Švédska spoločnosť vytlačila pomocou 3D tlačiarne prvú nezničiteľnú gitaru

  • Všetci sme videli tie videá, kedy to na rockovom koncerte naozaj vrie, a v tom sa gitara rozletí na stovky kúskov
  • Pri najnovšom produkte švédskej strojárenskej spoločnosti Sandvik by gitara zničila všetko naokolo
  • Ideálny spôsob ako spropagovať bezkonkurenčnú prácu v oblasti spracovania kovov
home.sandvik/en/press-material
  • Všetci sme videli tie videá, kedy to na rockovom koncerte naozaj vrie, a v tom sa gitara rozletí na stovky kúskov
  • Pri najnovšom produkte švédskej strojárenskej spoločnosti Sandvik by gitara zničila všetko naokolo
  • Ideálny spôsob ako spropagovať bezkonkurenčnú prácu v oblasti spracovania kovov

Švédska strojárenská spoločnosť Sandvik je známa aj vďaka nápaditej propagácii svojej práce a produktov. Najnovší počin z ich dielne sa radí medzi svetové unikáty. Vytvorili totiž prvú celokovovú elektrickú gitaru, ktorá je podľa ich tvrdenia nerozbitná.

Že je to naozaj tak, sa rozhodli ukázať prostredníctvom spolupráce s heavy metalovou legendou Yngwiem Malmsteenom, ktorý je populárny aj vďaka rozbíjaniu gitár na pódiách a na konte má rozbitých už vyše 100 rôznych gitár. Za týmto marketingom stojí podľa portálu Adweek.com partnerská reklamná agentúra Forsman & Bodenfors.

Za vývojom a výrobou stojí početný tím ľudí, no jedným z vedúcich pracovníkov je podľa oficiálneho webu Home.sandvik machining process developer Henrik Loikkanen, ktorý hrával na gitare už odmalička a vždy obdivoval Malmsteena.

zdroj: home.sandvik/en/press-material

Nevyrábame produkty pre bežných spotrebiteľov, takže si ľudia neuvedomujú, do akej miery sú naše metódy popredu. Vytvorenie odolnej gitary pre náročného hudobníka, ako je Malmsteen, vyzdvihuje naše schopnosti, ktoré prenášame do všetkých zložitých výrobných problémov a výziev,“ cituje portál Prnewswire.com vyjadrenie prezidenta spoločnosti, Klasa Forströma.

Proces výroby však nebol vôbec jednoduchý ani pre strojárenského giganta. Dlhé a tenké komponenty gitary ako hmatník či krk sú pri projektovaní citlivé na skreslenie, no pokročilý softvér spoločnosti umožnil simulovať digitálne frézovanie skôr, ako bol vykonaný prvý skutočný rez. Takýto postup umožňuje správny výber nástrojov, ušetrí to množstvo času a postará sa o efektívny proces výroby.

To však nebolo jedinou výzvou, ktorej musel výrobný tím čeliť. Hlavu si lámali nad dizajnom gitary, ktorý by mal byť kvôli potrebe odolnosti komplexný a zložitý, no zároveň bolo potrebné zachovať nízku hmotnosť.

Finálny dizajn má na svedomí inžiniersky tím spoločnosti v spolupráci s renomovaným dizajnérom gitár, Andym Holtom, ktorého vyjadrenie cituje prnewswire.com,: „Museli sme inovovať a tvoriť zhora nadol. Nie je ani jedna časť gitary, ktorá bola predtým vyrobená. Je to naozaj umelecké dielo.“

Po vytvorení dizajnu bolo potrebné prejsť k jeho zhmotneniu, k čomu im poslúžila 3D tlačiareň, ktorá vytlačila titánové telo gitary.

Aditívna výroba nám umožňuje vytvárať ľahšie, silnejšie a flexibilnejšie komponenty s takými vnútornými štruktúrami, ktoré nie je tak jednoduché zničiť. Je to zároveň viac udržateľné, pretože sa používa len materiál, ktorý je potrebné pre komponent, čím sa minimalizuje odpad,“ vysvetľuje na oficiálnom webe home.sandvik inžinierka výroby Amelie Norrby

Ostrou skúškou prešla gitara na koncerte v Miami, po skončení ktorej sa prítomný dav nevedel dočkať, kedy konečne predvedie Malmsteen svoje povestné rozbíjanie gitary. Ten sa snažil čo mu sily stačili, ale namiesto gitary poškodil len zosilňovač a vyvýšenú platformu pre bubeníka.

Ani hod o zem jej nijak neublížil a tak musel Malmsteen po koncerte priznať, že spoločnosti sa naozaj podarilo vyrobiť prvú nerozbitnú gitaru.

Táto gitara je beštia! Dal som do toho úplneetko, ale nebolo možné ju rozbiť.“  vyjadril sa Yngwie Malmsteen na oficiálnom webe spoločnosti.

zdroj: home.sandvik/en/; adweek.com; prnewswire.com;

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá