Toto je vila, ktorá sa vymyká bežnej predstave o tom, ako by mal vyzerať pasívny dom

  • Vila osadená do svahu. Reprezentatívna, priestranná, nekompromisná
  • Za realizáciou stavby, ktorá zarezonovala nielen v okruhu českej architektonickej scény, stojí Zdeněk Trefila
Robert Žákovič
  • Vila osadená do svahu. Reprezentatívna, priestranná, nekompromisná
  • Za realizáciou stavby, ktorá zarezonovala nielen v okruhu českej architektonickej scény, stojí Zdeněk Trefila
Podľa článku od autora Martina Ťažká, Archinfo.sk, autori projektu: Ing. arch. Zdeněk Trefil, Spolupráca: Ing. Petr Ramík, Ing. arch. Zoe Malovcová, Bc. Patrik Obr, Tomáš Chytka, Ján Zemánek

Stavba navrhovaná v pasívnom štandarde. Je názorným príkladom toho, že pasívny dom nemusí mať zažitú podobu kompaktných utilitárnych domov s malými oknami, ale môže mať aj veľkorysejšiu a členitejšiu formu blízku „klasickej moderne“.

Veď ak parafrázujeme slová Ludwiga Miesa van der Rohe, tak základné faktory, podstatné pre tvorbu, sú stále tie isté. Súčasné požiadavky na budovy kladú pred architekta výzvy, častokrát vnímané ako obmedzenia. Na prvý pohľad protichodné požiadavky na nekompromisné, priestranné a pohodlné bývanie, ktoré zároveň zapadne do krajinného a kultúrneho kontextu a bude spĺňať požiadavky na efektívnu prevádzku sa podarilo Zdeňkovi Trefilovi naplniť.

Výsledkom je vila, ktorá sa vymyká bežnej predstave o podobe pasívneho domu. Navyše, v súlade s tradíciou regiónu, ide o drevostavbu (hoci to na prvý pohľad tak nevyzerá). Poďme však pekne po poriadku.“miesto, orientácia voči slnku, priestorové riešenie a stavebné materiály”.

zdroj: Róbert Žákovič

Kontext a osadenie stavby

Vila stojí na hranici južne sa zvažujúceho pozemku s rozlohou viac ako šesťtisíc metrov štvorcových. Parcela ukončená v spodnej časti vzrastlým lesom je súčasťou svahu, ktorý klesá k neďalekej priehrade. Kľúčové pri tvorbe v takomto prostredí je osadenie, ktoré vo výsledku ovplyvní nielen prevádzku objektu ale aj jeho výslednú energetickú bilanciu. Architekt tiež niesol značnú zodpovednosť, keďže ide o jednu z najväčších stavieb v obci. Hneď po bývalej škole, alebo pamiatke ľudovej architektúry – drevenom evanjelickom kostolíku z roku 1783, ktorý je tiež v priamom vizuálnom kontakte s domom. Osadenie stavby v najvyššej časti pozemku umožňuje jednoduchý prístup a otvára pohľady do krajiny. Vykonzolovaná hmota poschodia prekrýva terasu, ktorá nadväzuje na svahovitú záhradu.

Viac podobných článkov nájdeš na Archinfo.sk

Práve spomínaný kostolík sa stal predobrazom pre celkovú koncepciu vily, ktorá súčasným jazykom interpretuje dualitu exteriéru a interiéru, pre lokálnu architektúru tak typickú.

zdroj: Róbert Žákovič

Materiálová dualita

Kostru objektu tvorí drevená konštrukcia z krížom laminovaných drevených panelov kombinovaných s oceľovými nosnými prvkami. V súčasnosti čoraz obľúbenejšie riešenie umožnilo architektovi vyložiť nad terasu niekoľkometrovú konzolu s lodžiou a pracovať s variáciou na „plan libre“. Rozmerné zasklenie umožňuje nerušený výhľad do krajiny, ktorý bol jednou z priorít návrhu. Konštrukčná podstata domu je priamo čitateľná v interiéri. Drevená obálka obytných miestností je doplnená drevenou podlahou, schodiskom, či nábytkom s prírodnou kresbou dreva.

To však ťažko tušiť pri pohľade z ulice alebo zo záhrady. Fasáda z ohýbeného perforovaneho plechu pripomína čipkársku tradíciu regiónu. Tento prvok však nie je samoúčelný a neslúži iba na efekt. Profilovaný hliníkový plech – druhá koža objektu – slúži ako slnolam a chráni pred prehriatím poslednú obkladovú vrstvu z alucobondu. Zároveň funguje ako vetrolam. Bezúdržbový exteriér dopĺňajú gabionové koše naplnené miestnym kameňom.

zdroj: Róbert Žákovič

Dispozícia a prevádzka

Prevádzka domu je vertikálne členená na dve časti. Nočná zóna je na poschodí a hlavná obytná časť je situovaná o úroveň nižšie. Obytné miestnosti sú orientované na juh, naopak na sever smeruje vstupný dvor, garáž a hospodárske priestory domu. V juhozápadnej časti domu priestorová koncepcia graduje dvojpodlažným obytným priestorom s galériou, knižnicou a rohovým oknom s výhľadom na blízky evanjelický kostolík.

zdroj: Róbert Žákovič
zdroj: Róbert Žákovič

Komplexné architektonické riešenie dopĺňa nábytok a doplnky navrhnuté na mieru. (Komody, nočné stolíky, jedálenský stôl, kuchyňa, radiátory, mydlovničky, vešiaky), ktoré prispievajú k dotiahnutiu a integrite diela. Splnenie pasívneho štandardu zabezpečuje vykurovanie tepelnými čerpadlamia a inteligentný systém riadenia budovy.

zdroj: Róbert Žákovič
zdroj: Róbert Žákovič
zdroj: Róbert Žákovič
zdroj: Róbert Žákovič

Zdroj: Archinfo.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK