Telegram: Zabudnite na tajné služby

  • Nová messaging platforma sa stala hviezdou App Store. Bolo to po tom, ako Facebook kúpil WhatsApp a tá mala problémy so servermi. Telegram stavia svoju konkurencieschopnosť najmä na bezpečnosti.
image_1393793230.jpeg
  • Nová messaging platforma sa stala hviezdou App Store. Bolo to po tom, ako Facebook kúpil WhatsApp a tá mala problémy so servermi. Telegram stavia svoju konkurencieschopnosť najmä na bezpečnosti.

Za touto appkou stoja bratia Durovovci, Pavel a Nikolai. Pavel má na starosti finančnú a ideovú stránku veci, Nikolai tú technologickú. Pavel Durov je aj zakladateľom sociálnej siete VK. Tá je jednou z najnavštevovanejších stránok v krajinách bývalého sovietskeho zväzu. V tomto regióne sa nachádza aj pred Facebookom (ten nie je napríklad v Rusku až taký populárny).

 

Hlavnou myšlienkou za Telegramom je zabezpečenie pred sledovaním. Pavel vraví, že „dôvod č.1, pre ktorý som pomohol spustiť Telegram, bolo vytvorenie spôsobu komunikácie neprístupného pre ruské tajné služby.“ Na zabezpečenie využívajú MTProto protokol. Okrem toho si môžete nastaviť špeciálny secret chat. Ten využíva end-to-end kódovanie, nezanecháva stopy na serveroch a takéto správy sa nedajú ani preposielať. Jedinou nevýhodou je prístup k týmto správam len cez zariadenie, nie cez cloud. Všetky ostatné správy sú cloudové, prístupné dokonca aj z desktopov.

 

rusbase.com

 

Ak sa pozrieme na cenu tejto appky, zistíme, že je zadarmo. Podľa zakladateľov to tak má aj navždy zostať. Na začiatok tento projekt ťahajú za svoje. Keď peniaze dojdú, plánuju poprosiť userov o dobrovoľné príspevky. Zdá sa, že zakladatelia sú naozaj zásadoví ľudia a úprimne im ide o ich víziu. Finančnú odmenu ponúkajú aj hackerom. Tak Pavel Durov vyplatil jednému Rusovi 100 000 USD za nájdenie vážnej trhliny v systéme.

 

Appka vznikla v auguste 2013 pre iOS a v októbri bola spustená verzia pre Android. Napriek ruským zakladateľom, Telegram nemá s Ruskom spoločné nič – ani fyzicky ani právne. Centrála je v Berlíne. Otázka bezpečnosti komunikácie je čoraz naliehavejšia. Preto má práve Telegram a jemu podobné aplikácie veľkú budúcnosť. O to viac si vážim ľudí, ktorí do toho dávajú vlastné úsilie bez snahy o zisk za každú cenu. 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech