Táto drevostavba s prírodným bazénom ponúka jedinečný výhľad na zalesnené pahorky

  • Realizácia viedenského ateliéru Juri Troy Architect
Juri Troy
  • Realizácia viedenského ateliéru Juri Troy Architect
Podľa článku od autora Martin Ťažká, Archinfo.sk, autor projektu: Mag. arch. Juri Troy, Dipl.-Ing. Jürgen Schretzmayer, Dipl.-Ing. Timea Kos

Juri Troy je na Slovensku častým hosťom. Figuroval v porote viacerých súťaží, predsedal porote CE.ZA.AR. 2017, prednášal na bratislavskej Fakulte architektúry… V jeho portfóliu prevládajú ekologické drevoastavby, najčastejším typologickým druhom sú práve rodinné domy (pred časom sme publikovali známy 37 metrov dlhý dom v údolí rieky Rýn). Dnes predstavíme najnovšiu realizáciu – dom „L“ v obci Purkersdorf, dvadsať kilometrov západne od Viedne.

Z pozemku na južnom svahu nad obcou Purkersdorf sa otvára výhľad na zvlnený Viedenský les (Wienerwald). Zalesnené pahorky sú prvým masívom na východe alpského oblúka. Rožná parcela a dostatočný odstup od susedných objektov umožnili náplň domu rozvíjať na dvoch úrovniach, bez toho, aby boli okolité stavby pohľadovou bariérou.

zdroj: Juri Troy

Vyššie podlažie je bezbariérovo prístupné z úrovne terénu. Na garáž a obslužné priestory, situované pri vjazde (na severovýchodnej časti pozemku), nadväzuje otvorená denná zóna domu. Z obývacej a jedálenskej časti je prostredníctvom rozsiahleho posuvného zasklenia prístupná južne orientovaná chránená terasa, s výhľadom na ulicu a okolité lesy.

Viac podobných článkov nájdeš na Archinfo.sk

Zo severnej strany nadväzuje na obytný priestor ďalšia pobytová terasa, ktorá je súčasťou intímneho priestoru záhrady, vymedzeného “elkovým” pôdorysom domu. Súčasťou dvora je prírodný bazén.

zdroj: Juri Troy

To že ide o drevostavbu, dáva tušiť vertikálny lamelový obklad fasády. Klasická zateplená rámová konštrukcia je opláštená drevom z bielej jedle. Rovnaké drevo je použité aj zo strany interiéru. Či už ide o obklad stien, nábytok, schodisko… Pekným detailom je systém predsunutého lamelového tienenia.

zdroj: Juri Troy

zdroj: Juri Troy

zdroj: Juri Troy

zdroj: Juri Troy

Nočná časť domu je čiastočne zapustená pod úroveň terénu. Vykonzolované prízemie chráni spodnú terasu priamo prístupnú zo spální. Obe úrovne domu spája pozvoľne klesajúca záhrada.

Ako zdroj tepla pre vykurovanie slúži tepelné čerpadlo zem-voda. Zelená strecha prispieva k retencii zrážok a zamedzuje prehrievaniu stropnej konštrukcie v letných mesiacoch. Zapustené zasklenie na južnej fasáde a tienenie systémom predsadených lamiel opäť prispieva k zlepšeniu vnútornej klímy.

zdroj: Juri Troy

zdroj: Juri Troy

zdroj: Juri Troy

zdroj: Juri Troy

zdroj: Juri Troy

zdroj: Juri Troy

zdroj: Juri Troy

zdroj: Juri Troy

zdroj: Juri Troy

Rakúsky architekt Juri Troy je zakladateľom Juri Troy Architects so sídlom vo Viedni a Bregenzi. Je členom predstavenstva Rakúskej spoločnosti pre architektúru (ÖGFA), členom predstavenstva profesijného združenia výtvarných umelcov Vorarlbergska, sekcia architektúra, členom umeleckej komisie spolkovej krajiny Vorarlberg a Vorarlberského drevárskeho umenia (Vorarlberger Holzbaukunst) a učí na Technickej univerzite Viedeň.

Architekt pochádzajúci z Bregenzu (*1972) absolvoval štúdium v odbore kamenárstvo a pozemné stavby, neskôr študoval na TU Innsbruck a Akadémii výtvarných umení. Jeho práce získali viacero ocenení za architektúru, energetickú efektívnosť a ukážkové zaobchádzanie s drevom.

Podklady: Juri Troy Architects

Zdroj: Archinfo.sk

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK