TOP 14 nástrojov na prehľadnú a jednoduchú vizualizáciu dát

  • V tomto článku ti prinášame 14 najlepších nástrojov pre vizualizáciu dát, ktoré sú vhodné ako pre profesionálov a developerov, tak aj pre technologických začiatočníkov.
hero
  • V tomto článku ti prinášame 14 najlepších nástrojov pre vizualizáciu dát, ktoré sú vhodné ako pre profesionálov a developerov, tak aj pre technologických začiatočníkov.

Surové dáta sú nudné a je komplikované vybrať si z nich potrebné informácie v zmysluplnej forme. Ak do toho pridáš trochu vizualizácie, hneď sa to dá ľahšie stráviť. Nie len, že to pochopíš rýchlejšie, možeš aj odpozorovať zaujímavé patterny, ktoré by ti inak mohli újsť.

Takže poďme na to.

 

Pre developerov alebo tých skúsených

 

D3.js

D3.js je skratka pre „Data Driven Documents“ a je to to prvé, čo nám príde na rozum, keď myslíme na softvér pre vizualizáciu dát. Využíva HTML, CSS a SVG na rednerovanie úžasných tabuliek a grafov. Ak si vieš predstaviť nejakú vizualizáciu, s D3 ju vieš aj spraviť.

 

FusionCharts

FusionCharts má pravdepodobne tú najvyčerpávajúcejšiu zbierku grafov a máp. S viac ako 90 typmi grafov a 965 mapami, nájdeš tu všetko, čo potrebuješ a máš to priamo pred očami. Nie len, že podporuje moderné prehliadače, ale aj tie staršie ako napr. IE 6.

 

Chart.js

Chart.js je malá open source knižnica, ktorá podporuje šesť základných typov grafov. Dôvod prečo sa nám to páči je, že tam máš ja tak všetko, čo potrebuješ. Ak je aplikácia veľká a komplexná, potom knižnice ako Google Charts a FusionCharts dávajú zmysel, v ostatných prípadoch pre hobby projekty je Chart.js perfektné riešenie.

 

Google Charts

Google Charts renderuje grafy v HTML5/SVG, aby poskytoval cross-browser kompatibilitu a portabilitu naprieč viacerými platformami od iPhone-u k Androidu. Taktiež obsahuje VML pre podporu starších verzií IE.

googlecharts-520x261

 

Highcharts

Highcharts je ďalším veľkým hráčom v tomto ringu. Podobne ako FusionCharts poskytuje širokú paletu grafov a máp. Okrem toho poskytuje aj iné balíky pre stock charts s názvom Highstock, ktorý je tiež bohatý na funkcie.

highcharts-520x302

 

Leaflet

Leaflet je open source knižnica vytvorené Vladimirom Agafonkinom pre mobile-friendly interaktívne mapy. Je super jednoduchý a má množstvo funkcií pre tvorbu ľubovoľných máp. Využíva HTML5 a CSS3 pre renderovanie a funguje naprieč všetkými veľkými desktopovými aj mobilnými platformami.

leaflet-520x440

 

dygraphs

dygraphs je open source JavaScript pre obrovské data sety. Je rýchly, flexibilný a vysoko prispôsobiteľný. Funguje vo všetkých hlavných prehliadačoch a má aktívnu komunitu.

dygraphs-520x248

 

Pre nie-developerov

Datawrapper

Datawrapper je online nástroj na tvorbu interaktívnych grafov. Hneď ako uploadneš data z CSV súbru či ich tam pastneš priamo, Data wrapper vygeneruje všetky relevantné vizualizácie. Je jednoduchý a vytvára efektívne grafiky.

datawrapper-520x300

 

Tableau

Tableau Public je pravdepodobne najpopulárnejší vizualizačný nástroj, ktorý podporuje širokú paletu grafov, máp a iných grafík. Je kompletne free a grafy, ktoré urobíš môžu byť jednoducho vložené na akýkoľvek web.

tableau-520x410

 

Raw

Raw sa samo definuje ako „chýbajúce spojenie medzi tabuľkami a vektorovou grafikou“. Je postavený na základe D3.js a je veľmi dobre nadizajnovaný. Má veľmi intuitívne rozhranie a je to open-source, ktorý nepotrebuje žiadnu registráciu.

raw-520x351

 

Timeline JS

Ako naznačuje názov, Timeline JS ti pomáha vytvárať nádherné timeline-y bez písania kódu. Je free, open-source a je populárny u známych webov ako Time či Radiolab.

timeline-520x310

 

Infogram

Infogram ti umožňuje vytvárať grafy aj infografiky online. Má obmedzenú free verziu a dve platené možnosti s viac ako 200 mapami, privátnym zdieľaním a knižnicou ikon.

infogram-520x263

 

Plotly

Plotly  je webový nástroj na analýzu dát a tvorbu grafov. Podporuje veľké množstvo typov grafov a má profesionálny vzhľad.

plotly-520x329

 

ChartBlocks

ChartBlocks je ďalší online tvorca grafov, ktorý je dobre nadizajnovaný a umožňuje ti vytvárať základné grafy skutočne rýchlo. Má obmedzené množstvo typov grafov, no všetky najpoužívanejšie tam nájdeš.

chartblocks-520x292

Zdroj, obrázky: thenextweb, zdroj titulnej fotografie: plgomez.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech