Tínedžeri, festivaly a alkohol: Na 22. ročníku festivalu Pohoda sa bude piť s rozumom

  • Organizátori festivalu Pohoda myslia aj na svojich neplnoletých fanúšiko
  • Preto toto leto spolu s OZ Fórum Pi s rozumom prinášajú viacero noviniek
poip
Pohoda Festival
  • Organizátori festivalu Pohoda myslia aj na svojich neplnoletých fanúšiko
  • Preto toto leto spolu s OZ Fórum Pi s rozumom prinášajú viacero noviniek

Čím sú deti staršie, tým viac času chcú tráviť so svojimi rovesníkmi, dožadujú sa svojho vlastného priestoru i možnosti robiť si na leto svoje vlastné plány. Mnohých tínedžerov lákajú populárne hudobné festivaly, rodičia sa však často obávajú, aby sa tam ich deti nedostali do styku s alkoholom. Hoci prílišná prísnosť a zákazy môžu vo vzťahu rodiča a dieťaťa neraz uškodiť, obozretnosť je určite na mieste.

„Pri výchove dospievajúceho je mimoriadne dôležitá otvorená komunikácia na všetky dôležité témy, alkohol nevynímajúc. Na nebezpečenstvo i účinky alkoholu je potrebné dieťa upozorniť ešte predtým, ako sa do situácie, kedy mu bude ponúknutý alkohol, vôbec dostane. Viac ako zákazy a vyhrážky pomôžu logické argumenty, vďaka ktorým pochopí, že odmietnuť alkohol nie je žiadna hanba, a že na to, aby sa zabavil napríklad na festivale, alkohol nepotrebuje,“ radí psychológ Josef Šedivý.

Pohoda na Pohode (aj) bez alkoholu

Mnohých rodičov určite upokojí fakt, že ani organizátorom 22. ročníka festivalu Pohoda nie je táto problematika ľahostajná a preto v spolupráci s OZ Fórum Pi s rozumom sa ešte viac budú usilovať o to, aby sa festival nestal miestom, kde môžu neplnoletí nezodpovedne a protizákonne konzumovať alkoholické nápoje.

Zisťovať vek ľudí objednávajúcich si pri bare alkoholické nápoje je na veľkých hudobných festivaloch ako je Pohoda mimoriadne zložité, keďže sa tam za deň premelú tisícky ľudí a personál často nie je školený na odhad veku, čo môže byť niekedy navyše poriadne zdĺhavé. Pomôcť majú špeciálne náramky, vďaka ktorým bude dokazovanie veku objednávajúceho záležitosťou niekoľkých sekúnd.

„Aj tento rok sme pre návštevníkov pripravili zaujímavý program a mnoho sprievodných aktivít, kde si určite prídu na svoje aj tínedžeri – a pre dobrú zábavu ten alkohol nebudú vôbec potrebovať. Aby sme však zaručili, že k alkoholu sa naozaj tí neskôr narodení nedostanú, pri vstupe budú odlíšení špeciálnymi náramkami, čo uľahčí prácu všetkým barmanom, upokojí rodičov nedospelých návštevníkov festivalu a podporí tak myšlienku zodpovedného prístupu k alkoholu,“ hovorí organizátor festivalu Pohoda, Michal Kaščák, ktorý verí, že túto novinku návštevníci Pohody uvítajú a nebudú ju brať ako obmedzovanie, ale ako krok vpred.

Erik Čížek z Fóra Pi s rozumom túto iniciatívu mimoriadne víta: „V rámci šírenia osvety o alkohole, ktorú sa dlhodobo usilujeme šíriť, je pre nás edukácia o škodlivosti pitia alkoholu u neplnoletých jedným zo základných pilierov. Ceníme si, že organizátori festivalu Pohoda berú zodpovedný prístup k alkoholu vážne a veríme, že do budúcnai sa stanú inšpiráciou aj pre ďalšie festivaly či veľké podujatia.“

Pre bezpečnosť na cestách

Zodpovedný prístup k alkoholu sa počas festivalu nemusí týkať len neplnoletých. Aj tí, ktorým konzumáciu alkoholických nápojov zákon nezakazuje, by si mali dať pozor na to, aby to s alkoholom neprehnali a z festivalu si odniesli len pozitívne spomienky. Aj preto bude mať Fórum Pi s rozumom na festivale viacero mobilných hliadok vybavených certifikovanými alkohol testermi, vďaka ktorým si môžu hladinu alkoholu v krvi zmerať všetci návštevníci festivalu. Prítomné budú hneď od spustenia festivalu až do jeho úplného konca.

V prípade, že návštevník skonzumoval viac alkoholu ako je vhodné, mu vyškolení pracovníci hliadok Pi s rozumom poskytnú rady, ako predísť nepríjemnostiam, ktoré mu pri ďalšom pive či poháriku môžu hroziť. Zvláštnu pozornosť budú venovať tým, ktorí prídu na festival autom. Pri odchode z areálu si každý vodič bude môcť otestovať, či je už spôsobilý sadnúť si za volant a „nenafúka“. „Práve zostatkový alkohol je problémom vodičov a často stojí za dopravnými nehodami. Vďaka našim Pi s rozumom hliadkam chceme vodičom pomôcť zistiť, či je hladina alkoholu v ich dychu skutočne nulová a zabrániť tak prípadným nešťastiam na ceste z festivalu,“ dodáva Erik Čížek.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech