Technológia Hyperloop čoskoro v Bratislave. Budeme ju mať ako prví v Európe

  • Budeme cestovať do zahraničia iba pár minút? Hyperloop Transportation Technologies k nám prinesú nový spôsob dopravy aj desiatky pracovných miest.
mabd_h1_1
  • Budeme cestovať do zahraničia iba pár minút? Hyperloop Transportation Technologies k nám prinesú nový spôsob dopravy aj desiatky pracovných miest.

Už od roku 2013, kedy Elon Musk predstavil myšlienku nového extremne rýchleho transportného systému, je technológia Hyperloop horúcou témou. Kto by však predpokladal, že ju uvítame tak skoro u nás na Slovensku, kde ju, povedzme si úprimne, potrebujeme ako soľ.

Ide o tranzitné kapsule poháňané slnečnou energiou, ktoré sú vložené do nízkotlakových trubíc, pohybujúce sa takmer nadzvukovou rýchlosťou.

V súčasnosti existujú iba 2 spoločnosti zaoberajúce sa touto technológiou – Hyperloop Technologies a Hyperloop Transportation Technologies. HTT privítame už čoskoro na Slovensku.

,,Na Slovensku spolupracujeme s množstvom domácich spoločností. O pár mesiacov by mal byť vidieť výsledok tejto spolupráce. V týchto dňoch vytvárame slovenskú pobočku, preto som aj prišiel. Bude sa zaoberať vývojom a výrobou. Pre nás je to hlavne o neustálom inovovaní a zlepšovaní produktu,“ potvrdil Dirk Ahlborn, CEO HTT pre TASR. Preferuje Bratislave kvôli jej výhodnej polohe v centre Európy a blízkosti bratislavského a viedenského letiska.

ahlborn

zdroj: popsci.com

Naši technici sa majú na čo tešiť. ,,Počet zamestnancov pobočky je otvorený, rádovo môže ísť o desiatky. O dva mesiace budeme múdrejší. Chceme a vieme však zaplatiť talentovaných ľudí. Nie sme tu preto, aby sme šetrili, ale aby sme získali najväčšiu možnú kvalitu. Slováci sú silní v oblasti strojárstva, materiálového hospodárstva, dátového inžinierstva,“ zdôraznil Ahlborn.

Prepojiť Bratislavu, Viedeň a Budapešť Hyperloopom nie je jediný projekt, ktorému sa HTT venuje. Ahlborn v ňom však vidí veľký potenciál: „Máme projekt v Kalifornii, kde robíme prieskum terénu, environmentálne štúdie, no čaká nás tam ešte veľa byrokracie. Verím, že Slovensko bude prvé miesto, kde zrealizujeme náš projekt. Mimo Slovenska nateraz nevidíme v Európe iné vhodné príležitosti. Skôr sa obzeráme po Číne, Indii, Blízkom Východe i Afrike.“ 

Tieto horúce informácie potvrdil CEO Hyperloop Transportation Technologies pre TASR počas GLOBSEC Tatra Summit Investment Forum v Bratislave. Nám neostáva nič iné, iba sa tešiť. Podľa informácii by sme mali byť Hyperloopom vo Viedni v priebehu pár minút.

zdroj titulnej fotografie: plus.google.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK