Tomáš Baran: 5 spôsobov ako zničiť rockstar tím vo vašom startupe

  • Najímanie nových ľudí je veľkou súčasťou vedenia startupu. Všetko čo sa v startupe vytvorí, je vytvorené ľuďmi z tímu, preto je jednou z najdôležitejších vecí mať tak skvelý tím, ako sa len dá. Najímanie na základe skillov je často to, čo si first-time podnikatelia myslia, že je správne...
image_1440335869.jpeg
  • Najímanie nových ľudí je veľkou súčasťou vedenia startupu. Všetko čo sa v startupe vytvorí, je vytvorené ľuďmi z tímu, preto je jednou z najdôležitejších vecí mať tak skvelý tím, ako sa len dá. Najímanie na základe skillov je často to, čo si first-time podnikatelia myslia, že je správne...

 

Avšak skill sa neskôr vôbec neukáže ako ten najdôležitejší faktor. Aj keď nechcete mať členov tímu, ktorí nie sú profesionáli, po dosiahnutí istej hranice to už nie je o tom byť najlepším programátorom, dizajnérom… Je to o tom ako dokáže tím fungovať spolu. Vo výsledku musíte mať celok, ktorý spolu funguje lepšie ako len súčet jeho častí, takto to rád hovoril aj Steve Jobs.

 

Tak sa poďme pozrieť na to, čo by ste mali urobiť aby ste si zničili svoj startup tím :)

 

 

Najímajte rýchlo, vyhadzujte pomaly.

 

Zlaté pravidlo hovorí: „Najímajte pomaly, vyhadzujte rýchlo.“

 

Je to bežné pravidlo no je to jedno z tých najlepších, aké som počul. Urobil som pri najímaní ľudí mnoho chýb len pre to, že som nenajímal pomalšie a to najmä preto, že som nevyhadzoval rýchlejšie. Hneď ako zistíte, že niečo nefunguje tak ako by malo, zakročte okamžite. Zvyčajne sa s danou osobou chcete porozprávať o situácii. Ja mám rád pravidlo dávania ešte jednej šance, keď sa jedná o niečo skutočne vážne. Ak vidíte, že niekto je na zlej ceste so svojim správaním v spoločnosti, dajte mu ešte jednu šancu na nápravu. Ak svoje správanie nezmenia po jednej príležitosti, neurobia tak ani po druhej, ani po tretej, štvrtej…. šanci. Nechcete vytvoriť prostredie, v ktorom veci nefungujú ako by mali. Navyše, zlá morálka jedného člena ovplyvní aj ostatných členov tímu.

 

„Každý zlý zamestnanec, ktorého najmete spomalí váš startup viac ako čakanie na toho správneho.“

 

Urobiť zlé rozhodnutie pri najímaní človeka vás vyjde oveľa drahšie ako počkať pár mesiacov za účelom nájdenia toho správneho človeka na pozíciu. Viem, že spoločnosti musia konať rýchlo a najmä startupy. Avšak každý zlý zamestnanec, ktorého najmete spomalí váš startup viac ako čakanie na toho správneho.

 

 

Najmite niekoho, pre koho by ste nikdy nepracovali.

 

Ak mám najať niekoho, kto by mal pre mňa pracovať, urobím tak len vtedy ak by som bol ochotný ja pracovať pre neho.“ Mark Zuckerberg

 

Toto je skutočne extrémne efektívny test pri najímaní nového člena. Touto myšlienkou eliminujete 99% kandidátov. Len pre to, že niekoho vediete neznamená, že musíte byť ten najlepší z tímu. Ak chcete mať rockstar tím, každý koho najmete by mal byť v niečom lepší ako ste vy. A vy by ste mali byť najlepší v ich vedení. Oni by mali byť najlepší vo zvyšku. Váš tímu musí byť motivovaný, no aj vy ako líder tímu musíte byť motivovaný, aby ste mali príležitosť viesť skvelých ľudí.

 

 

Najmite niekoho s veľkým egom.

It’s better to have a hole in your team than an a**hole.“ Anonym

 

Najímajte tímových hráčov a nie individualistov, ktorí tím rozdeľujú. Je vo vašom záujme najímať ľudí mysliacich spôsobom „my“ skôr ako „ja“. Je vo vašom záujme aby si členovia tímu vzájomne pomáhali a neboli len sebecky zameraní na svoje úlohy. Kooperácia a podpora sú výhody, ktoré správny tím poskytuje. Nepodceňujte schopnosť jednotlivca podkopať morálku celého tímu, najmä tých s veľkým egom. Hrdí a egoistickí ľudia vedia byť okúzľujúci a presvedčiví, avšak majú problémy pracovať na spoločných cieľoch.

 

Ako zistíte, že má niekto veľké ego? Hrdí ľudia sú veľmi neflexibilní. Majú radi, keď môžu robiť veci po svojom a je skutočne ťažké viesť ich, pretože oni „vedia všetko“.

 

Taktiež si odsledujte aj iné náznaky už počas rozhovoru, napríklad či kandidát chce pridať hodnotu vašej spoločnosti, nie len sebe samému. Je jasné, že hľadáte ľudí, ktorí sú žhaví rásť, avšak mali by byť prirodzene žhaví pomôcť rásť vašej spoločnosti minimálne na rovnakej úrovni.

 

 

Najmite niekoho, kto kultúrou nesedí do tímu.

 

Získať dobrých hráčov je ľahké. Zariadiť aby hrali spoločne je však tá ťažšia časť.“, Casey Stengel, americká MLB

 

Ako definujete kultúru? Sú to hodnoty, čo definujú kultúru. Preto by ste mali premýšľať nad tým, akú kultúru chcete vytvoriť vo svojej spoločnosti. Čo si ceníte, na čom vám záleží? Tvrdá práca, kreativita, vášeň, odhodlanie, priateľká atmosféra…? Dobrá kultúra je jedným z kľúčových bodov budovania startupu. Keď vy ako founder nie ste v kancelárii, váš tím nemusí vedieť ako reagovať v niektorých situáciách, ale poznajú vašu kultúru. Takto sa kultúra stáva radcom pre každého v čase vašej neprítomnosti. Je ako váš najlepší zamestnanec, ktorý je vždy prítomný a radí ostatným, ako robiť veci.

 

Ak najmete niekoho, kto nesedí do vašej kultúry v spoločnosti, nebude sa tam cítiť príjemne. Rovnako sa tak nebudú cítiť ani ostatní. Keď sa ľudia necítia príjemne, nebudú v práci excelovať. A potom je to už len otázka času, kedy bude chcieť odísť on sám, alebo to budú chcieť všetci ostatní. Práca v startupe je oveľa viac ako len riešiť komplikované otázky. Je to aj o ťažkých časoch, kedy musí tím držať spolu, inak ste odsúdení k zániku. Je to o spoločných obedoch a pivách, či dokonca o spoločných výletoch. Chcete aby váš tím zostal ako jeden celok v časoch dobrých, ale najmä v tých zlých. A čo tých ľudí spojí? Sny a dobré spomienky. Tie sa väčšinou vytvoria v spoločnosti ľudí, s ktorými vám je dobre.

 

 

Keď najímate, nepočúvajte svoje srdce, ale len svoj mozog.

 

Len srdcom dokáže človek vidieť správne, to čo je dôležité je očiam neviditeľné.“, Antoine de Saint-Exupéry

 

Je pravdou, že nikdy nebude existovať niekto, kto vie všetko o najímaní nových ľudí do tímu a o ich riadení, vďaka ktorému by pracovali ako jeden. Našťastie však nemáme len mozog ale aj srdce, niektorí to nazývajú aj intuíciou. Racionálny človek si vždy bude myslieť, že rozum vyhrá nad srdcom. Toto je však len zriedkavý jav, pretože veci srdca či intuície sú veľmi komplexné. Často krát dokážete intuitívne vycítiť niečo, čo je pre váš mozog príliš náročné na spracovanie. Boli časy, kedy som nenaslúchal svojej intuícii a všetko som bral racionálne, no retrospektívne som sa naučíl, že môj prvý pocit bol väčšinou ten správny. Čím viac budete najímať/vyhadzovať, tým lepšie bude fungovať vaša intuícia. Srdce vám niekedy povie opak toho, čo váš mozog. Prečo? Neviem… Možno pre to, že náše srdce používa na rozhodovanie rozdielne a neznáme algoritmy.

 

Avšak musíte ostať v pozore aj po tom, či niekomu dáte šancu. Naučil som sa tiež, že ľudia dokážu v začiatkoch vedome aj podvedome skrývať svoje slabé stránky – asi tak tri mesiace. Nič menej sa po tejto perióde objaví pravá osobnosť.

 

Zdroj: tomasbaran.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech