Tohtoročné StartupAwards.sk ponúknu Invest button

  • Ak ste sa niekedy chceli stať investorom, no potrebné sumy sa vám zdali privysoké, tohtoročné StartupAwards.sk to môžu zmeniť. V spolupráci s organizátorom podujatia, Neulogy, prichádza Adastra Partnering s crowdfundingovou novinkou.
image_1416918190.png
  • Ak ste sa niekedy chceli stať investorom, no potrebné sumy sa vám zdali privysoké, tohtoročné StartupAwards.sk to môžu zmeniť. V spolupráci s organizátorom podujatia, Neulogy, prichádza Adastra Partnering s crowdfundingovou novinkou.

Keď v minulosti hľadala spoločnosť Adastra Partnering rôzne spôsoby financovania svojho produktu Callinspector, ako jednu z možností zvažovala aj crowdfunding. Nakoniec od toho upustila a našla investora. Myšlienka však stále zostávala v hlavách, a tak sa pri jednom brainstormingu zrodil nápad ponúknuť možnosť investovania bežným ľuďom.

 

 

Základným cieľom projektu je podporiť vývojárov, ktorí pracujú na novom produkte. „Umožniť menším vývojárom preklenúť obdobie medzi rozvojom svojho riešenia a časom, kedy reálne začne aplikácia zarábať. Keď príde ten veľký moment a aplikácia začne zarábať, časť týchto príjmov pôjde do takzvaného ´investor pool´, odkiaľ bude financovaný zisk investorov do výšky vopred stanoveného maxima, napríklad 40%, a časť bude naďalej prúdiť vývojárovi. Takto to pôjde, až kým nebudú pokryté zisky investorov. Od toho momentu všetky príjmy idú, samozrejme, čisto vývojárovi,“ vysvetľuje základný princíp fungovania Matej Mišík, biznis konzultant spoločnosti Adastra Partnering.

 

 

 

Tento spôsob je v začiatočnej fáze ideálny pre vývojárov softvéru a aplikácií, ktorí už majú isté riešenie v rukách a potrebujú získať peniaze. Invest button vložia do svojho riešenia ako kúsok kódu prostredníctvom SDK. Majú tak možnosť osloviť každého používateľa, keďže Invest button aj s krátkym popisom sa objaví priamo v aplikácii.

 

„Aj keď existujú pokusy o crowdfungové riešenia pre komunitu vývojárov-podnikateľov, všetky sú striktne web-based a robené klasickým ´Kickstarter´ modelom. My sme sa pokúsili na problém pozrieť z druhej strany, a teda zo strany investorov. Invest button tým pádom oslovuje ďaleko širšiu skupinu potenciálnych investorov, ktorí by možno vôbec na nejakú crowdfunding stránku nezablúdili,“ pokračuje Matej. Invest Button by sa však nemal do budúcnosti vymedzovať iba na softvérové riešenia či startupy. „Čo tak QR kódy na tričkách futbalového tímu tvojho kamaráta? Po zosnímaní môžu ľudia sledujúci západ rovno prispievať na chod tímu.“

 

Projekt sa momentálne nachádza v „proof of concept“ fáze a práve StartupAwards.sk majú byť testovacou platformou. Najdôležitejšie je overiť, či je u ľudí vôbec záujem o takéto riešenia. Samozrejme, sú nastavené aj určite KPI, od ktorých sa bude tím pri ďalších úvahách o riešení odrážať. Medzi také patria napríklad otázky „Koľko ľudí z celkových stiahnutí aj reálne poskytne investíciu?“, „Aké je celkové a priemerné množstvo investovanej sumy?“ či „Koľko projektov v priemere jeden človek podporí?“. Je dôležité povedať, že 100% sumy od investora pôjde počas StartupAwards.sk priamo danému tímu. „Teraz, počas StartupAwards.sk nejdeme validovať business model, chceme primárne podporiť zaujímavé nápady finalistov. Samotný Invest button bude mať business model veľmi obdobný, ako majú tradičné crowdfundingové platformy, a teda na svoj chod a rozvoj si bude ponechávať malé percento z transakcií,“ konštatuje Matej.

 

 

A kedy môžete konečne začať investovať? Hlasovanie cez Invest Button na StartupAwards bude rozdelené na dve časti. Pred eventom do polnoci môžete posielať „donations“ svojim favoritom. Startup s najvyššou sumou získa cenu od O2 – cestu do Las Vegas na Consumer Electronics Show. Druhá časť bude prebiehať už počas samotného eventu. Matej to uzatvára slovami: „Každý účastník finále dostane pri registrácii v priestoroch SND unikátny kód v hodnote 5 eur. Týmito 5 eurami bude môcť podľa vlastného uváženia podporiť jedného finalistu po odznení všetkých pitchov.“

 

Tak, už máte svojho favorita?

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech