Táto kompaktná kocka využíva solárnu energiu na výrobu pitnej vody

  • Nazdravie.
watercube-ap-verheggen-sunglacier-2
  • Nazdravie.

Zdá sa, že pre všetky miesta na Zemi postihnuté častým suchom, je tu konečne niečo, čo môže obrátiť karty. Práve ľudia ako Ap Verheggen sú esenciou, ktorú ľudstvo v takýchto chvíľach potrebuje. Už niekoľko rokov sa venuje návrhom kreatívnych spôsobov, ako sa dostať k čistej vode.

watercube-ap-verheggen-sunglacier-6

foto: sunglacier.com

A jeho najnovší objav, WaterCube, je skvelou alternatívou na miestach, kde sa pitnej vody človek dočká iba s obtiažou. Táto 50- centimetrová  kocka vyrobená z nerezovej ocele je pokrytá solárnymi bunkami, celé je to teda jeden veľký solárny panel. Úlohou solárnej energie je zabezpečovať chod WaterCube. Nuž, a úlohou WaterCube je produkovať čistú pitnú vodu, a to tak, že ochladzuje kužeľ, ktorý sa nachádza na vnútornej strane hornej steny. Celý princíp WaterCube je teda zložený na kondenzácií. O zvyšok sa postará gravitácia. Vo videu nižšie môžeš vidieť, ako presne tento proces vyzerá:

zdroj: vimeo.com

Verheggen hovorí aj to, že najväčšou výzvou, ktorej pri dizajne WaterCube čelili, bolo schladenie kužeľa na potrebnú teplotu, teda tesne nad teplotu bodu mrazu bez toho, aby si táto akcia vyžadovala veľké množstvo energie. Po niekoľkých pokusoch sa Verheggenovi a jeho tímu podarilo tento cieľ splniť vďaka využitiu 25 wattov. Solárne panely po stranách WaterCube dokážu vytvoriť až 40 wattov, takže sú schopné uchovať si zvyšok tejto energie na menej slnečné dni. To, koľko vody dokáže WaterCube zabezpečiť, závisí od klimatických podmienok . V zásade ale platí, že čím väčšie teplo, tým viac vody.

watercube-ap-verheggen-sunglacier-5

foto: sunglacier.com

Vegheggan tiež tvrdí, že so svojim tímom sa snažia nájsť viac riešení na to, ako schladiť rôzne povrchy čo najlepšie a najefektívnejšie, čo v tomto prípade znamená, že sú poháňané solárnymi panelmi, účinné, a najmä lacné, čo sa týka výroby. Jeho víziou je to, aby si aj ľudia v oblastiach, ktoré trpia suchom, mohli dopriať každý deň pitnú vodu. Okrem WaterCube sa snažia vytvoriť aj system, ktorý bude možné využiť v poľnohospodárstve. Vyzerá to tak, že táto záchrana prichádza v pravej chvíli. WaterCube bol predstavený 23.júna 2016 počas OECD Správy a iniciatívy v Haagu.

watercube-ap-verheggen-sunglacier-3

foto: sunglacier.com

Zdroj: inhabitat.com, ftitulná fotografia: sunglacier.com

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech