Svetová banka na nedávnej konferencii zaskočila celý svet

  • 12. decembra sa konala medzinárodná konferencia One Planet Summit
  • Cieľom stretnutia lídrov sveta bolo podporiť boj proti klimatickým zmenám
  • Svetová banka uviedla rázne kroky v boji s fosílnymi palivami
imgonline-com-ua-twotoone-Ar1iNTDNay04Emz
tribune.com.pk / twitter.com
  • 12. decembra sa konala medzinárodná konferencia One Planet Summit
  • Cieľom stretnutia lídrov sveta bolo podporiť boj proti klimatickým zmenám
  • Svetová banka uviedla rázne kroky v boji s fosílnymi palivami

12. decembra sa konala medzinárodná konferencia One Planet Summit, na ktorej sa stretli významní svetoví lídri, medzi ktorými nechýbali ani francúzsky prezident Emmanuel Macron, prezident Svetovej banky, Jim Yong Kim či generálny tajomník OSN, Antonio Guterres. Cieľom tejto konferencie bolo dohodnúť sa na ďalších krokoch v boji proti klimatickým zmenám a celkovom splnení Parížskej dohody, podpísanej v metropole Francúzska pred dvoma rokmi, 12. decembra 2015.

Jedným z hlavných rečníkov tohto večera bol vyššie spomenutý prezident Svetovej banky, Jim Yong Kim, ktorý sa okrem iného vyjadril, že Svetová banka prestane od roku 2019 finančne podporovať projekty v zamerané na oblasť ropy a zemného plynu.

Týmto krokom sa Svetová banka snaží pritlačiť svetových lídrov k úspešnému splneniu Parížskej dohody do stanoveného roku 2020. Avšak podľa slov prezidenta Svetovej banky sa toto rozhodnutie nemusí týkať všetkých krajín.

„Vo výnimočných prípadoch je možné brať do úvahy financovanie fosílnych palív v najchudobnejších krajinách sveta, u ktorých je vidieť prínos z hľadiska väčšej dostupnosti energie v krajine.“ povedal na konferencii Jim Yong Kim.

Vo svojej úvodnej reči okrem iného spomenul aj zrušenie dotácií na fosílne palivá, stanovenie ceny pre uhlík, zvyšovanie noriem energetickej účinnosti či dokonca vytvorenie tzv. aukcie za najnižšiu možnú cenu z obnoviteľných zdrojov elektrickej energie.

Svetovej banke sa v súčasnosti darí udržiavať jeden zo svojich záväzkov, a to nasmerovať svoje investície do viac ekologickejších projektov. Podľa stanoveného plánu by mali v roku 2020 tieto projekty pokryť až 28 % z celkových investícií Svetovej banky. Ďalšou prioritou je dodržanie klimatického plánu vytvoreného v roku 2013, ktorý by mal v roku 2020 poskytnúť elektrickú energiu pre viac ako 150 miliónov domácnosti. Takýto počet domácnosti by však vyžadoval až 30 Gigawattov energie, pochádzajúcej z obnoviteľných zdrojov elektrickej energie.

„Každý deň sa klimatické zmeny stávajú väčšou hrozbou pre krajiny a všetkých obyvateľov. Potrebujeme však vynaložiť nie miliardy, ale až trilióny na to, aby sme mali aspoň malú nádej na viditeľnú zmenu. Práve preto sme sa tu dnes všetci stretli.“ povedal Jim Yong Kim v jednej zo svojich rečí na konferencii One Planet Summit.

zdroj: inhabitat.com / worldbank.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech