TikTok bude od dnešného dňa zakázaný. Trump podpíše kontroverzné nariadenie

  • Americký prezident Donald Trump chce urobiť nečakaný krok
  • Vyhlásil, že zakáže v USA čoraz populárnejšiu aplikáciu TikTok po tom, čo americké úrady prejavili obavy, že táto sociálna sieť by mohla slúžiť ako nástroj pre čínsku spravodajskú činnosť
tapp
TASR via AP/Patrick Semansky, Change.org
  • Americký prezident Donald Trump chce urobiť nečakaný krok
  • Vyhlásil, že zakáže v USA čoraz populárnejšiu aplikáciu TikTok po tom, čo americké úrady prejavili obavy, že táto sociálna sieť by mohla slúžiť ako nástroj pre čínsku spravodajskú činnosť

Mnohí americkí politici vrátane ministra zahraničných vecí Mike Pompea v minulých týždňoch vyjadrili znepokojenie nad tým, ako čínska videoaplikácia TikTok zaobchádza s údajmi svojich používateľov. Informuje CNN. Obavy v nich vyvolávajú najmä čínske zákony, podľa ktorých musia spoločnosti v krajine podporovať spravodajské služby kontrolované komunistickou stranou a spolupracovať s nimi.

Aplikácia TikTok čínskej spoločnosti ByteDance pritom nie je v samotnej Číne dostupná. V snahe získať si užívateľov po celom svete opakovane zdôrazňuje svoju nezávislosť od Číny.

India zakázala TikTok. Hrozí podobný scenár aj v Európe?

tiktok
zdroj: Unsplash/Harry Cunningham

Prezident Trump povedal novinárom na palube lietadla Air Force One: „Čo sa TikToku týka, v Spojených štátoch ho zakazujeme.“ Trump tak plánuje učiniť výkonným prezidentským nariadením už v sobotu.

V Egypte odsúdili ženy za zverejnenie videí na TikToku

Egyptský súd poslal päť mladých žien na dva roky do väzenia za to, že prostredníctvom aplikácie TikTok zverejnili „neslušné videá“. Všetky odsúdené takisto dostali pokutu, každá po 19-tisíc dolárov (v prepočte približne 16-tisíc eur). Aktivisti spustili online kampaň, v ktorej žiadajú o prepustenie žien. Tri z nich pritom obvinili aj z „neprimeraných“ videorozhovorov s mužmi.

Sú to prvé súdne tresty voči ženám, ktoré majú vplyv v sociálnych médiách v Egypte, po sérii niekoľkých nedávnych zatknutí namierených najmä voči ženám obľúbeným na TikToku. Jednu zo žien zatkli v máji po tom, ako na TikToku a Instagrame, kde má najmenej dva milióny sledovateľov, zverejnila satirické videá.

Ženy obvinili z podnecovania „zhýralosti“ a „nemravnosti“. Podľa egyptského práva sa „podnecovanie k zhýralosti“ viaže k širokému množstvu činov. Prokuratúra často tvrdí, že takéto obvinenia súvisia s niečím, čo je „proti egyptským tradíciám a morálke“.

Na nebezpečnosť TikToku minulý týždeň upozorňovala aj Polícia SR v súvislosti s bezpečnosťou mladistvých na internete. Aplikácia má totiž obsahovať chyby, ktoré by prípadným útočníkom mohli umožniť prístup k osobným údajom používateľov. 

Zdroje: CNN, TASR, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech