Veľká previerka univerzít: Títo absolventi si na Slovensku najľahšie nájdu prácu

  • Absolventi Ekonomickej univerzity v Bratislave si na Slovensku nájdu prácu najľahšie
  • Nezaostávajú ani fakulty STU
  • Väčšina z nich však v štúdiu pokračuje
Diplomy, absolventi univerzity
TASR/František Iván
  • Absolventi Ekonomickej univerzity v Bratislave si na Slovensku nájdu prácu najľahšie
  • Nezaostávajú ani fakulty STU
  • Väčšina z nich však v štúdiu pokračuje

Trh práce zaznamenáva najväčší záujem o absolventov Ekonomickej univerzity v Bratislave. Portál Profesia.sk uvádza, že životopis absolventa tejto univerzity si v priemere pozrú viac ako štyria zamestnávatelia. Vyplýva to zo šestnásteho rebríčka atraktivity absolventov vysokých škôl na Slovensku, ktorý pracovný portál každý rok pripravuje.

Analyzovali 14-tisíc životopisov. Minulý rok si životopisy absolventov tejto školy pozrelo podľa dát Profesia.sk o firmu menej. Na druhom mieste skončila Slovenská technická univerzita (STU) v Bratislave a tretiu priečku obsadila so skóre 3,26 Technická univerzita v Košiciach (TUKE).

Nasledujú Žilinská univerzita a Univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne. Univerzita Komenského (UK) v Bratislave sa umiestnila na šiestej priečke, životopis jej absolventa si pozrie v priemere 2,8 firmy. Viac ako dve firmy si pozrú i životopisy absolventov Univerzity sv. Cyrila a Metoda, Slovenskej poľnohospodárskej univerzity, Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre i Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.

Dominujú fakulty STU

Medzi fakultami dominuje Fakulta elektrotechniky a informatiky STU. Životopis jej absolventa si v priemere pozrie vyše 6,5 zamestnávateľov. Nasleduje Fakulta hospodárskej informatiky na Ekonomickej univerzite, ktorá si s viac ako 5,8 zhliadnutiami oproti predošlému rebríčku polepšila o päť priečok.

„Nasleduje Fakulta informatiky a informačných technológií STU (skóre 5,65) a z vlaňajšieho desiateho si na štvrté miesto polepšila Fakulta medzinárodných vzťahov na Ekonomickej univerzite (skóre 5,59), ktorá tak narušila dominanciu IT odborov v tabuľke. V najlepšej sedmičke fakúlt je jediná s iným zameraním ako na informačné technológie. Najväčší posun vpred zaznamenala Fakulta prírodných vied UKF,“ uviedol portál Profesia.sk.

Z dát pracovného portálu vyplýva, že najžiadanejšími sú absolventi, ktorí vyštudovali informatiku. Temer päť firiem si pozrie životopis takéhoto absolventa. Životopisy absolventov strojárstva a stavebníctva si pozrú v priemere traja zamestnávatelia, 2,8 z nich si pozrie životopis absolventa ekonomiky a 2,5 životopis absolventa techniky. Životopis absolventov spoločenských vied si pozrie 2,1 firmy.

„Aj v prípade informatikov však platí, že prax popri štúdiu sa len zíde. Spomedzi ponúk v tomto sektore bolo uvedených ako vhodné pre absolventov necelých 16 percent. Samozrejme, že brigáda či krátkodobá práca na dohodu nenahradí plnohodnotný pracovný úväzok, no vytvorí lepšiu štartovaciu čiaru. Ak teda chcú študenti zvýšiť svoje šance na skoré zamestnanie sa, aj pri výbere vysokej školy je vhodné zvážiť, či si vedia predstaviť popri štúdiu pracovať v danom odbore,“ radí portál Profesia.sk.

Uplatnenie absolventov

Ako uvádza portál Uplatnenie, spomedzi celkovo 46 568 absolventov z roku 2019 sa na Slovensku trvalo zamestnalo 23 percent. Väčšina z nich, konkrétne 54 percent sa rozhodla v štúdiu pokračovať.

Zvyšok sa roztrúsil do rôznych oblastí. Napríklad päť percent sa zamestnalo na dohodu a dve percentá si založili samostatnú zárobkovú činnosť. Ďalších deväť percent je nezamestnaných.

Na materskú dovolenku odišlo len jedno percento z vyše 46-tisíc absolventov a zvyšných 6 percent buď odišlo do zahraničia, alebo sú dobrovoľne nezamestnaní.

Zdroje: SITA, Uplatnenie

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá