Štvrtina Slovákov je pre lepší plat ochotná podvádzať. Ku kolegom sme však lojálni, ich prešľapy nebonzujeme

  • Hovorí sa, že najlepší vankúš je čisté svedomie
  • S akým svedomím zaspávaš po príchode z práce ty?
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, unsplash/Charlie Firth,Christina Hawkins
  • Hovorí sa, že najlepší vankúš je čisté svedomie
  • S akým svedomím zaspávaš po príchode z práce ty?

Až štvrtina Slovákov je ochotná pre lepší plat alebo pracovné podmienky podvádzať. Vyplýva to z výročnej správy poradenskej spoločnosti EY.

Nedosahujeme žiadúcu úroveň

Poradenská spoločnosť EY publikovala výročnú správu pod názvom Global Integrity Report na rok 2022. Na základe ich zistení možno povedať, že štvrtine Slovákov v honbe za lepším platom takpovediac zlyháva morálny kompas. Z prieskumu vyplýva, že až štvrtina Slovákov v hypotetickej otázke priznáva, že by bola pre kariéru a lepší plat ochotná podvádzať.

Až 38 % slovenských respondentov si to isté myslí o manažmente firmy. Tomáš Kafka, partner oddelenia forenzných služieb a podpory integrity spoločnosti EY Česko a Slovensko, uvádza, že z tohto výsledku nám napovedá, že firemná kultúra, ale aj osobná morálna integrita na Slovensku stále nedosahuje žiadúcu úroveň.

„Je jedno, či sa bavíme na zamestnaneckej alebo manažérskej úrovni. Ak však zmena nepríde zhora a nepripojí sa k nej stredný manažment, nemôžeme skutočne viniť radových zamestnancov. Ich správanie je iba odrazom firemnej kultúry – tej, ktorej mantinely nastavuje najvyššie vedenie, ale v každodennom firemnom živote ju veľmi ovplyvňuje správanie stredného manažmentu,“ uvádza ďalej.

zdroj: unsplash/Christina Hawkins

Každá deviata firma obeťou podvodu

Napriek vyššie uvedenému, dobrú povesť a poctivé správanie v súvislosti s prácou označilo za kľúčový jav až 92 % respondentov. Polovica z nich ale zastáva názor, že COVID-19 výrazne skomplikoval situáciu a pre firmy je tak poctivé správanie na trhu ťažšie.

Šokujúcou správou je aj to, že každá deviata firma sa počas pandémie stala obeťou veľkého podvodu.

Z výskumu tiež vyplýva, že až 11 % respondentov zastáva názor, že v ich firme je jednoduché obchádzať jednotlivé pravidlá. Viac než štvrtina opýtaných zas uviedla, že v ich zamestnaní sa neetické správanie toleruje vyššiemu manažmentu a najúspešnejším zamestnancom.

zdroj: unsplash/Campaign Creators

Menej ako pätina bola svedkom nekalostí

Z výskumu vychádza, že ako problematická sa javí aj znalosť interných pravidiel, pričom sa problém aktuálne týka napríklad pravidiel a predpisov pre prácu z domu. V otázke pravidiel práce z domu dosiahla Slovenská republika celosvetovo najnižšie číslo, čo sa týka povedomia o týchto pravidlách.

zdroj: unsplash/Pickawood

Menej ako pätina Slovákov tiež bola vo firme svedkom nekalostí, no napriek tomu neodhodlala ich oznámiť.

Hlavným dôvodom rozmyslenia si podania oznámenia je lojalita ku kolegom (53 %). Tam je Slovensko na druhom mieste globálneho rebríčka hneď za Rakúskom.

Okrem toho sa zamestnanci obávajú, že sa na základe ich oznámenia nebude konať (35 %) a tiež sa boja o svoju kariéru (29 %).

Zdroj: TS/Poradenská spoločnosť EY

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá