ktorá vyšla v časopise Drug and Alcohol Dependence.

Podstatne horšie sú na tom ženy

The New York Post cituje vedcov, ktorí zastávajú názor, že vek, kedy začneš piť alkohol, môže určiť tvoje zvyky týkajúce sa konzumácie alkoholu v staršom veku.

Výskumníci z Carnegie Mellon University v americkom štáte Pennsylvánia prišli k záveru, že u ľudí, ktorí začnú piť alkohol sami v období od 18. roku do 25. roku, existuje väčšie riziko, že z nich budú alkoholici. Pravdepodobnosť je ešte podstatne vyššia u žien.

„Vieme, že väčšina mladých ľudí pije alkohol so svojimi priateľmi na večierkoch a v spoločnosti. Ale je tu dosť významná menšina, ktorá nám hovorí, že pijú sami,“ cituje hlavnú autorku štúdie a profesorku psychológie na Carnegie Mellon University Kasey Creswellovú Today.

„Vnímame silný signál, že samotné pitie je znepokojujúce a predpovedá problémy… Myslíme si, že je to preto, že tieto deti používajú alkohol ako spôsob, ako sa vyrovnať s pocitom skľúčenosti, depresie a osamelosti, pokračuje profesorka.

Azda ešte prekvapujúcejšie je, že situácia u žien je podstatne horšia ako u mužov. „Štúdie tiež ukázali, že spojenie medzi osamelým pitím a problémami s alkoholom je silnejšie u mladých žien v porovnaní s mladými mužmi,“ dodala Creswellová pre Wtop.

mladí ľudia v bare
zdroj: Unsplash/Alexander Popov

17-ročný výskum

Enews poukazuje na to, že Creswellová a ďalší výskumníci analyzovali dáta o 4 500 tínedžeroch, ktorí odpovedali na otázky ohľadom ich alkoholických zvykov počas stredoškolských rokov.

Dodatočné dáta boli zhromaždené, keď mali účastníci výskumu 22 až 23 rokov a následne pri tom, ako dovŕšili 35. rok. Celkovo teda skúmali  informácie za sedemnásť rokov.

Today.com informuje, že približne 25 % dospievajúcich a 40 % mladých dospelých uviedlo, že pije osamote. Zber údajov tejto štúdie sa zastavil v roku 2019 kvôli pandémii.

Výskumníci zistili, že pravdepodobnosť výskytu symptómov závislosti od alkoholu vo veku 35 rokov bola o 35 % vyššia u dospievajúcich, ktorí pili sami, a o 60 % vyššia u mladých dospelých, ktorí pili sami, v porovnaní s ľuďmi, ktorí pili v spoločnosti iných.

Čo sa týka rozdielov u pohlaví, pri dospievajúcich ženách konzumujúcich alkohol samostatne je pravdepodobnosť alkoholizmu o 86 % vyššia, kým u mužských kolegov to je iba 8 %.

muž s fľašou alkoholu pije na ulici
zdroj: Pixabay/rebcenter-moscow

Pandémia situáciu ešte zhoršila

Iný výskum ukazuje, že stav v tejto oblasti sa ešte zhoršil v priebehu globálnej pandémie Covidu-19. Od začiatku pandémie počet dní, kedy si ženy vypijú, stúpol o 41 percent.

Enews akcentuje, že jedným z dôvodov môže byť, že u žien sa počas lockdownov a home officov stierali hranice medzi domovom a prácou.

Zdroje: Uniba, Drug and Alcohol Dependence, The New York Post, Today.com, Wtop, Enews

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá