Tieto mladé startupy majú potenciál vylepšiť slovenské zdravotníctvo aj bez pomoci štátu

  • Technológie napredujú, no zdravotníctvo stagnuje
  • Prečo sa bojíme zefektívňovať liečbu modernými metódami
  • Aj tieto projekty môžu posunúť naše zdravotníctvo dopredu
hospital
archív:startitup/pinterest.com
  • Technológie napredujú, no zdravotníctvo stagnuje
  • Prečo sa bojíme zefektívňovať liečbu modernými metódami
  • Aj tieto projekty môžu posunúť naše zdravotníctvo dopredu

Konštatovania o kríze slovenského zdravotníctva sa rokmi stali okrídlenou a bezobsažnou frázou, pod ktorou si každý predstavuje niečo iné. Rovnako zdogmatizované sa stali vyhlásenia o čiernych dierach, chorom zdravotníctve a deravom vedre.

Aj keď problémy, ako je chýbajúci toaletný papier na izbách pacientov, či nemožnosť vykonať zdravotnícky úkon kvôli nedostatku personálu na počkanie nevyriešime, v rukách máme niečo iné.

Sú nimi inovatívni ľudia, ktorí nečakali na granty, či prešpekulované konkurzy, ale premenili svoj unikátny nápad na hmatateľný produkt, alebo službu, ktorá dokáže pacientom reálne pomôcť.

Brzdí nás fakt, že zdravotníctvo má aj napriek všetkým štúdiám o pozitívnom vplyve technológií a prísľubom dodávateľov s prijatím IT a technológií očividný problém. Mohli by sme hovoriť aj o takzvanej technofóbii zdravotníkov.

Je problém v systéme, v mentalite ľudí alebo v konzervatívnosti doktorov?

Na Slovensku a v Česku sa každý rok objaví niekoľko inovatívnych nápadov a startupov, ktoré majú potenciál naštartovať aj naše stagnujúce zdravotníctvo. Smutným faktom však ostáva, že implementácie do praxe vidíme len zriedkavo. Zatiaľ, čo v zahraničí to výrazným problémom nie je.

Skvelým príkladom je česko-britský startup Cera, ktorý ľuďom na vyžiadanie zabezpečí sestričky, doktorov a pomocníkov pre seniorov. Ide o internetovú službu fungujúcu na platforme, ktorá svižne prepája dopyt a ponuku.

Nie je žiadnym tajomstvom, že populácia neustále starne a zdravotná starostlivosť sa tak stáva jednou z najperspektívnejších odvetví startupového sveta, kde sa Cera dnes ukazuje ako premiant. Momentálne sa jej už darí vo Veľkej Británií a čaká ju expanzia na zahraničné trhy.

Dôkazom, že technológie, ktoré zachraňujú život, vznikajú aj na Slovensku je aplikácia STEMI. Ide o appku, ktorá zjednodušuje komunikáciu medzi záchranármi v sanitke a kardiológmi v nemocniciach. Na jej vývoji sa podieľal Martin Studenčan spolu so svojím otcom kardiológom doc.MUDr. Martinom Studenčanom PhD. Pri vývoji vychádzali zo smutného faktu, že 30-40% pacientov nestihne požadovaný zákrok na záchranu v medicínsky požadovanom čase.

Vďaka technológii STEMI bol počas testovaného obdobia, v regióne Prešovského kraja, znížený podiel nežiadúcich sekundárnych transportov o 2/3 a významne skrátený čas do vykonania zákroku. Ich claim na každej minúte záleží tak nie je iba prázdna fráza. Bez zveličenia je dnes možné povedať, že STEMI zachraňuje ľudské životy.

Zobraziť celú galériu (5)
zdroj: multiplexdx.com

Projektom, ktorý môže výrazne pomútiť vody v oblasti diagnostiky rakoviny je zasa startup MiltiplexDX, za ktorým stojí Pavol Čekan. Jeho technológia využívajúca skenovanie a 3D modelovania tkanív má napomôcť presnejšej identifikácii ochorenia tak, aby pacienti zbytočne nepodstupovali náročnú chemoterapiu.

MultiplexDX by sa mohol dostať do bežnej medicínskej praxe o 5-6 rokov. Nie je to však ľahké, lekári sú dnes ešte stále veľmi konzervatívny a každý diagnostický test prechádza silným validačným procesom. Lekári potrebujú tejto technológii najskôr uveriť, že dokáže vyriešiť všetky možné chyby, a že úspešnosť ich metódy je 99,99 percentná.

Zobraziť celú galériu (5)
zdroj: archív:startitup

Segment zdravotníctva sa s novými technológiami rýchlo mení a s ním vznikajú technológie, ktoré značne uľahčujú život nie len pacientom ale aj doktorom. Na jednej z nich sa podieľali vedci z Elektrotechnickej fakulty Žilinskej univerzity v Žiline a VÚTCH-CHEMITEX, ktorí  predstavil inteligentné tričko so zabudovanými textilnými elektródam a vlastnou mobilnou aplikáciou. Určené je na inovatívne snímanie a vyhodnotenie bioelektrického signálu vyvíjaného srdcovou aktivitou človeka.

Zobraziť celú galériu (5)
zdroj: archív:startitup

V prípade, že algoritmus vyhodnotí zozbierané údaje ako rizikové, odošle ich lekárom, ktorí môžu vykonať opatrenia na záchranu ľudského života. Monitorovací systém tiež môže autonómne privolať osobe so zlým zdravotným stavom rýchlu zdravotnú pomoc. Prioritné uplatnenie má tak toto zariadenie nájsť v oblasti zdravotníctva a športu.

Vyššie spomenuté mená predstavujú len vzorku projektov, ktoré dokážu do nášho zdravotníctva priniesť nie len inovácie ale aj veľmi potrebnú efektivitu pri poskytovaní liečby. Na ich uvedenie do reálneho, medicínskeho života pritom netreba miliónové investície. V prvom rade je potrebné nebáť sa začať robiť veci inak a myslieť out-of-box.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá