Súkromné testy sú pre samoplatcov zakázané, využívať ich môže iba štát

  • Súkromné laboratóriá majú kapacity na testovanie koronavírusu, nemôžu ich však vykonávať
  • V prípade potreby môžu tieto firmy poskytnúť svoje vybavenie štátu, individuálne testovanie nebude možné
Test na koronavírus, ilustračná snímka, Pixabay.com/Gerd Altmann
  • Súkromné laboratóriá majú kapacity na testovanie koronavírusu, nemôžu ich však vykonávať
  • V prípade potreby môžu tieto firmy poskytnúť svoje vybavenie štátu, individuálne testovanie nebude možné

Až tri súkromné laboratórne spoločnosti majú vybavenie na to, aby mohli ľudí testovať na koronavírus. Samoplatcovia sa však nemôžu nechať individuálne otestovať. Štát chce takto predísť chaosu pri zbere dát o tom, koľko ľudí je v skutočnosti nakazených. Po stretnutí s Asociáciou laboratórií o tom informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová.

Ako uviedla, svoje kapacity na testovanie ponúknu len v prípade potreby, ak by štát uvedené kapacitne nezvládal.

Súkromné laboratórne zložky sú pripravené pomôcť štátu a takisto v súčasnej dobe, kedy je na celom svete nedostatok materiálu, poskytnú štátu zásoby na testovanie,“ dodala hovorkyňa rezortu.

Len štátne

Ministerstvo cez národný klinický tím bude taktiež monitorovať kapacity všetkých poskytovateľov laboratórnej diagnostiky v oblasti zdravotníckych pracovníkov vyškolených na COVID-19 a materiálno-technické vybavenie. Monitorovanie má prebiehať tak, ako sa zaviedlo pre všetky ústavné zdravotnícke zariadenia.

Laboratórne testy na nový koronavírus prebiehajú plne pod koordináciou štátu. Aktuálne sa vyšetrujú vzorky v Bratislave, v Košiciach, v Banskej Bystrici a do konca týždňa sa odštartuje test vzoriek aj v Trenčíne. Kapacita pri všetkých týchto pracoviskách bude do 700 vzoriek denne.

Drive-through testovanie nebude

Spoločnosť Alphamedical potvrdila, že s okamžitou účinnosťou pozastavuje odber vzoriek pre test na pôvodcu ochorenia COVID-19.

Alphamedical plne rešpektuje požiadavku na to, aby dali k dispozícii všetky svoje kapacity a materiálne vybavenie štátu. Spoločnosť tak s platnosťou od dnes od 10:00 zastavila odber vzoriek a bude pripravená akoukoľvek formou okamžite podať pomocnú ruku štátu, keď to bude potrebné,“ informuje jedno z najväčších sietí laboratórií na Slovensku. Tá si pritom od svojej aktivity sľubovala predovšetkým významné posilnenie prevencie.

Ospravedlňujeme sa všetkým pacientom, na ktorých už nevyšiel čas a aj tým, ktorí sa plánovali na testovanie objednať. Verím, že všetci chápeme, že je teraz vypätá doba a niekedy je potrebné prijímať aj nepopulárne opatrenia,“ vysvetlil generálny riaditeľ Alphamedical Peter Lednický.

Spoločnosť avizuje, že bude hľadať ďalšie možnosti, ako by mohla podať pomocnú ruku pri preventívnom testovaní pacientov, ktorí nemajú symptómy, ale môžu byť roznášačmi víru, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech