Toronto dostane novú multifunkčnú štvrť postavenú výlučne z prírodných materiálov

  • Stavebnému priemyslu v súčasnosti dominujú oceľovo betónové stavby
  • Tento zaužívaný trend plánujú v Toronte narušiť a skúsiť materiál ešte z minulých storočí
  • Zatiaľ nie je známy termín začatia výstavby ani náklady potrebné na jeho realizáciu
sidewalktoronto.ca
  • Stavebnému priemyslu v súčasnosti dominujú oceľovo betónové stavby
  • Tento zaužívaný trend plánujú v Toronte narušiť a skúsiť materiál ešte z minulých storočí
  • Zatiaľ nie je známy termín začatia výstavby ani náklady potrebné na jeho realizáciu

Svetoznáme britské architektonické štúdio Heatherwick Studio v spolupráci s nie menej slávnym ateliérom Snøhetta vypracovalo návrh pre novú mestskú štvrť na nábreží Toronta. Na tom nie je nič špeciálne, avšak len do momentu, kedy sa bližšie pozrieme na návrh od ateliéru Snøhetta. Upozornil na to portál Deezen.com.

Aktualizované návrhy a vizualizácia projektu Sidewalk Toronto odhaľuje, že budovy budú postavené kompletne z masívneho dreva s odhalenými drevenými konštrukciami, a to od prízemných budov až po tie výškové.

Viac ako storočie po tom, ako sa betón a oceľ stali úplným štandardom pre stavbu výškových budov, sa opäť vraciame do dôb minulých, kedy bolo drevo základným stavebným materiálom. Samozrejme, v tomto prípade s využitím moderných technológií a postupov.

Aktualizácia projektu, ktorá bola zverejnená približne v polovici februára tohto roka, sa zameriava na rozvoj 9,5 hektárovej štvrte Quayside východne od centra mesta na okraji jazera Ontario Lake. Táto oblasť je súčasťou projektu Sidewalk Toronto, ktorý bol prvý krát predstavený ešte v minulom roku ako „budúce mesto“ a slúži ako základ pre neskoršie rozšírenie.

Vizualizácia exteriéru od štúdia Snøhetta ponúka pohľad na niekoľko výškových budov, ktoré charakterizuje zakrivená štruktúra. Zatiaľ síce nie je presne známe, či budú slúžiť ako business budovy, alebo ponúknu byty, ktoré sú taktiež jedným z plánov nového „dreveného mesta“. Návrh interiéru projektu odhaľuje drevené konštrukcie budov, ktoré budú súčasťou nádvoria a jednej z verejne dostupných oblastí novej mestskej štvrti, ktoré budú dotvárať lavičky a rôzna zeleň.

Centrála Sidewalk Toronto má slúžiť na to, aby priniesol viac pracovných pozícií v Google na východne pobrežie. Podľa návrhov dostane nádvorie centrálnej budovy kruhový tvar nádvoria s akousi „bublinkovou“ strechou a zakrivenými drevenými balkónmi.

Podobný dizajn je možné nájsť v návrhu nádvoria a komplexu budov na nábreží, ktoré ponúknu oblúkový tvar s kaskádovými balkónmi. Zobrazené sú v zasnežených podmienkach pre zobrazenie akýchsi „stavebných kabátov“, ktoré by mali drevo ochrániť pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami.

Heatherwick Studio vyvinulo akési Inovačné štúdio, ktoré je v projekte Sidewalk Toronto plánované ako centrum pre startupy a technologické spoločnosti. Okrem iného sa projekt zameriava na inteligentné riešenia mnohých bežných problémov v mestách, ako sú cenovo dostupné bývanie, dopravné zápchy, bezpečnosť či environmentálne problémy.

Rohit Aggarwala, ako hlavný mestský dizajnér Sidewalk Labs, ešte v minulom roku uviedol: „Dokážeme poskytnúť mestám model na používanie tých najnovších technológií v mestskom dizajne.“ 

V nadväznosti na toto tvrdenie sa spoločnosť rozhodla použiť na výstavbu masívne drevo, ako príklad cenovo dostupného a trvalo udržateľného prostredia. Súčasťou zastavanej plochy je aj širšia environmentálna stratégia v podobe komplexných recyklačných a kompostovacích systémov spolu s podzemnou robotickou likvidáciou odpadu. Okrem iného by výstavba z dreva výrazne podporila kanadský drevársky priemysel.

zdroj: dezeen.com; bloomberg.com; sidewalktoronto.ca

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech