TOP 10 startupov strednej a východnej Európy

  • Aj keď je náš región v tomto priestore relatívnym nováčikom, za jeho kratšiu kariéru stihol preukázať vitalitu a dravosť produkciou veľkého množstva zväčša regionálnych a menších startupov. Mnohým sa ale podarilo preraziť aj za hranicami a niektorí dokonca bodovali na globálnej mierke. Veľkému počtu skvelých nápadov s vysokým potenciálom sa to zatiaľ celkom nepodarilo, no sú aspoň na tej najlepšej ceste. Práve preto si zaslúžia našu pozornosť a podporu. Tu sú tie najhorúcejšie projekty slovenskej, českej, maďarskej a poľskej startupovej scény.
CESA-2015-Grand-Finale
  • Aj keď je náš región v tomto priestore relatívnym nováčikom, za jeho kratšiu kariéru stihol preukázať vitalitu a dravosť produkciou veľkého množstva zväčša regionálnych a menších startupov. Mnohým sa ale podarilo preraziť aj za hranicami a niektorí dokonca bodovali na globálnej mierke. Veľkému počtu skvelých nápadov s vysokým potenciálom sa to zatiaľ celkom nepodarilo, no sú aspoň na tej najlepšej ceste. Práve preto si zaslúžia našu pozornosť a podporu. Tu sú tie najhorúcejšie projekty slovenskej, českej, maďarskej a poľskej startupovej scény.

Slovensko

 

Aeromobil

O tomto ambicióznom projekte sme doma počuli už veľa už a zvesti o jeho potenciáleusa dostali aj oveľa ďalej. Nápad, ktorý sme kedysi považovali za extravagantnú utópiu vytrhnutú zo sci-fi filmov, priviedli na svet Juraj Vaculík a Štefan Klein s tímom mnohých šikovných a zanietených nadšencov technológíi. Aktuálny prototyp 3,5 v sebe spája prepracovanú technickú stránku a futuristický dizajn, ktorý tak veľmi oceňuje moderná generácia technologických nadšencov. Tá si zásadne potrpí na vysoko funkčné a zároveň pekné veci. Aeromobil dokáže jazdiť (na bežných palivách) a lietať, pričom na vzlet potrebuje len niekoľko sto metrov a zmestí sa aj do bežných parkovacích priestorov. V plánoch je aj autopilot a padák v prípade, že by nastala nejaká neplánovaná situácia.   

 

Sli.do

Verejné prejavy a prezentácie sú kolektívnou nočnou morou dnešnej digitalizovanej generácie, ktorá veci rieši radšej virtuálne než bežnou medziľudskou komunikáciou. Sli.do im v tomto len nahráva, keďže značne uľahčuje interakciu medzi rečníkom a publikom prezentácie alebo živého podujatia. Vďaka nim už svet nepríde o žiaden múdry dotaz alebo otázku, ktorá by sa inak stratila v mori neistoty a ostýchavosti. Aplikácia funguje na všetkých typoch elektronických zariadení a v podstate na funkciu potrebuje len kód podujatia, prostredníctvom ktorého sa doň prihlásia všetci účastníci. Počas prezentácie môžu bez prerušovania prednášajúceho podávať otázky, pričom za tie najlepšie sa vrámci publika hlasuje. Zároveň si účastníci môžu jednotlivé – alebo všetky – slide-y prezentácie uložiť na svoje zariadenie a múdre myšlienky si zobrať so sebou domov.

28e3ce40-9a19-48b3-9f86-19dfeff8c5e0

 

Česká republika

 

Brand Embassy

Tento startup v sebe ukrýva všetky pomôcky na rozbiehanie a následné udržiavanie funkčnej a efektívnej zákazníckej podpory. Od zdanlivo jednoduchých vecí, ako zoskupenie všetkých spolupracovníkov na jednu platformu, zlúčenie komunikačných kanálov medzi zákazníkmi a zamestnancami, až po tie náročnejšie – ako napríklad vytvorenie prehľadných a informatívnych profilov pre každého zákazníka, podľa ktorých sa bude vyhovievať ich špecifickým požiadavkam. Brand Embassy sľubuje vysoko kompatibilné, flexibilné a bezpečné služby, ktoré sa starajú o tie najmenšie detaily a svojim zákazníkom pravidelne poskytujú zhrnutia výkonov aj s návrhmi možných vylepšení.

Team-Ustredni-Foto

 

Social bakers

V modernej dobe je jednou z esenicálnych podmienok úspechu biznisu silná a vplyvná prítomnosť na sociálnych sieťach. Práve v tom svojim klientom pomáhajú Social Bakers. Monitorujú všetky profily danej spoločnosti a sústredia sa najmä na pravidelných sledovateľov a ich individuálne preferencie, správanie a reakcie na rôzne podnety. Výsledkami sú malé štúdie, podľa ktorých dokážu klienti charakterizovať svojich „fanúšikov“ na sociálnych sieťach a lepšie sa im prihovoriť. Repertoár monitoringu zahŕňa Facebook, Twitter, Youtbe, Google Plus, a iné. Zohľadňuje sa každý like, share a komentár, ktorý im profily potenciálnych zákazníkov poskytnú.

333645d0-9f99-489d-b11a-c7c982d3a302

 

Skypicker

Lacné lietanie po celom svete je asi snom každého z nás. Aj keď portálov ako Skypicker je na svete mnoho, predsa len ponúka aj niečo naviac. Jeho služby sú veľmi priamočiare a miesta, ktoré zákazníkom ponúka ako destinácie, často netradičné a zároveň zaujímavé. Podľa polohy záujemcu vie vytvoriť okruh najbližších letísk, ktorý je možné rozširovať a zužovať podľa chuti. Z letísk najbližších krajín strednej a východnej Európy sa napríklad pod 10 eur dajú nájsť letenky do Gdanska, Wroclawi, Paríža, Osla, Malmo, či Bruselu, a keď si limit navýšime na 20 eur, k destináciam sa pridajú aj Goteborg, Maastricht, Sheffield, Bergen, Pisa, Edinburgh, a naozaj mnohé ďalšie.

85d97adf-c2bd-4c8e-ad68-0c63de7c1a89

 

Poľsko

 

Inteliclinic

Žiaden startup to nedotiahne veľmi ďaleko, pokiaľ na trhu nezapláta nejakú dieru. A je len pár „dier“ tak vďačne zaplátaných, ako otázky verejného zdravia a liečby. Práve spojenie medicíny a techniky vytvára priestor pre projekty, ktoré zvyšujú naše šance na dlhší a kvalitnejší život. Konkrétne Intelclinic pracuje na dizajne softvérov a aplikácií, ktoré manažujú zdravie a ktoré na svoje služby využívajú umelú inteligenciu. Jedným z ich produktov je maska na spanie neuro:on, ktorá zbiera dáta o našom spánku zatiaľ čo my spokojne odfukujeme. Je samozrejme nutné ju mať počas spánku oblečenú na tvári, odmenou za čo je detailný feedback našich biologických pochodov a vyhodnotení, ktoré okrem iného radia, ako naše zvyky v tejto oblasti vylepšiť. Cieľom je jediné – kvalitnejší a regenerujúci spánok, po ktorom sa budeme cítiť ideálne oddýchnuto. Momentálne pracujú na nových produktoch z dvoch sídiel – Varšavy a San Francisca.  

a2aeb005-d34d-4ae9-8ae6-ffb061e9f10f

 

Sher.ly

Zákutia internetu nám okrem neobmedzených možností ponúkajú aj doposiaľ nepoznané riziká, najmä čo sa týka bezpečností zverejnených informácii. Sher.ly svojimi službami oslovuje tých, ktorí chcú svoje dáta zdieľať na internete, ale zároveň tak robiť bezpečne a bez zásadného rizika ich straty. S podobnými požiadavkami sa v istom bode stretne väčšina z nás. Ich cloud sľubuje našim dátam zabezpečenie, prístup len vybranej skupiny ľudí, ľahkú manipuláciu, automatické backup-y a prehľadný systém komunikácie medzi tými vyvolenými, ktorí k dátam majú prístup. Medzi ich zariadenia patrí tzv. Sherlybox, alebo Sher.ly Business Manager device.

24e9e256-07d3-4577-a322-a70e8a159b21

 

MySpiroo

Produkt startupu, ktorý opäť zabŕda do lekárskej oblasti, sa zmestí do dlane a dokáže monitorovať dýchanie za cieľom predchádzania a pomoci pri nebezpečných dýchacích ťažkostiach a záchvatoch. Maličké zariadenie podobné respirometru aj inhalátoru si so sebou môžeme vziať kamkoľvek a zároveň máme ním vyprodukované dáta prístupné na elektronickom zariadení. V tom vlastne spočíva jeho hlavná výhoda – mechanizmus varovania pred blížiacou sa katastrofou. Máme možnosť vybrať si ľudí, ktorí budú dáta dostávať tiež, a tak budú v prípade núdze informovaní o ťažkostiach, v ktorých treba promptne zasiahnuť. MySpiroo je zároveň skvelou pomôckou pre športovcov a atlétov, ktorým monitoruje ich dýchaciu kapacitu a tým pádom dokáže pomôcť pri vylepšení výkonu.   

f6bc0ead-b4e7-423d-ae96-45b42e88868a

 

Maďarsko

 

Enbrite.ly

Ľudia z digitálno reklamného priemyslu dnes riešia zásadný problém. Približne štvrtina ich rozpočtu je minutá na reklamy, ktoré sa nedajú vzhliadnuť, alebo ich naopak vidia akurát automatizované zariadenia, ktorých pozornosť a peniaze si nezískajú. Enbrite.ly sľubuje rozpoznanie a varovanie pred takýmito stránkami, ktorým následne agentúry prestanú za inzerciu platiť. Ďalej ponúka pomoc pri redistribuovaní ušetrených peňazí. Dodnes už spolupracovali s Vodafone, iProspect, groupm a mnohými ďalšími. O to úctihodnejší fakt, keď sa vezme do úvahy, že svoje služby začali rozbiehať len minulý rok.

 

 

Synetiq

Najlepší spôsob, akým by predajcovia získavali feedback na svoj produkt, by bolo nahliadnutie do mysle svojich zákazníkov. Zdanlivo nemožné – ale Synetiq dokazuje opak. Mediálne spoločnosti si musia zakladať na bezprostredných reakciách svojich sledovateľov, pretože práve tie sú pri následnom správaní kľúčové a rozhodujú o tom, či sa produkt ujme, alebo ho zákazník hneď odpíše. Synetiq teda prišiel s riešením – bio senzorom, ktorý si človek nasadí na hlavu a ktorý počas sledovania mediálneho obsahu monituruje jeho fyzické a emočné reakcie – také, ktoré ľudské oko nikdy nezachytí. O produkt majú záujem tvorcovia filmov, seriálov, či krátkych reklám. Reakcie sú neskôr zhrnuté v správe, podľa ktorej sa zákazník môže zariadiť. Testy sa vraj prevádzkujú veľmi jednoducho a to s možnosťou prenajatia zariadenia po celom svete. Na jeho služby stavilo už BBC, HBO, či RTL, okrem nich aj opäť Vodafone, Telecom, ako aj FHG Bank. Takže dostať sa nám do hlavy predsa len nebude také náročné.  

d

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech