Test odhalil top 5 proteínových tyčiniek, ktoré si môžeš na Slovensku kúpiť

  • Nápis Protein, prípadne High proteín je to jediné, čo ich na prvý pohľad odlišuje od bežných müsli tyčiniek
  • Zákazníci ich však kupujú ako diví. Niektorí nimi dokonca nahrádzajú hlavné jedlo, ďalší dúfajú, že im narastú svaly alebo si myslia, že budú jesť sladké a zároveň chudnúť
  • Ako však dopadli v nezávislých testoch?
pro
pixabay.com,wikipedia.org
  • Nápis Protein, prípadne High proteín je to jediné, čo ich na prvý pohľad odlišuje od bežných müsli tyčiniek
  • Zákazníci ich však kupujú ako diví. Niektorí nimi dokonca nahrádzajú hlavné jedlo, ďalší dúfajú, že im narastú svaly alebo si myslia, že budú jesť sladké a zároveň chudnúť
  • Ako však dopadli v nezávislých testoch?

Proteínové tyčinky zaplavili obchody a zdá sa, že sa stali dobrým biznisom pre výrobcov. Tyčinky s proteínom sú v dnešnej dobe jednoducho fenoménom. Bielkoviny majú totižto medzi ľuďmi na rozdiel od cukrov a tukov tú najlepšiu povesť. Človeka nasýtia a napomáhajú budovať svalovú hmotu. Výrobcovia ich ponúkajú dokonca aj v skutku exotickej forme – v podobe mletých cvrčkov alebo konopnej múky. V nezávislom teste proteínových tyčiniek sa odborníci pozreli na 12 vzoriek, ktoré podrobili analýze výživových hodnôt a ich zloženia.

SPORTNESS EIWEISS 50%

Známka z testu: 2

Tyčinka s príchuťou vanilky a jogurtu obalená v mliečnej čokoláde nie je síce z prírodných surovín, ale inak má veľmi dobré zloženie aj výživové hodnoty. Spomedzi hodnotených má najnižší obsah tukov aj cukrov a obsah bielkovín je takmer dvakrát taký veľký, ako je priemer všetkých ostatných vzoriek.

Ak si ju dáš na desiatu dostaneš do tela uspokojivú energetická hodnota. Najväčším negatívom je neprítomnosť vlákniny. Pomer medzi cenou a množstvom bielkovín vychádza najlepšie zo všetkých testovaných výrobkov. Nájdeš ju v predajniach DM drogérie, v priemere za 1 euro.

SENS PROTEIN TYČINKA

Známka z testu: 2,5

Tyčinka s arašidovým maslom a škoricou má veľmi zaujímavé zloženie, obsahuje totiž múku z cvrčkov a konope. V tomto výrobku sú tak zastúpené ako živočíšne, tak aj rastlinné proteíny. Obsah bielkovín je v tomto prípade vysoký, aj keď skutočné hodnoty namerané v laboratóriu boli o niečo nižšie ako tie deklarované na obale. Po započítaní povolenej odchýlky stanovenej predpismi vyhoveli.

Veľmi dobrý je i pomer bielkovín a sacharidov. Je však potrebné počítať s vysokou energetickou hodnotou danou vyšším obsahom tukov. Podiel nasýtených tukov však v tomto prípade nie je nadmerne vysoký. Cenovo sa tyčinka nachádza vo vyššej kategórii ako všetky ostatné, nakoľko cvrčky ako novodobá surovina predstavujú pomerne drahý zdroj bielkovín. Túto tyčinku kúpiš  na e-shope za 3 eurá.

CEREA PROTEIN BAR PEANUT

Známka z testu: 2,7

Arašidová tyčinka so zložením 25 % bielkovín, bio, pre vegánov, bez lepku, sóje a palmového oleja, má veľmi jednoduché zloženie, je len z prírodných surovín, ktoré sú navyše v bio kvalite. Výživové hodnoty sú dobré, no nepresahujú priemer. Energetická hodnota, rovnako tak obsah bielkovín aj vlákniny je štandardný.

Zobraziť celú galériu (8)
zdroj: biolienka.sk

Pozitívne je najmä minimálne množstvo nasýtených tukov (najnižší zo všetkých testovaných vzoriek), negatívom je vyšší obsah cukrov a fakt, že tyčinka obsahuje výlučne rastlinné zdroje bielkovín, ktoré sú ťažšie stráviteľné a menej hodnotné ako proteíny živočíšneho pôvodu. Cena tyčinky je 1,08 eur.

TEKMAR PROTEIN SPORT BAR

Známka z testu: 2,8

Tyčinka s čokoládou v tmavej kakaovej poleve kombinuje dva zdroje bielkovín. Pozitívom tak je, že obsahuje živočíšne aj rastlinné zdroje bielkovín. Priaznivý je okrem toho i dostatok vlákniny a prídavok vitamínov a minerálnych látok. Zaujímavá je oligofruktóza, ktorá slúži ako zdroj energie pre baktérie v čreve (tzv. Prebiotikum). Negatívom je pomerne vysoký obsah cukru a chemický konzervant. Cena: 1,15 eur.

BOMBUS RAW PROTEIN

Známka z testu: 2,8

Ovocná tyčinka s arašidmi nesie množstvo označení: Raw, Gluten free, vegan, No added sugar, High Protein, Preservative free, Natural product, Dairy free, ktoré majú zdôrazniť, že ide o prírodný produkt bez konzervantov, pridaného cukru a mliečnych zložiek.

Zloženie je skutočne len prírodného pôvodu, ide o dobrú voľbu najmä pre vegánov. Obsah bielkovín je však len priemerný, a navyše pochádzajú len z rastlinných zdrojov – ryža podľa odborníkov nie je celkom ideálnym zdrojom proteínov, tým sú tu hlavne arašidy. Pozitívny je nízky podiel nasýtených tukov, negatívom zase vysoký obsah cukrov, hoci výrobok nie je dosladzovaný a všetok cukor pochádza výlučne z datlí. Cena: 1 euro.

Prepadák testu: 

NUTREND EXCELENT 24%

Známka z testu: 3,7

V prípade tyčinky Excelent ide o pomerne veľké sklamanie. Na prvých miestach v zložení je glukóza-fruktózový sirup, a teda cukor. Obsah bielkovín je v tomto výrobku len priemerný a množstvo sacharidov je dvakrát vyššie. Pozitívom je prídavok vitamínov a BCCA, čo sú pre organizmus dôležité aminokyseliny s vetvovým reťazcom.

Negatívom je aj obsah tukov z tropických paliem. Zloženie je podľa odborníkov zbytočne príliš chemické. Cena tyčinky 1, 20 eur.

 

Kompletné výsledky testu nájdeš TU.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech