The Spotters #2 – Jozef Fekiac

  • Miluje kávu, počúva metal, má hanblivého hada a celé dni sedí za počítačom. Vždy sa usmeje keď idete okolo a pomôže v čom môže. Jozef Feky Hydro Fekiac je jedným z developerov vo Vacuumlabs a môžete ho stretnúť u nás v Spote. O kódení, budúcnosti cloudu, autorskom práve a mnoho inom.
image_1421740899.png
  • Miluje kávu, počúva metal, má hanblivého hada a celé dni sedí za počítačom. Vždy sa usmeje keď idete okolo a pomôže v čom môže. Jozef Feky Hydro Fekiac je jedným z developerov vo Vacuumlabs a môžete ho stretnúť u nás v Spote. O kódení, budúcnosti cloudu, autorskom práve a mnoho inom.

 

Keď sme si tento rozhovor dohadovali, tak sme mali diskusiu o tvojom hadovi. Konkrétne sme skončili pri tom, že si ho nemôžeš vziať do práce lebo sa hanbí. Ty máš hanblivého hada?:)Charaktery hadov sú pomerne neurčité, ale mám pocit, že majú najradšej, keď ich človek nechá na pokoji. Čiže áno, mám asi hanblivého hada. Ale keď sa už raz dostanú von z terária, tak sú radi že im je tak príjemne teplo. Strašne sa to podobá deťom, ktoré nechcú íst do vane sa kúpať, ale potom sa im pre zmenu nechce vyjsť z vane. 

Pracuješ pre Vacuumlabs. Čo presne je tvoja funkcia?Developer. Ale momentálne riešim aj technicko-organizačné veci a trocha sa začínam orientovať vo svete HR.To asi nebude úplne všetko. Počuli sme, že sa skúšaš „vŕtať“ už aj v grafike…

To je skôr moje hobby, ale nebojím sa to aplikovať v práci. Podobne to platí aj pre moje skúsenosti z fotografie, či spracovania videa. 

Čo sa týka tvojej developerskej časti práce, ide skôr o weby, aplikácie..? V akých jazykoch pracuješ?Weby, aplikácie, webové aplikácie atď. Za môj čas vo Vacuumlabs som ochutnal z oboch sfér.
Jazyky, PHP je síce zastaralé, ale je nutné, nakoľko sú v ňom písané redakčné systémy (WordPress), odkedy existuje rozumné vydanie SWIFT, skúšal som 
v ňom robiť. A okrem toho som si vcelku obľúbil jazyk SCALA, zatiaľ okrajovo. 

Možno sa dá povedať, že je teraz také cloudové obdobie. Veľké množstvo novo vznikajúcich i starších vecí prechádza na tento spôsob narábania s dátami. Ako to ty vnímaš z hľadiska budúcnosti? Príde doba, kedy budeme mať na ruke hodinky a všetko “v oblaku”?Mne by sa to veľmi páčilo, až na to, že by tie hodinky mali mať skôr formát poriadne širokého náramku. Realita zatiaľ poukazuje na bezpečnostné riziká a možnú nepripravenosť internetu. Ale do 2020 si viem predstaviť všetky tieto problémy vyriešené a každý z nás bude len sedieť s tabletom či chromebookom, ktoré nie sú až tak výkonné a zvyšok bude niekde v hlbinách serverovne počítané za nás. Európska únia predsa chce šetriť elektrinu, načo by sme mali výkonné offline stroje keď sa to dá centralizovať? Otázka bezpečnostných rizík je naozaj veľká zo sledovania každého kroku človeka. Ale ako vidíme, Google Drive, Amazon a Bitbucket sú dôkazom toho, že cloud má aspoň v istých sférach budúcnosť. 

Čo sa týka bezpečnosti, vždy sa prelomí v konečnom dôsledku všetko. Je to len otázka času..Existuje množstvo osobných vecí, ktoré sú chranené či už autorským zákonom, patentami a podobne, ktoré by mohli uniknúť. Pokial by sa ale zvýšila vymožitelnosť a znížil čas strávený ochranou, bolo by všetko v poriadku. Druhá vec sú napríklad fotky, ktoré nikto nikdy nemal vidieť. Zákon-nezákon, osobný škandál je na svete, ak človek nahnevá nesprávnych ľudí. Niektoré tajomstvá by človek mal vedieť schovať u seba doma, ale predpokladám, že by toho nemalo byť viac ako 100 Eur investovaných do lokálneho úložiska dát, ktoré znovu môže byť: a) nedostupné, b) vystavené hrozbám internetu ešte viac ako ostatné úložiská alebo c) tomu človek venuje veľa času ako hobby. V prípade lokálneho alebo cloudového úložiska ale stále platí, že by som bol veľmi nerád ak by moje dáta unikli alebo sa zmazali. 

Čo si myslíš o tom, ak by sa naozaj zvýšila vymožiteľnosť práva a vďaka novým technológiám by sa prišlo na kopec porušení zákona, ochrany autorských práv ap. Nenastal by časom pocit absolútnej stiesnenosti, obmedzovania a de facto pokles kreativity vzhľadom na strach napr. z toho že aj tak už všetko niekto vymyslel a má to chránené?Myslím si, že veci, ktoré sú vymyslené by sa mali používať a zlepšovať. A veci, ktoré sú nevymyslené treba vymyslieť. Veľa krát ľudia nevedia nájsť presne čo hľadali a neskôr zistia, že to niekto už vyriešil a lepšie. Potom je všetko už len otázkou ceny. Za dobrú prácu si ľudia zaslúžia byť dobre zaplatení. Ja osobne napríklad podporujem myšlienku donationware, t.j. každý platí podľa toho ako veľa uzná za vhodné. To naráža na sebectvo ľudí, ale to je už iná téma. Niektoré idey by mohli byť patentovatelné iným spôsobom a mohli by napríklad viesť k tomu, že realizáciu ideí spravíš kvalitne po svojom, dáš credit tvorcovi myšlienky a znovu rozumný podiel.

Nie som si týmto ale 100% istý. Čím som si istý je, že nevedomosť rozhodne netlačí ľudí napred, ale jama s tým, že všetko už je vymyslené, rovnako nie. Riešil by som teda problém toho, že niekto to vymyslel a predáva draho, alebo vymyslel a nechce sa podeliť. A znovu sme pri tom, čo je to spravodlivá odmena.Okrem práce pre Vakuumlabs pracuješ aj v „školstve“. Čo robíš?Počas vysokej školy som brigádoval na jednej základnej škole ako IT support, čo mi dalo skúsenosti a vďaka spokojnosti som tam žiadaný doteraz. Keď je treba, tak strávim niekoľko hodín správou hardware, siete, ale napríklad aj tvorbou rozvrhov.
 K tomu je pridružený nákup zariadení, takže sa snažím si držať aj aký-taký prehľad o tom, čo sa v dnešnej dobe oplatí nakupovať. 

Ale toto nie je tvoja jediná aktivita mimo práce…

Behám, bicyklujem, fotím, chodím po metalových koncertoch… Človek občas potrebuje vypnúť a tieto aktivity sú na to ideálne.

 

Iba metalových?

Preformulujme to na rozšírenú industrial/cyber/electronic/metal/hardcore/ sféru. Svojim spôsobom nemám vyhranený hudobný štýl, ktorý by som nepočúval, musí to byť ale kvalitné. Nehovoriac o tom, že som skoro za každú zábavu ak pri tom nepadajú hlavy. 

Je tu nový rok. Ak by si mal dať prognózy pre startupovú scénu pre rok 2015, aké by boli?

Počul som, že vraj chceme podporovať malé a stredné podnikanie. Ak je teda pravda, aký bzukot som začul, mali by byť vyhliadky veľmi pozitívne. Nehovoriac o “eurových” s.r.o.-čkach, ktoré prinášajú, ako obvykle, výhody aj nevýhody. Zatiaľ to vyzerá, že Slovensko je kreatívne, takže im držím palce a dúfam, že s nejakými budem môcť spolupracovať.

 

A The last one: Čo ťa naposledy pobavilo?

Pozrite si posledný diel Hobbita. Nájdite poslednú scénu zbabelca s unibrowom (ako sa volal vlastne?), prezlečeného za ženu. Tá scéna ma veľmi pobavila.

zdroj: thespot.sk/blog

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech