„Syndrómom“ rýchleho jedenia trpí čoraz viac ľudí. Hltaním si zarábaš na vážne problémy

  • Rýchle jedenie spôsobuje nejeden problém
  • Ak si myslíš, že je to len o miernom priberaní, si na veľkom omyle
Na snímke je žena s jedlom
Ilustračné foto, Archív Canva/Valentin Russanov
  • Rýchle jedenie spôsobuje nejeden problém
  • Ak si myslíš, že je to len o miernom priberaní, si na veľkom omyle

Dnešný človek žije vo veľmi konzumnom svete, kde sa neustále niekto niekam ponáhľa. Či už do práce, z práce, naháňame sa za vlastnými peniazmi, za tým, aby sme dosiahli dobrý kariérny rast, ponáhľame sa na obed, pretože sme hladní, ale aj z neho, pretože už nás znova niečo naháňa.

Popri jedení si nedáme pokoj od telefónov, sledujeme niekoho iného, čo konzumuje on, ako sa mu darí a kde sa aktuálne nachádza. S konzumáciou nášho jedla sme hotoví za menej ako 10 minút a nášmu telu tak dávame poriadne zabrať. Jeme rýchlo a v zhone.

Dokonca nájdeme aj takých ľudí, ktorí obedujú či večerajú popri svojej práci. Mohli by sme hovoriť o „multitaskingu“, no nie v tomto kontexte. Ak ti to tvoje telo nepovedalo hneď, zrejme to na teba dôjde neskôr, a ak ti to nedôjde ani neskôr, povieme ti to teraz my.

V žiadnom prípade nejedz rýchlo!

Rýchle jedenie spôsobuje nejeden problém. Samozrejme, ak do seba jedlo „nafutruješ“ raz za čas, nemusíš sa báť žiadneho „prehrešku“ voči svojmu telu. Ak takto jedávaš pravidelne, mal by si spozornieť.

Náš mozog potrebuje určitý čas na to, aby dokázal spracovať signál plnosti, v skutočnosti mu to môže trvať až 20 minút, kým si vôbec uvedomí, že si sýty. Keď ješ rýchlo, je oveľa jednoduchšie zjesť viac jedla, ako tvoje telo skutočne potrebuje. Po istom čase ťa tento nadbytočný príjem potravy môže priviesť k nepekným výsledkom.

A ak si myslíš, že je to len o miernom priberaní, si na veľkom omyle

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Clean eating mag, NCBI, live strong, NCBI, Medline plus, Live strong

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá