Tapmates: „Nebuďte naivní a makajte.“

  • Tapmates nám predstavil Peter.
image_1408375874.png
  • Tapmates nám predstavil Peter.

 

Čo Tapmates robí?

V skratke povedané privádzame k životu nápady. Za tie 4 roky čo Tapmates existuje sme si prešli radom projektov, získali sme veľa skúseností, zažili sme aké je to zavrieť firmu (TuneWiki) a aké je to úspešne „exitovať“ (Summly).
Všetky tieto skúsenosti sa snažíme odovzdávať do nových nápadov, ktoré pomáhame rozbiehať. A aby som nezabudol, milujeme platformu Apple :)

 

Ako Vás napadlo rozbehnúť Tapmates? Čo bola Vaša inšpirácia?

Na začiatku bol veľmi prostý sen, ktorý sme mali spoločne s Robinom, robiť úspešne aplikácie na vtedy novom začínajúcom Apple iPhone a žiť z peňazí, ktoré na tom zarobíme. To sa nám doteraz nepodarilo, ale neustále na tom pracujeme :)

Ako ťažké bolo začínať v New Yorku?

Najprv to bolo dosť drahé, pretože sme nechceli len tú adresu ako väčšina startupov, ktoré napr. Z Čiech „smerujú“ do USA. Chceli sme byť naozajstná US firma, ktorá má svoju kanceláriu, ktorá má účtovníka, právnika :), ale hlavne nám išlo o víza, pretože sme v USA chceli žiť. Toto nás stálo naozaj veľa peňazí, koľkokrát zbytočných a hlavne nás čakal ten veľký šok v podobe stretu s obrovskou americkou byrokraciou.

V ostatných veciach sme to až tak ťažké nemali, pretože hneď v začiatkoch nám mnoho ľudí výrazným spôsobom tú cestu uľahčovalo. Či už to bol Alain v Palo Alto, ktorý nám dal také intenzívne trojtýždňové intro ako to vlastne v tom Valley funguje a ukázal nám, že keď poznáte tých správnych ľudí tak dokážete prakticky čokoľvek. Na druhej strane potom Jonathan z Piictu v NYC nás zasvätil do života v NYC, od jazdy metrom až po žúr v East Village. Proste s tým správnym sprievodcom sa človek aklimatizuje veľmi rýchlo :)

 

Podelíte sa s nami o nejaké informácie zo zákulisia Tapmates?

Keďže pointou nášho obchodného modelu je neviditeľnosť, bohužiaľ toho veľa prezradiť nemôžem. Raz za čas naša práca prebehne vo svetových médiách – nedávno to bolo Summly, ale do predu toho vážne moc prezrádzať nemôžeme.

Čo považujete za najväčší úspech Tapmates?

Že môžeme žiť naše sny …

 

Čo je podľa vás najdôležitejšie pri tvorbe mobilných aplikácií?

Schopnosť priznať si, že nemám pravdu :) Ale to platí všade, nikto nemá patent na rozum a je potrebné neustále skúšať veci, zisťovať čo funguje a čo naopak nefunguje. My sme si vždy zakladali na kvalite a treba priznať, že kvalita je bohužiaľ veľmi drahý komponent, ktorý ale sám o sebe nestačí – to už dnes tiež vieme.

 

Čo chystáte nové?

Ako som už písal, nemôžem toho do predu moc prezrádzať. Avšak niečo málo snáď áno. Pracujeme na novej verzii našej poslednej aplikácie Moment for Mac, čo je náš ďalší pokus v naplnení pôvodnej vízie Tapmates – robiť náš softvér, ktorý nás bude živiť.
Prvá verzia sa nám moc nepodarila, pretože sme podcenili záludnosť Facebooku. V prvých hodinách spustenia sme vďaka PR mali taký rast užívateľov, že sme prekročili nejaký interný limit na FB API a jednoducho nás zablokovali, takže sme všetko museli výrazným spôsobom utlmiť a potom už sa nám to bohužiaľ nepodarilo znovu naštartovať.
Avšak aplikáciu používa pár tisíc ľudí, máme veľmi dobrý feedback, ktorý sme sa snažili zapracovať a čoskoro vydáme verziu 2.0, u ktorej sa nám ten štart snáď už podarí výrazne lepšie :)

 

Kto všetko za Tapmates stojí? Aké typy ľudí hľadáte do svojho tímu?

Za Tapmates v prvom rade stojí výborný tím 13 ľudí + rady spolupracovníkov, bez ktorých by sme dnes asi ťažko robili to čo robíme. Už dávno to nie je o dvoch ľuďoch ako sa bohužiaľ často v médiách prezentuje. Máme od všetkého niečo, máme ľudí, ktorí chrlia nápady, máme ľudí, ktorí ich vedia dotiahnuť. Myslím si, že za tie 4 roky sa nám podarilo namiešať naozaj dobrú skupinu ľudí a prial by som si, aby to ešte poriadnu dobu takto vydržalo.

Je práca u vás v niečom iná ako v ostatných firmách?

Nemyslím si, že je u nás niečo zásadne iné ako u iných firiem – možno väčší chaos: D Sme proste malá firma so všetkým čo k tejto veľkosti patrí.
Pracujeme cca. v 4 časových pásmach (NYC, San Fracisco, Melbourne, ČR) s ľuďmi rôznych kultúrnych zvyklostí čo býva často celkom sranda – momentálne spolupracujeme s jedným Kórejcom, Indom, skupinou Mexičanov, dvoma Anglánmi, Austrálčanom a radom ďalších. Človek sa naučí veľa nových vecí :) Paradox je, že hoci väčšina projektov je z USA, dokonca aj väčšina z nich má pas USA, nemáme tam momentálne žiadneho rodeného Američana.

 

Čo považujete za najdôležitejšie u záujemcov o prácu?

Zmysel pre zodpovednosť. Ak tam toto nie je, nemá čokoľvek ďalšie veľký význam.

 

Nejaké ďalšie tipy / odporúčanie / odkaz?

Nebuďte naivný a makajte. Startup nie je žiadna party, nie je to ani veľmi cool, je to práca ako každá iná a keď budete tvrdo makať, možno sa na vás usmeje šťastie – však zaručené to nie je :)

Zdroj: startupjobs.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK