TOP 5 slovenských zbrojárskych firiem, ktoré našu krajinu preslávili aj v zahraničí

  • Slovensko patrí v oblasti obrany medzi dominantných hráčov. Máme tu firmy, ktoré pri vývoji a následnej výrobe produktov používajú tie najmodernejšie technológie, vďaka ktorým už majú zvučné meno aj za hranicami nášho štátu.
alko
kerametal.sk/facebook.com/pg/Aliter-Technologies
  • Slovensko patrí v oblasti obrany medzi dominantných hráčov. Máme tu firmy, ktoré pri vývoji a následnej výrobe produktov používajú tie najmodernejšie technológie, vďaka ktorým už majú zvučné meno aj za hranicami nášho štátu.

Virtual Reality Media – VRM

Firma VRM z Trenčína už vyše 20 rokov úspešne vyvíja a dodáva simulátory pre rôzne typy leteckej a vojenskej techniky. Medzi ich najúspešnejšie produkty patrí letový simulátor vrtuľníka Mi-17/ Mi-171. Tento simulátor spolu s ďalšími technikami sú výsledkom ich vlastného výskumu a vývoja. Slovenská firma je podpísaná pod konštrukciu, softvér, riadiacu elektroniku a z veľkej časti aj hardvér. V súčasnosti viac než 90 % ich tržieb prichádza zo zahraničia, pričom medzi ich najsilnejšie trhy patrí Alžírsko, USA, Afganistan a Irak. Čoraz viac sa však začínajú orientovať aj na krajiny V4.

Príkladom môže byť  súčasná výroba full-mission simulátora pre poľské vzdušné sily. Spoločnosť ani zďaleka nezaspala na vavrínoch a do budúcna má veľké plány. Na Slovensku chcú vybudovať simulačné tréningové centrum pre výcvik pilotov vrtuľníkov a taktiež rozbiehajú aktivity v oblasti bezpilotných lietadiel. Do svojich produktov implemetujú tú najmodernejšiu platformu MATRICS, ktorá spája výhody simulačných, cloudových riešení a elektronického obchodu. Taktiež spustili investíciu do rozvoja dcérskej spoločnosti vo Švajčiarsku. Zdá sa tak, že z dielne tejto spoločnosti môžeme očakávať ešte veľa inovatívnych noviniek.

Aliter Technologies

Meno spoločnosti Aliter Technologies sa spája predovšetkým s dodávkami technológií pre silové rezorty a nadnárodných dodávateľov obrannej a leteckej techniky. Ako jediná slovenská spoločnosť uspela už 16-krát v medzinárodných tendroch NATO a jej produkty si vyskúšali aj spoločnosti ako Airbus Defence a General Dynamics. Firma niekoľkokrát vystavovala svoje riešenia aj na prestížnych výstavách v Európe, Južnej aj Severnej Amerike, ale aj na Arabskom polostrove.


V poslednej dobe sa však meno tejto spoločnosti spája s cloudovými technológiami. Svoju pobočku sa im podarilo otvoriť aj v Kanade, v meste Toronto. Ich spoločnosť počas krátkeho obdobia uspela v súťaži pre kanadské ministerstvo obrany a stala sa členom Kanadskej asociácie bezpečnostného a obranného priemyslu, čo je samo o sebe veľkým úspechom.

Kerametal

Firma KERAMETAL sa už od roku 1970 zaoberá  vývojom a predajom systémov obranného priemyslu a patrí k jednej z najrenomovanejších obchodných organizácii v tejto oblasti. Táto slovenská firma sa podieľa na  modernizácii obranných systémov, ale aj na vývoji nových riešení. Príkladom je vývoj, výroba a úspešné ukončenie testov najnovšieho ľahkého obrneného vozidla ALIGATOR 4×4 Master.

Nový Aligator je výsledkom slovenskej produkcie, ktorý bol financovaný výlučne zo zdrojov spoločnosti KERAMETAL. Nová konštrukcia vozidla zabezpečuje bezproblémovú priechodnosť tým najextrémnejším terénom. Aligator 4×4 Master II sa dokáže bez prípravy brodiť do celkovej výšky až 1,5 m. V prípade požiadavky zákazníka je však možná aj úprava, po ktorej dokáže Aligator prekonávať aj vodné prekážky. K nadštandardnej bezpečnosti prispieva zvýšená pancierová odolnosť (až do úrovne NATO Stanag Level III) a úplne nové riešenie podvozku s ochranou proti mínam a nástražným systémom (až do úrovne NATO Stanag Level IIA).

 

Vývoj Martin

V spolupráci so SEC Technologies  firma pustila do výroby detektora chemických bojových látok (model FALCON CWA), ide pritom o jediný detektor na svete, ktorý bol oficiálne zavedený do armády a overený vo vojne v zálive.

Ich laserový snímač,  je schopný detegovať chemické a biologické bojové látky na diaľku bez kontaktu s látkou. Chemické bojové látky deteguje pomocou absorpcie laserového žiarenia spôsobeného molekulami chemických bojových látok a biologické bojové látky zase pomocou DISC technológie.

Ich portfólio zahŕňa aj vozidlo TATRAPAN určený k ochrane osádky a internej technológie tak v kabíne, ako aj v nadstavbe proti 7,62 mm protipancierovým strelám a črepinám. Špeciálna konštrukcia dna poskytuje aj zvýšenú protimínovú odolnosť.

Tieto modely vozidiel sa uplatňujú na mierových misiách NATO a OSN v zahraničí. Patria do kodifikovanej výzbroje NATO. TATRAPAN bol použitý v zahraničných vojenských misiách v Eritrei, Iraku, Afganistane, na Golanských výšinách a na Cypre.

Grand Power

Ak dnes navštívite spoločnosť Grand Power v Banskej Bystrici – Šalkovej a Slovenskej Ľupči, tak zistíte, že ide o špičkovo vybavenú a prosperujúcu spoločnosť, ktorá zamestnáva viac ako sto zamestnancov. Nič z tohto by však nebola pravda, ak by sa nechytil remesla zakladateľ a majiteľ firmy Jaroslav Kuracina.

Keď Jaroslav podával svoj prvý patent, považovali ho za blázna. Po 12 rokoch má však práve Jaroslav Kuracina dôvod na smiech. Spoločnosť GRAND POWER sa stala jedným z najväčších importérov pištolí pre civilný trh v Ruskej federácii, získala stabilné miesto na trhoch USA, Kanady a dodala svoje výrobky už do viac ako 50 krajín celého sveta. Firma v súčasnosti takmer 98 % svojej produkcie umiestňuje na zahraničné trhy. Zvyšné 2 % sa predajú na Slovensku.

zdroj fotografie:grandpower.eu

GRAND POWER dnes vyrába veľú škálu modelov pištolí – X-Calibur, K100, K100 Target, K100 X-Trim, K100 Dynamic, P1, P1 Ultra,P1 DAO, P11, P380, CP380, LP380, P40, P45, P40L, P1S, K22, K22 X-Trim, P9M, T910, T10. T12, T11, G9, K105, K102, K100 Whisper a P380 Whisper.

Výnimočnosť ich zbraní spočíva hlavne v unikátnej patentovo chránenej konštrukcii systému uzamykania záveru rotáciou hlavne. Tento spôsob uzamykania zvyšuje komfort streľby. A aj preto sú ich výrobky svetovo vyhľadávanými.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá