Tablety sú mŕtve

  • V roku 2010 boli tablety novou čiernou. Apple predstavil prvý iPad, Samsung pracoval na Galaxy Tab a mnoho ďalších pripravovalo svoje produkty s OS Android.
tablet-graveyard
  • V roku 2010 boli tablety novou čiernou. Apple predstavil prvý iPad, Samsung pracoval na Galaxy Tab a mnoho ďalších pripravovalo svoje produkty s OS Android.

Prešlo šesť rokov a na Mobile World Congress v Barcelone nebol predstavený jediný tablet. Spoločnosti a zákazníci sa pohli ďalej. Tablety sú mŕtve.

Aby som bol fér, tak jeden – dva tablety skryté niekde v rohu možno boli. Apple, líder na poli tabletov, na MWC neprišiel. Samsung a LG, ktorým sa na poli tabletov darilo, tiež nevidia v danom segmente budúcnosť. A nič nové nepredstavilo ani Sony či HTC. Nikto dokonca tablety ani nespomenul. Pretože to nikoho nezaujíma.

Barcelona_Solutions_GSMW_Mobile_World_Congress_2016

foto: barcelonasolutions.com

 

Lenovo predstavilo lacné tablety, no nikto si to ani nevšimol. Huawei ukázal MateBook, no to je hybrid, nie tablet. Niečo ako Surface Pro.

Pamätáš si, ako ľudia šaleli z Nexusu 7? Sám ho mám doma. V šuplíku. Medzi hromadou ďalšieho bordelu. Nezapol som ho snaď šesť mesiacov.

Prvým problémom tabletov môže byť paradoxne ich kvalita. Galaxy Tab S2, G Pad II či Z4, to všetko sú skvelé mašinky. No sú prakticky rovnaké. Ak dáš 200 a viac eur za tablet, nespoznáš medzi nimi absolútne žiadny rozdiel. Žiadny z nich sa nijak nevymyká. Všetky spustia Facebook, Kindle, Instagram. Nepotrebujú upgrade.

Je dosť možné, že väčšina z nás má doma tablet. U nás sú dokonca hneď štyri. No nemáme dôvod zaujímať sa o novinky, keď všetky z nich fungujú dobre.

Android_L_design_interface

foto: pcadvisor.co.uk

 

A druhým problémom je veľkosť mobilov. Nie náhodou sa zaviedol výraz „phablet“. Telefóny už dávno prekročili uhlopriečku 5 palcov. Dnes je 5,3 palcový Galaxy Note štandardnou veľkosťou. Vážne potrebujem ďalšie zariadenie, aby som získal 1,5 palca k dobru a nemohol z neho zavolať a strčiť ho do vačku?

Notebooky chceli zvládnuť to, čo zvládajú stolné počítače. A to sa im podarilo dokonale. Telefóny mali ponúknuť to, čo ponúkali tablety. A to sa im podarilo dokonale. Smart hodinky majú čo najviac nahradiť telefóny. Podľa mňa sa im to nedarí. A vieš čo bolo cieľom tabletov? Nahradiť notebooky. Podarilo sa im to? Nie a preto vznikajú hybridy.

Hybridy ale v skutočnosti nelákajú ľudí preto, že by mali počítač a tablet v jednom. Láka ich len nízka hmotnosť a kompaktnosť. To bolo presne to, čo ponúkali tablety. No jednoducho funkcionality bolo príliš nedostatočné na to, aby nahradili prácu, ktorú človek potreboval zvládnuť na počítači. Preto najväčším sklamaním uplynulého roka pre mňa osobne bolo, keď iPad Pro osadili mobilným iOS a nie OS X.

Je načase si priznať pravdu. Tablety si zažili svoju slávu, no momentálne dýchajú len na prístrojoch. Možno sa ešte zachránia. Možno sa stanú skvelou pomôckou pre dizajnérov. No niečo sa musí zmeniť. Súčasné tablety mi totiž neponúkajú nič, čo by nezvládol môj iPhone.

Screen Shot 2016-03-02 at 11.57.42

foto: theverge.com

Zdroj: autor + techcrunch.com, zdroj titulnej fotografie: techcrunch

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech