Švédsko znižuje daň na solárnu energiu o 98 %

  • Krajina podniká veľké kroky na ceste za čistou energiou.
2c_solar_collector
  • Krajina podniká veľké kroky na ceste za čistou energiou.

S inováciami, ako sú elektrické cesty a bytové komplexy s nulovou spotrebou energie, pôsobí Švédsko ako krajina na čele revolúcie s čistou energiou. Ale keď švédska vláda tento rok zaviedla solárnu daň, kritici sa vyjadrili, že krajina spravila obrovský krok zlým smerom. Teraz vláda oznámila plány pre radikálne zníženie kontroverznej dane.

445ae4967d66e59bf7d88c55d957b89c

foto: pinterest.com

Sporná solárna daň by nemala veľký dopad na rodiny so solárnymi panelmi na strechách svojich domov, jej cieľom boli skôr podniky s veľkým počtom solárnych panelov. Daň bola cielená na podniky, ktoré vyrábali viac ako 255 kW solárnej energie. Ale podľa agentúry Reuters vládna opozícia a odborníci na životné prostredie nesúhlasili s daňou, a tak od nej vláda ustupuje.

Podľa agentúry Reuters daň nemôže byť z technických dôvodov úplne zrušená, ale v roku 2017 ju švédska vláda zníži o 98 %. Podľa švédskeho vydania Dina Pengar sa daň zníži z 29,2 centu za kilowatthodinu na 0,5 centu za kilowatthodinu a zariadenia vyrábajúce pod 255 kW budú od nej oslobodené.

ikea-solar-panel

foto: digitaltrends,com

Ministerka financií Magdalena Andersson vo vyhlásení uviedla: “Umožňuje to rýchle investície (do solárnej energie), zatiaľ čo našim dlhodobým cieľom je úplne odstrániť daň na solárnu elektrinu.” Vláda povedala, že pôvodne predstavila daň na splnenie normy Európskej únie, ale Európska komisia neskôr povedala, že norma nebola presná.

Podľa oficiálnych internetových stránok Švédska, celková inštalovaná solárna kapacita v krajine v roku 2015 bola 79,4 megawattov. Na konci októbra vládny úradník povedal, že krajina by mohla byť do roku 2040 schopná generovať všetku svoju energiu z obnoviteľných zdrojov. Už minulý rok dokázalo Švédsko získať 57 percent svojej energie z obnoviteľných zdrojov, vrátane veternej a vodnej energie.

8732929e26a0

foto: inverse.com

zdroj: inhabitat.com, zdroj titulnej fotografie: corporate.vattenfall.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech