Vysokoškolský titul ti na Slovensku môže zaručiť 700 eur viac na výplatnej páske, no je v tom háčik

  • Portál ISTP, ktorého koordinátorom je Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny, ponúka množstvo zaujímavých štatistík, na základe ktorých sa dá urobiť obraz o slovenskom pracovnom trhu
  • Ukázalo sa, že mladým ľuďom nerobí problém pracovať aj manuálne, aj keď veľký záujem je najmä o oblasť IT a lekárstva
  • Podľa Pavola Hudeca, projektového manažéra ISTP, titul často rozhoduje o tom, či dostaneš 800 alebo 1 500 eur mesačne
práca
Unsplash/Logan Isbell/Spencer Davis
  • Portál ISTP, ktorého koordinátorom je Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny, ponúka množstvo zaujímavých štatistík, na základe ktorých sa dá urobiť obraz o slovenskom pracovnom trhu
  • Ukázalo sa, že mladým ľuďom nerobí problém pracovať aj manuálne, aj keď veľký záujem je najmä o oblasť IT a lekárstva
  • Podľa Pavola Hudeca, projektového manažéra ISTP, titul často rozhoduje o tom, či dostaneš 800 alebo 1 500 eur mesačne

Či už si študent vysokej školy alebo si sa po strednej škole vybral rovno do práce, určite si aspoň raz uvažoval nad tým, či do života potrebuješ vysokoškolský titul. Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď, o čom svedčia štatistiky portálu ISTP, teda informačného sprievodcu trhom práce.

Nie je žiadnym prekvapením, že Bratislavský kraj prekypuje pracovnými ponukami. Čo ale môže byť prekvapujúce, je počet voľných miest v jednotlivých pracovných oblastiach. 

Slováci majú záujem o služby, no neboja sa roboty

Podľa štatistík najviac zamestnávateľov hľadá zamestnancov na post kuchár, prípade šéfkuchár. Na druhom mieste je čašník, servírka a prvú trojku uzatvára vodič kamiónu. Portál ponúka viac ako 290 pracovných miest na post murára a rovnako aj vodiča nákladného motorového vozidla.

Pokiaľ by si chcel pracovať ako predavač, upratovač, pomocník v kuchyni alebo v sklade či montážny pracovník, tiež nebudeš mať núdzu o ponuky.

práca
zdroj: Unsplash/XPS

Najviac voľných miest je na poste vodiča kamiónu. Mnohí majú záujem aj o montážnu prácu či prácu v kuchyni. Na štvrtom mieste je operátor vysokozdvižného vozíka a na chvoste TOP 5 je zvárač kovov.

Vo všeobecnosti je najviac voľných v odbore strojárstva, vrátane výroby motorových vozidiel. Technické a manuálne prierezové zamestnania získali druhú priečku a na tretej skončilo stavebníctvo. Vyše 9 500 voľných pracovných miest je v doprave. Ďaleko nezaostáva ani logistika či gastronómia. Podstatne menší záujem je naopak v oblasti ubytovania, cestovného ruchu a hazardu.

Projektový manažér portálu ISTP Pavol Hudec ale podotkol, že vyššie uvedené údaje pochádzajú zo zoznamu TOP 10 za jednotlivé pracovné ponuky, pričom údajne majú v číselníku až 41 pracovných oblastí.

práca
zdroj: Unsplash/Michael Browning

Na východe chýbajú pracovné miesta

Aj bez odborných grafov či tabuliek je evidentné, že najviac pracovných ponúk ponúka Bratislava. O takmer 10 000 pracovných ponúk menej je v Nitre a presne 3 500 miest ponúka Trnava. Západné Slovensko je už dlhšiu dobu atraktívne z hľadiska snahy nájsť si prácu. Ako informovala stránka Forbes, Bratislava samotných východniarov príliš neláka.

To, čo ich núti presťahovať sa do hlavného mesta, je nedostatok pracovných ponúk vo východnej časti krajiny. „Mnohí Slováci odchádzajú za prácou na západ Slovenska, ale aj za vidinou lepšieho zárobku. Regionálne rozdiely v mzdovom ohodnotení sú tak jednou z ďalších príčin, prečo východniari migrujú na západ Slovenska alebo si hľadajú prácu v zahraničí,“ vysvetlil Hudec.

V prvej desiatke miest s najväčším počtom pracovných ponúk sa nenachádza ani jedno východoslovenské mesto. Najvýchodnejšie položené mesto zo všetkých uvedených je Žilina. Iný pohľad sa naskytá v prípade porovnania krajov. Rebríčku síce dominuje Bratislavský, no objavujú sa aj východoslovenské. Na šiestom mieste je Prešovský a na ôsmom zase Košický kraj.

Postačí ti stredná škola, základný rozdiel je však v mzde

Slovensko bolo v minulom roku druhou najpriemyselnejšou krajinou v Európe. Informoval o tom portál Euroactiv. Tento fakt odráža aj na požadovaný stupeň vzdelania. Viac ako 33 000 ponúk požaduje stredné odborné vzdelanie. Na druhej priečke sú ponuky s nižším stredným vzdelaním, ďalej základným vzdelaním a napokon úplným stredným odborným vzdelaním.

O takmer 15 000 ponúk menej majú gymnazisti a ešte menej ponúk majú ľudia s vyšším odborným vzdelaním. Vysokoškolské vzdelanie I. stupňa vyžaduje viac ako 7 000 ponúk a II. stupňa zase viac ako 6 000. Na chvoste tohto zoznamu sú ponuky, ktorých zamestnávatelia hľadajú ľudí s vysokoškolským vzdelaním III. stupňa.

práca
zdroj: Unsplash/Ruthson Zimmerman

Pre porovnanie, portál ISTP informuje o 33 159 ponukách pre ľudí so stredným odborným vzdelaním. O vyše 25 800 ponúk menej sa naskytá pre ľudí, ktorí vyštudovali prvý stupeň vysokej školy. S tým teda korešpondujú predchádzajúce štatistiky ohľadom počtu miest v daných odboroch či postoch.

„Na otázku, či je Slovensko priemyselnou krajinou, je odpoveď ukrytá v číslach tvorby hrubého domáceho produktu a počtu zamestnancov v odvetviach. Čísla dávajú jednoznačnú odpoveď, že ešte stále sme priemyselnou krajinou, aj keď trend ukazuje na rastúci význam sektoru služieb,“ upozornil projektový vedúci.

S vysokoškolským titulom dostaneš o stovky eur viac

Napriek tomu Hudec radí, aby si ľudia zvyšovali svoje vzdelanie a kvalifikáciu. Ako potvrdzuje tabuľka, človek s vysokoškolských titulom zarobí mesačne o stovky eur viac na rozdiel od niekoho so základným vzdelaním. Ide o takmer 500 eurový rozdiel, i keď treba podotknúť, že reč je o hrubej mzde.

„Aj v priemysle sú zamestnania, ktoré sú veľmi dobre platené, napríklad špecialisti v oblasti priemyslu a výroby – 1 780 eur, chemickí špecialisti – 1 952 eur, ale je ich nepomerne menej ako v odvetví IT alebo finančníctve,“ podotkol Hudec.

práca
zdroj: Pavol Hudec/ISTP

Tiež sa ukázalo, že mladí ľudia a absolventi sa neboja roboty, dokonca ani ten manuálnej. Ako informuje Hudec, medzi najviac preferované zamestnania patrí všeobecná administratíva, upratovanie, práca v obchodnej prevádzke a obľúbená je tiež pomocná práca v kuchyni.

Uchádzači, ktorí sú zaregistrovaní na portáli a majú vyplnený profil, sa vo všeobecnosti najviac zaujímajú o miesta v obchode, marketingu a reklame, štátnej správe, bankovníctve, poisťovníctve a finančných službách, IT a telekomunikácii a tiež v logistike.

Zamestnancov v IT oblasti je málo

Opýtali sme sa tiež na to, aké zamestnania sú najlepšie finančne ohodnotené. Hudec uviedol, že ide o odvetvie informácií a komunikácie, financií a poisťovníctva a napokon odvetvie dodávky elektriky, plynu, pary a studeného vzduchu. „Priemerná mesačná hrubá mzda je vyššia ako 2 000 eur, v priemysle je priemerná mzda na úrovni 1 278 eur,“ podotkol Hudec.

bratislava terasa
zdroj: TASR/Martin Baumann

Výška mzdy však závisí od mnohých faktorov. „Prvým faktorom je produktivita v odvetví, ďalším je napríklad dopyt po pracovnej sile,“ povedal Hudec. Príkladom vysokého dopytu po pracovnej sile sú zamestnanci z oblasti IT, ktorých bol a stále aj je nedostatok. Záujem o ľudí z tejto brandže posúva mzdy do vyšších úrovní, tvrdí projektový manažér.

Zdá sa, že na vzdelaní skutočne záleží. V priemysle pracujú ľudia s nižším stupňom vzdelania. Pozície, na ktorých pracujú, Hudec zaraďuje do skupiny kvalifikovaných pracovníkov alebo operátorov a montérov strojov a zariadení. V odvetví informácií a komunikácie či finančníctva a poisťovníctva je na druhej strane väčšina zamestnancov vysokoškolsky vzdelaná.

Mladých láka vidina mzdy

Podľa nedávneho článku, ktorý vyšiel na portáli ISTP, má veľký potenciál lekárske a IT odvetvie. Pre väčšinu študentov je na odbore atraktívna najmä výška mzdy, ktorú budú zarábať po doštudovaní. „Nie je prekvapením, že najlepšie platenými sú predovšetkým absolventi technických a lekárskych fakúlt,“ uvádza Ivan Láska, manažér národného projektu Prognózy vývoja na trhu práce.

Rebríčku uplatnenia odborov dominujú aj absolventi oblasti IT, ako softvérové či počítačové inžinierstvo, informačné systémy, informatika alebo aplikovaná informatika.

Ako byť na osobnom pohovore lepší ako ostatní: Tetovanie ti prácu „nezoberie“, tvrdí PR manažérka z Profesie

„Okrem technických a lekárskych odborov vzdelania sú medzi najlepšie uplatnenými aj absolventi odborov financie, bankovníctvo a investovanie, účtovníctvo, poisťovníctvo, štatistické a kvantitatívne metódy v ekonómii,“ informuje Láska a dodáva, že do popredia sa čoraz viac dostávajú aj absolventi z odborov automatizácie a robotiky.

Dôležité je ale podotknúť, že to, čo platí dnes, nemusí platiť aj o desať rokov. Podľa neho momentálne rastie dopyt po takzvaných „mäkkých zručnostiach“. Absolventovi môže úspešnosť zaručiť najmä kreativita, nech sa snaží uplatniť v akomkoľvek odbore. Dôležitá je tiež schopnosť riešiť komplexné problémy bez návodu, podotkol Láska. Zamestnanec musí byť zároveň flexibilný a ochotný pracovať na sebe.

„Tieto zručnosti budú dopytované v celom ekonomickom spektre a absolvent, ktorý nimi disponuje, nebude mať problém s uplatnením na trhu práce v súčasnosti ani v budúcnosti,“ dodal na záver.

Článok bol pôvodne vydaný 9. júla 2020.

Zdroje: ISTP, Forbes, Euractiv, ISTP

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech