Štúdia ukázala, aké sú skutočné následky štvordňového pracovného týždňa

  • Ľudia sa správajú lepšie, keď majú voľno či dovolenku v porovnaní s dňami, keď sú v práci
  • Štvordňový pracovný týždeň je výhodný aj pre duševné zdravie
Ilustračná foto
Ilustračná foto, Unsplash/Campaign Creator, Eddy Billiard
  • Ľudia sa správajú lepšie, keď majú voľno či dovolenku v porovnaní s dňami, keď sú v práci
  • Štvordňový pracovný týždeň je výhodný aj pre duševné zdravie

Štvordňový pracovný týždeň nielen, že znie veľmi dobre, ale má priam božské účinky na naše duševné a fyzické zdravie. Tí, ktorí pracujú aj dvanásť dní vkuse a potom majú štyri či päť dní dovolenky, vnímajú tento fenomén nereálne, no ostatní, ktorí majú doposiaľ päťdňový pracovný týždeň a dva dni „dovolenky“ by skrátený týždeň prijali všetkými desiatimi.

Keď povieš štvordňový pracovný týždeň inými slovami, zistíš, že máš trojdňový víkend.

Fenomén štvordňovej pracovnej doby sa skúša vo viacerých krajinách po svete. Výskumníci a zdravotnícki pracovníci z University of South Australia tvrdia, že ak sa hovorí o predĺženom víkende, respektíve o štvordňovom pracovnom týždni, sú plne za.

Ukazuje sa, že voľný čas má dobré účinky pre naše zdravie. Výskumníci sa zamerali na zmeny u ľudí pred dovolenkou, počas nej a po nej.

Zistili, že ľudia boli aktívnejší a zdravší, keď boli na dovolenke, napriek tomu, že dovolenka trvala len tri dni. Výskumníci štúdiu vykonávali trinásť mesiacov a počas tohto obdobia si ľudia vzali v priemere dve až tri dovolenky. Každá dovolenka trvala okolo dvanásť dní. 

Najčastejšie typy dovoleniek:

  • rekreácia v prírode,
  • rodinné a spoločenské udalosti,
  • oddych/relax,
  • aktivity ako renovácia domu atď.

Títo ľudia dokázali počas dovolenky vykonať až o 13 percent viac intenzívnej fyzickej aktivity, počas dňa sedeli o 5 percent menej (o 29 minút menej ako počas dní, keď sú v práci), ich spánok trval o 4 percentá dlhšie (o 21 minút dlhšie).

Ty Ferguson, výskumník univerzity v južnej Austrálii, povedal, že ľudia sa všeobecne správajú lepšie, keď majú voľno či dovolenku v porovnaní s dňami, keď sú v práci. „Keď ľudia idú na dovolenku, menia svoje každodenné povinnosti, pretože nie sú viazaní bežným rozvrhom,“ povedal Ferguson.

Dlhšie voľno má dlhotrvajúce účinky. Ako presne nám prospieva?

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Universtiy of South Australia, International Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá