TikTok pravdepodobne čoskoro zakáže aj USA

  • Trump avizoval, že rozhodnutie o osude aplikácie zverejní už čoskoro. V minulosti sa viackrát vyjadril, že by uprednostnil jej zakázanie
  • TikTok zakázala India, americká armáda, používať ho nesmú ani členovia Bidenovho volebného štábu
  • Minister zahraničia Mike Pompeo ju označil za hrozbu pre verejnú bezpečnosť
tiktok
  • Trump avizoval, že rozhodnutie o osude aplikácie zverejní už čoskoro. V minulosti sa viackrát vyjadril, že by uprednostnil jej zakázanie
  • TikTok zakázala India, americká armáda, používať ho nesmú ani členovia Bidenovho volebného štábu
  • Minister zahraničia Mike Pompeo ju označil za hrozbu pre verejnú bezpečnosť

Pozornosť celého sveta sa upriamila na čínsku aplikáciu TikTok po tom, čo ju India označila za bezpečnostnú hrozbu a zakázala na svojom území. Aplikácia má špehovať užívateľov, zbierať ich dáta a tie potom posielať komunistickej Číne.  

Rovnaký osud už čoskoro pravdepodobne postihne aj Spojené štáty americké. Prezident USA Donald Trump sa stredu na tlačovej konferencii v Bielom dome vyjadril, že rozhodnutie o osude TikTok sa dozvieme už čoskoro. „Pozeráme sa na TikTok. Rozmýšľame o rozhodnutí. Dnes budeme pozorne sledovať vypočutia (vypočúvanie riaditeľov veľkých technologických spoločnosti pred kongresom pozn. red.), pretože niet pochýb, že to, čo robia veľké technologické spoločnosti, je veľmi zlé,“ povedal Trump.

Minister financií USA Steven Mnuchinešte dodal, že TikTok skúma Výbor pre zahraničné investície USA, ktorý prezidentovi poradí, aké má ďalšie možnosti.

Trump sa už v minulosti viackrát vyjadril, že rozmýšľa nad zákazom aplikácie. Trumpov štáb aktívne šíril po sociálnych sieťach petíciu na podporu zákazu TikToku. Trumpov úmysel nemusí byť založený len na obavách o bezpečnosť, ale aj z pomsty voči Číne za „čínsky vírus“ COVID-19.

Ďalšou motiváciou môže byť aj potupa prezidenta, keď sa tínedžeri prostredníctvom TikToku dohodli rezervovať miesta na Trumpovom volebnom mítingu v Tulse a na zhromaždenie neprišli. Hala tak bola poloprázdna.

Pompeo hovorí o bezpečnostnej hrozbe

Napriek tomu, že Trumpove rozhodnutie okolo TikToku môže vyvolať pochybnosti, minister zahraničia USA Mike Pompeo v tom má jasno. TikTok podľa neho predstavuje bezpečnostnú hrozbu a neodporučil používanie aplikácie.

„Či už je to TikTok, alebo ktorákoľvek z ďalších čínskych komunikačných platforiem, aplikácií, infraštruktúry, táto administratíva berie vážne požiadavku na ochranu amerického ľudu pred tým, aby jeho informácie neskončili v rukách Čínskej komunistickej strany,“ uviedol Pompeo v rozhovore pre noviny Hill.

Rovnako vážne berie aplikáciu aj americká armáda, ktorá zakázala používať vojakom aplikáciu na služobných mobiloch.

Obavy zo špionáže mal podľa Bloombergu mať aj Bidenov volebný štáb. Členovia štábu si museli aplikáciu vymazať zo služobných aj osobných telefónov.

zdroj: TASR/AP, Gerry Broome

Zuckerberg zaútočil na TikTok, Mayer vrátil úder spať 

Na aplikáciu zaútočil aj riaditeľ a zakladateľ Facebooku Mark Zuckerberg, ktorý pred vypočúvaným v kongrese zverejnil svoje poznámky, kde útočí na čínske aplikácie. 

TikTok odmieta obvinenia zo špehovania a zneužívania dát. CEO TikToku Kevin Mayer napísal blog, v ktorom vrátil úder späť Zuckerbergovi. 

Technickí giganti pred Kongresom. Zuckerberg videl v Instagrame hrozbu, Bezos neodpovedal na otázky

„V spoločnosti TikTok vítame súťaž. Myslíme si, že spravodlivá hospodárska súťaž nás všetkých zlepšuje,“ uviedol Mayer. „Zamerajme však svoju energiu na spravodlivú a otvorenú súťaž v službách pre našich zákazníkov, a nie na zhubné útoky našich konkurentov – menovite Facebooku – maskované ako vlastenectvo a navrhnuté tak, aby ukončili našu prítomnosť v USA,“ dodal. Ďalej odsúdil pokusy Facebooku nahradiť TikTok svojou vlastnou aplikáciou, ktorá je vytvorená ako kópia. 

TikTok je populárny hlavne medzi mladými ľuďmi. Celosvetovo má  jednu miliardu užívateľov, z toho sa odhaduje, že 80 miliónov je Američanov.

Prípadný zákaz aplikácie v USA by mohol motivovať aj ostatné krajiny, hlavne spojencov USA a členské krajiny NATO, k podobnému kroku. Rovnako to bolo aj s technológiami Huawei, ktoré teraz zakázala Británia.

Zdroje: Biely dom , ČTK, Bloomberg, Hill, TikTok

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK