Takto už nikto nikdy dieťa v aute nezabudne!

  • Dnešná uponáhľaná doba prináša čoraz viac smrteľných prípadov detí a batoliat, ktoré niekto ponechá v horúcom aute. Ročne vo svete týmto spôsobom zomrie priemerne 38 detí a po posledných udalostiach prišli volania po nevyhnutnosti prevencie.
image_1438242758.jpeg
  • Dnešná uponáhľaná doba prináša čoraz viac smrteľných prípadov detí a batoliat, ktoré niekto ponechá v horúcom aute. Ročne vo svete týmto spôsobom zomrie priemerne 38 detí a po posledných udalostiach prišli volania po nevyhnutnosti prevencie.

 

Výrobca detských sedačiek Evenflo ako jeden z prvých na smutný trend reaguje a vyvinul senzor, ktorý vodičovi nedovolí urobiť podobnú chybu, aká sa stala nedávno napríklad v Nitre.

Technológia SensorSafe je zabudovaná v klipe na hrudi dieťaťa, vysiela bezdrôtový signál a po spárovaní so systémom auta dokáže detekovať, či motor auta neustále beží. Keď sa motor vypne, systém tónom upozorní vodiča na dieťa v aute.

Dúfal by som, že takýto typ technológie nebude svet nikdy potrebovať, no v dnešnom zaneprázdnenom a uponáhlanom svete plnom stresu a roztržitých rodičov, môže každá extra poistka zachrániť ľudský život.

 

Evenflo okamžite nainštaloval novú technológiu na svoj najpredávanejší model Embrace, ostatné modely by sa mali pridať čoskoro. Technológia Sensorsafe je súčasťou bezpečnostného klipu a využíva bezdrôtové spojenie na komunikáciou s vysielačom, ktorý je pripnutý na diagnostický systém auta. Keď sa auto zastaví a motor vypne, SensorSafe vydá pravidelný zvuk a výrazne tým zníži šancu, že by niekto dieťa v aute zabudol.

Skvelou vecou je, že SensorSafe funguje aj počas jazdy. Nie je žiadnou novinkou, že zvedavé a nepokojné batoľatá neraz dokážu bezpečnostný klip sami odopnúť. Aj na takýto fakt senzor zareaguje a vodič je tónom upozornený na potrebu reakcie. Takéto upozornenie je v každom prípade oveľa bezpečnejšie ako neustále kontrolovanie dieťaťa v spätnom zrkadle.

 

 

V súčasnosti funguje SensorSafe len na sedačkách Evenflo a len na autách vyrobených po roku 2008. Podmienkou je aj benzínové či dieselové auto, sedačku zatiaľ nenainštaluješ do elektromobilu či hybridu. Elektrický systém áut je zatiaľ pre výrobcu veľkou neznámou, no to je snáď len záležitosťou krátkeho času. Momentálne je Evenflo jediným výrobcom na trhu s podobnou technológiou a sedačku kúpiš prvý rok exkluzívne iba v americkom Wal-Marte. Cena sedačky je $149.88.

Snáď sa jednoduchý a šikovný bezdrôtový systém stane inšpiráciou a ďalší výrobcovia čoskoro zavedú podobné alebo vlastné riešenia. Hoci by sa zdalo, že zabudnúť dieťa v aute je prakticky pre každého z nás nemôžné, ale únava, stres a zautomatizované reakcie môžu spôsobiť čokoľvek. Ako hovorí slogan Evenflo: „Pokiaľ môže jednoduché upozornenie zachrániť život, dáva to zmysel“.

 

Zdroj: inhabitots.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá