Toto je 10 najbohatších Slovákov. Médiám sa väčšinou vyhýbajú, nájdeš medzi nimi aj dvoch miliardárov

  • Traja zakladatelia Esetu aj partia z J&T Finance Group či milionári z Penty
  • O živobytie sa báť nemusia, milióny na konte len tak ľahko neminú
milionári
HB Reavis, TASR/ Jakub Kotian, Lukáš Grinaj
  • Traja zakladatelia Esetu aj partia z J&T Finance Group či milionári z Penty
  • O živobytie sa báť nemusia, milióny na konte len tak ľahko neminú

Na účtoch majú milióny, niektorí už pomaly aj miliardy. Nie všetci sa k svojmu majetku dostali poctivo. Niektorým na to prišli, iným ešte nie. Nájdu sa ale aj takí, ktorí si to vydreli a majú čistý štít.

Ani jeden z nich sa o živobytie báť nemusí, možno o svoju povesť, ale to sa pri miliónoch „stratí“. Rebríček najbohatších Slovákov každoročne uverejňuje Forbes. Za rok 2020 medzi boháčmi nájdeš známe mená, ale aj nenápadných milionárov. Takto sa dostali k svojmu majetku.

Ivan Chrenko – 1,65 miliardy eur

Najbohatší muž za rok 2020. Miliónové konto získal vďaka developerskej firme HB Reavis, v ktorej vlastní väčšinový podiel. Jeho majetok predstavuje neuveriteľných 1,65 miliardy. Nezbohatol zo dňa na deň, ale postupne.

Začiatkom 90. rokov začal v rodnej Šali podnikať s audiovizuálnou technikou. V tomto období sa stal spoluzakladateľom spoločnosti HB Reavis (v tom čase pod názvom AB Reavis). Ide o medzinárodnú developerskú skupinu, ktorá vznikla v roku 1993 v Bratislave. Dnes to nie je len malá firma, ale ide o významnú developerskú spoločnosť, z ktorej sa krok po kroku stal európsky líder v tvorbe kancelárskych priestorov.

Podľa portálu Yimba bol ich prvým projektom kancelársky development Bratislava Business Center I, dokončený v roku 1998. HB Reavis začal do výšin vynášať Aupark, ktorý postavili v roku 2001. Presne také obchodné centrum firma postupne vybudovala aj v Košiciach a nasledovali rovnaké projekty aj v Českej republike. Spoločnosť má za sebou množstvo zaujímavých projektov cez administratívne komplexy, biznis centrá ako Apollo či Forum alebo Nivy Tower.

zdroj: HB Reavis /

V roku 2005 práve HB Reavis odkúpila od samosprávy kľúčovú spoločnosť SAD Bratislava. S firmou developer získal aj bratislavskú autobusovú stanicu Mlynské nivy a vytvorila sa tak aj štvrť Nové Nivy.

Chrenkova firma postupne z Bratislavy expandovala do ostatných stredoeurópskych metropol vrátane Prahy, Varšavy a Budapešti, neskôr do Londýna a následne aj do Berlína. Spoločnosť oznámila aj uzavretie partnerstva s Cambridge Innovation Center (CIC), americkou realitnou spoločnosťou zameranou na vývoj ekosystémov, ktoré inovatívnym podnikateľom umožňujú zakladať firmy a vytvárať nové produkty lepšie a rýchlejšie.

Nikde sa neukazuje a nie sú o ňom takmer žiadne fotky. Toto je prvý slovenský miliardár a najbohatší Slovák

HB Reavis je známa tým, že do svojich projektov dáva ducha modernosti – napríklad využíva rôzne smart technológie. Za zmienku určite stojí komplex Twin City. Minulý rok sme informovali, že bol predaný kórejskému záujemcovi za 120 miliónov eur – išlo u nás o najväčšiu realitnú transakciu roka. Chrenko o medializáciu rozhodne nestojí, ide však o najbohatšieho Slováka a nášho historicky prvého miliardára, ktorý si zaslúži pozornosť.

Jaroslav Haščák – 1,07 miliardy eur

Ivan Chrenko nie je jediným miliardárom na Slovensku. Jaroslav Haščák je hneď druhým. Jeho milióny pochádzajú najmä zo spoločnosti Penta Investments. Ide v podstate o investičnú skupinu, ktorá sa špecializuje na dlhodobé investície v zdravotníctve, finančných službách, maloobchode, výrobe, médiách a v realitnom developmente. Pomerne celkom dosť záujmov.

Penta má rovnaké zastúpenie aj v Maďarsku, Českej republike, Poľsku alebo Holandsku. Stala sa jednou z dvoch investičných skupín v polovici 90. rokov. Haščák bol donedávna jedným z jej hlavných predstaviteľov. Tou druhou je finančná skupina J&T. 

zdroj: TASR/Jakub Kotian

Cez vysokú školu spoznal svojich partnerov Mareka Dospivu a Jozefa Oravkina. Práve s Dospivom založil v roku 1990 svoju firmu, cez ktorú predával oblečenie z Číny. To im vynieslo dostatok peňazí, aby sa neskôr Haščák s Dospivom a Oravkinom dali dokopy a začali obchodovať na trhu s cennými papiermi. Založili firmu Penta Brokers, neskôr sa podujal na založenie Penta Investments.

Jaroslav Haščák sa pravidelne radí medzi najbohatších ľudí na Slovensku. 1. decembra 2020 si poňho prišla NAKA a odviedla ho v putách. Začiatkom decembra sme písali, že dôvodom je podozrenie z korupcie a prania špinavých peňazí. Vyšetrovateľ ho aj obvinil.

Žralok, ktorý plával v biznise aj vysokej politike. Jaroslav Haščák, jeden z najbohatších ľudí sveta

Nuž a presne potom sa vzdal všetkých svojich výkonných pozícií v skupine. Haščák je vraj aj jeden z hlavných aktérov kauzy Gorila. Mal sa stretávať s politikmi a diskutovať s nimi o províziách a úplatkoch. Nesmieme zabudnúť ani na slávnu nahrávku. Podľa Denník N má nahrávka rozhovoru Roberta Fica s Jaroslavom Haščákom necelú hodinu. Haščák nahrávku nepopiera, vraví však, že jej kontext nie je nepravdivý a podplácanie najvyšších predstaviteľov štátu odmieta. 

Miroslav Trnka – 700 miliónov eur

Tretím najbohatším mužom je Miroslav Trnka, ktorý vlastní najväčší podiel firmy Eset. Tá je priekopníkom v oblasti antivírusovej ochrany a vytvára oceňovaný softvér na detekciu hrozieb. Bezpečnostné riešenia Esetu dnes umožňujú firmám a spotrebiteľom vo viac ako 200 krajinách naplno využívať výhody digitálneho sveta.

Miroslav Trnka s Petrom Paškom (štvrté miesto) a Rudolfom Hrubým (ocitol sa na piatom mieste) založili spoločnosť Eset. Trnku mnohí prezývajú aj slovenským Billom Gatesom. Vráťme sa však na začiatok. Trnka bol ešte v mladých časoch počítačovým „fanatikom“. Peter Paško a Miroslav Trnka totiž v roku 1987 objavili jeden z mála počítačových vírusov na svete, ktorý pomenovali Vienna.

zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

Vďaka tomu sa odhodlali vytvoriť program, ktorý by chránil počítače pred vírusmi. „Na začiatku sme brali našu prácu ako službu používateľom počítačov. Verili sme, že počítače budú čím ďalej, tým dôležitejšie – ak ich ľudia budú naďalej používať na ukladanie výsledkov svojej práce a citlivých dát, alebo na vykonávanie online transakcií,“ hovorí Miroslav Trnka v profile spoločnosti.

ESET: Ako sa zrodil slovenský technologický gigant a jedna z top firiem našej krajiny

Trh na Slovensku spoločnosti nestačil a začala sa zameriavať na globálny. Vznikla tak pobočka v americkom San Diegu, no a po tomto úspechu sa zamerala aj na Latinskú Ameriku. V roku 2004 otvorili pobočku v Buenos Aires, neskôr expandovali do azíjsko-tichomorského regiónu a v roku 2010 otvorili pobočku v Singapure. Eset sa stal aj investorom Denníka N a založil aj nadáciu Zastavme korupciu. Trnka vlastní tiež podiely v rodinných firmách Trnka Gastronomy a Trnka Investments.

Peter Paško – 680 miliónov eur

Už štvrtým spomínaným milionárom je Peter Paško, ktorý s Miroslavom Trnkom a Rudolfom Hrubým založili Eset, kde je stále konateľom. Práve tam začal zarábať svoje milióny. Dnes stojí aj za Galériou Nedbalka, ktorá predstavuje klenot slovenského umenia. Od roku 2012 ju navštívilo viac ako 100-tisíc návštevníkov.

Spolumajiteľ ESETu vlastní jednu z najkrajších galérií v strednej Európe s nádychom New Yorku

Peter Paško v roku 2016 získal aj Cenu ministra kultúry Slovenskej republiky. Paško je síce vyštudovaný stavbár, časom sa však vypracoval na programátora a nečakane skončil aj ako vlastník galérie. Venuje sa aj fotografovaniu a s priateľmi vytvorili aj amatérsku partiu fotografov, ktorí cestujú do rôznych destinácií, kde sa snažia zachytiť čaro miest. Má takisto podiely aj v rodinných firmách Residence FK či startupe 0100 Ventures.

Rudolf Hrubý – 670 miliónov eur

Chlapcom z Esetu ide karta. Na piatom mieste je Rudolf Hrubý. Aj on stál pri zrode tohto technologického gigantu, a tak ako aj Paško, aj on začal práve tam zarábať prvé milióny. Je to veľký podporovateľ športu (motošportu a atletiky) možno aj preto v lete kúpil väčšinový podiel v hokejovom klube Slovan Bratislava a po dlhých 25 rokoch tak nastúpil na miesto rodiny Širokých.

zdroj: TASR/Martin Baumann

V roku 2016 Rudolf Hrubý s Marošom Grundom (tiež partner Esetu) a realitným maklérom Erikom Mikurčíkom investovali do Hotela Carlton. Podľa Forbes investoval Hrubý aj do developerských projektov v rodnej Dubnici nad Váhom či v Ilave a spolumajiteľom či konateľom je aj v ďalších menších firmách. V súčasnosti medzi dvojicou z Esetu a Mikurčíkom prebieha viacero súdnych sporov.

Tomáš Chrenek a rodina – 600 miliónov eur

Keďže ide o slovenský rebríček, bolo by zvláštne, ak by sa tam objavil niekto zo zahraničia. V tomto prípade je to tak na pomedzí. Šieste miesto obsadil český podnikateľ slovenského pôvodu Tomáš Chrenek. Presadil sa v oblasti hutníctva, vďaka ktorému začal zarábať pekné peniaze. Kariéru rozbehol v podniku zahraničného obchodu Kerametal. Podľa Forbes v čase socializmu obchodoval s rudami a kovmi.

Je najbohatším akcionárom spoločnosti Minerfin, pod ktorú spadajú Moravia Steel a Třinecké železárny. Minerfin patrí medzi najziskovejšie slovenské firmy. Minulý rok sme písali, že Tomáš Chrenek je taktiež spolumajiteľom spoločnosti Finitrading a Barrandov studio.

zdroj: e15.cz- Anna Vacková

Podľa informácií Trendu výrazne zvýšil svoj majetok aj vďaka tomu, že stavil na zdravotníctvo. Jeho skupina Agel investuje nielen do nemocníc, ale aj do polikliník a lekární. Agel je najúspešnejším súkromným poskytovateľom zdravotnej starostlivosti v strednej Európe. V súčasnosti prevádzkuje okrem nemocníc a polikliník aj sieť lekární, laboratóriá, distribučné spoločnosti a ďalšie špecializované zdravotnícke zariadenia.

Cesta k miliónom #11: Tomáš Chrenek do nemocníc po celom Slovensku investoval milióny. Jeho plány sú však ďaleko rozsiahlejšie

Na Slovensku pôsobí od roku 2006 prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti AGEL SK a prevádzkuje dvanásť nemocníc na Slovensku a dvanásť v Čechách, špecializovanú nemocnicu v Bratislave, pracovnú zdravotnú službu a ďalšie spoločnosti, ktoré súvisia s poskytovaním zdravotnej starostlivosti.

Jozef a Patrik Tkáčovci – 600 miliónov eur

O šieste miesto sa s Tomášom Chrenekom a rodinou delia Jozef a Patrik Tkáčovci – finančníci z J&T Finance Group. Finweb.hnonline informuje, že Jozef pôsobil v 80. rokoch v Štátnej banke československej, po rozdelení federácie sa stal prezidentom nástupníckej Investičnej a rozvojovej banky. Práve Jozef dal chlieb do ruky svojmu synovi Patrikovi. Jozef Tkáč je predsedom predstavenstva J&T, jeho syn Patrik je podpredsedom.

Finančník Patrik Tkáč…

Uverejnil používateľ Ivan Jakabovič & Patrik Tkáč – J&T Štvrtok 30. októbra 2014

Forbes vo svojim rebríčku píše, že najvýznamnejšími súčasťami skupiny sú J&T Banka a Poštová banka, pričom J&T Banka je aktívna pri emisiách podnikových dlhopisov. Informujú, že minulý rok vydala 17 emisií v objeme presahujúcom miliardu eur.

Domov lieta vrtuľníkom a jeho dom je považovaný za najdrahší na Slovensku. Príbeh Patrika Tkáča je ako z amerického filmu

Milan Fiľo – 590 miliónov eur

Keďže šieste a siedme miesto obsadili majetní muži s rovnakým počtom miliónov, rovno sa presunieme na osmičku. Milan Fiľo zaostáva len o 10 miliónov. Podobne ako Tomáš Chrenek, aj on pôsobí v Čechách. Majetok prezidenta a predsedu predstavenstva ECO-Investment je takisto vysoký, predstavuje 590 miliónov. Spoločnosť založil v roku 1996. Súkromná investičná a holdingová spoločnosť má sídlo v Prahe a pýši sa transparentnou majetkovou štruktúrou.

zdroj: TASR/Martin Baumann

Investuje prevažne na Slovensku a v Českej republike. Portfólio spoločnosti zahŕňa investície v papierenskom, obalovom priemysle, energetike, nehnuteľnostiach a službách. Polovica Fiľovho majetku pochádza práve z papierní SCP Mondi. Okrem toho tiež podniká v telekomunikáciách a v realitác. V Česku vlastní napríklad spoločnosť CentroNet, prevádzkovateľa dátovej optickej siete a divadlo Hybernie. Vlastní sieť mäsiarstiev Tauris a Ryba Košice.

Tento priemyselný magnát prispel v začiatkoch pandémie na pomoc sumou 3 milióny eur. Nedostatkový toaletný papier, hygienické vreckovky a papierové utierky od SHP Group zo skupiny ECO-Investment postupne dostali nemocnice v Ružomberku, Banskej Bystrici, Brezne a na Myjave. K pomoci sa pridali aj investičné skupiny J&T a Penta či Energetický a priemyselný holding (EPH).

Milan Fiľo je jeden z najbohatších ľudí Slovenska. Filantrop, na ktorého útočil aj Matovič za jeho praktiky

Ivan Jakabovič – 500 miliónov eur

Pomaly sa blížime k záveru. Deviata priečka patrí Ivanovi Jakabovičovi a my sa opäť vraciame k spoločnosti J&T Finance Group, ktorá je hlavným zdrojom jeho príjmov. Už sme spomínali, že Patrik Tkáč je podpredsedom predstavenstva J&T Finance Group a spolu s otcom obsadili šieste miesto. 

Patrik Tkáč a jeho spolupracovník Ivan Jakabovič sú považovaní za finančných žralokov. Dnes sú podľa Biztweetu spájaní s najlukratívnejšími podnikmi v energetike a biznise. „Okrem hromady historiek o tom, ako dvaja mladí podnikavci začínali predajom limonád na bratislavskom letisku, sa dvojica rada chváli tvrdým prístupom k práci a tým, že ako mladíci dokázali preniknúť do rybníka o dekády starších mocných ľudí,“ informuje portál. Ivan Jakabovič participuje aj v cyperskom krídle J&T Private Equity a spravuje investície partnerov. 

Martin Kúšik – 460 miliónov eur

Desiatku uzatvára Martin Kušík, bývalý partner Penty. Nakoniec z nej odišiel a založil vlastnú firmu Odyssey 44. Podľa jeho slov začal viesť oveľa pokojnejší život a do biznisu sa už nehrnie bezhlavo. Tvrdí, že odmieta sponzorovať politické strany, odmieta biznis so štátom a nechce ani investovať do startupov. Nuž, kde je pravda, to nevieme.

Vieme však, že jeho prvým veľkým obchodom bolo v roku 2016 odkúpenie polovičného podielu v Sportisime od vietnamských zakladateľov. Informoval o tom Denník N. Zároveň minulý rok investoval takmer 10 miliónov eur do podielu necelého pol percenta v prevádzkovateľovi zelených autobusov a vlakov Flixbus.

Najbohatší Slovák má majetok v hodnote 1,4 miliardy eur, médiám sa roky vyhýba

Ďalší milionári: 

  1. Evžen Balko a rodina – 400 miliónov eur
  2. Mária Blašková a rodina – 400 miliónov eur
  3. Ján Moder a rodina – 400 miliónov eur
  4. Richard Marko – 370 miliónov eur
  5. Maroš Grunf – 360 miliónov eur
  6. Anton Zajac – 280 miliónov eur
  7. Jozef Oravkin – 250 miliónov eur
  8. Jozef Brhel a rodina – 200 miliónov eur
  9. Dedičia Viliama Pančíka – 200 miliónov eur
  10. Otto a Roman Bergerovci – 150 miliónov eur
Zdroje: Forbes, Yimba, Startitup, Penta Investments, Denník N, Hospodársky klub, Eset, Nedbalka, Trend, Agel, Biztweet, noizz.aktuality, Finweb.hnonline

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá