Toto sú 3 dôvody, prečo živý vianočný stromček nekúpiť. Vyrezávanie je barbarské, hovoria v Bratislave

  • Vianočné sviatky si málokto dokáže predstaviť bez krásneho stromčeka
  • Každoročne tak kupujeme a následne vyhadzujeme do koša čerstvo vyťaté stromy
  • Nový ekologický trend však prináša Vianoce, ktoré nemusia byť plné ihličnatého odpadu
BeFunky-collage (1)
TASR/Unsplash
  • Vianočné sviatky si málokto dokáže predstaviť bez krásneho stromčeka
  • Každoročne tak kupujeme a následne vyhadzujeme do koša čerstvo vyťaté stromy
  • Nový ekologický trend však prináša Vianoce, ktoré nemusia byť plné ihličnatého odpadu

Vianočné sviatky sa blížia a ty určite rozmýšľaš nad tým, kedy a kde kúpiť vianočný stromček. Aj tento rok sa na Slovensku vyrúbu a predajú tisícky stromov, ktoré skončia pred kontajnermi domov pár sekúnd po vianočných sviatkoch.

Ekológia je dnes témou číslo jedna a Vianoce nie sú výnimkou. Na Slovensku sú približne 2 milióny domácností. Ak by len polovica z nich kúpila vianočný stromček, milión z nich skončí v januári v koši.

Ďalšie využitie vyrúbaných stromov nemá vo väčšine prípadov žiadne opodstatnenie. Na Slovensku je však možnosť prenajať si vianočný stromček. Nový trend zažíva svoj boom.

1. Prenájom stromčekov

Zaujímavým spôsobom zaobstarania si vianočného stromčeka je prenájom. Na Slovensku fungujú len dve firmy, ktoré ponúkajú prenájom vianočných stromčekov. V Bratislave a v Košiciach. V Košiciach je v ponuke približne 100 takýchto stromčekov a v Bratislave približne 250.

Stromček si jednoducho vyberieš, prenajmeš na obdobie Vianoc a po sviatkoch ho vrátiš naspäť do obchodu, kde sa oň starajú, polievajú a čaká sa do ďalších Vianoc. Jeden stromček tak môže žiť a každoročne sa objavovať v domácnostiach neustále a bez žiadneho zbytočného odpadu.

„Naše stromčeky pochádzajú od kvalitných a serióznych pestovateľov, ich koreňová sústava je celá, bez poškodení, nakoľko od semienka vyrastajú v kvetináči, ktorému sa korene prispôsobujú (ako u iných izbových či kvetináčových rastlín). Postupne, ako stromčeky rastú, presádzajú sa do väčších kvetináčov, až sa nakoniec zasadia do zeme,“ píše sa na stránkach živy.sk

Eva Kollárová sa rozhodla popri svojom zamestnaní podnikať a svoje ekologické cítenie vyjadriť práve prenajímaním stromčekov. Prvý rok skončila firma v strate. Tento rok je nádej, že by sa situácia mohla zlepšiť.

„Popri zamestnaní sa snažím prispieť k ekologickej téme a  vyrezávanie stromčekov považujem za barbarské,“ hovorí pre Startitup Eva Kollárová, zakladateľka živy.sk. Eva priznáva, že tento rok je o prenajímateľné stromčeky omnoho väčší záujem, aký tomu bol pred rokom.

Prenájom sa pohybuje na úrovni okolo 40 do 70 eur. Stromček ti za poplatok dovezú aj odvezú.

zdroj: TASR

2. Kúpa sa oplatí, ale len s koreňmi

Najideálnejším riešením pre kúpu vianočného stromčeku je jeho poctivá kúpa s koreňmi. Po Vianociach je možné strom opäť zasadiť do tvojej záhrady. Takto sa zachová celý strom a tvoj príspevok si príroda bude pamätať. Navyše sa dajú tieto stromčeky kompostovať.

Živý stromček s koreňmi je omnoho lepšia investícia ako umelý. Cena takéhoto stromu sa pohybuje od 40 do 150 eur. Hrozba vyrubovania lesov je na Slovensku aktuálna. Za rok sa vyťaží približne 10-miliónov kubických metrov dreva.

Na Slovensku máme dokopy 2 milióny hektárov lesov. Každoročne tak vyrúbeme značnú časť lesov. Štátne lesy evidujú za minulý rok podľa  Finstatu tržby približne 250 miliónov eur.

3. Umelý stromček je ranou pre ekologický boj

Kúpiť si umelý stromček na Vianoce je lepšou alternatívou pre našu planétu v prípade, ak ho plánuješ vlastniť niekoľko rokov.

Tým pádom urobíš jednu investíciu a na pár rokov máš vystarané. Ak však plánuješ kupovať umelý vianočný stromček každý rok, veľmi tým prírode nepomôžeš.

Cenovo je umelý stromček trochu drahší, ale všetko závisí od výšky a kvality stromu. Ak však plánuješ investovať do umelého stromčeka niekoľko stoviek eur, určite ho budeš používať niekoľko rokov, čo je v konečnom dôsledku efektívnejšie ako každoročná kúpa živého.

Z kúpy umelého vianočného stromčeka však plynú aj ďalšie nevýhody. Musíš ho niekde uskladniť. Potrebuješ si vytvoriť špeciálne miesto pre škatuľu, ktorá môže byť poriadne vysoká. Ďalšou nevýhodou je fakt, že nevonia ihličím a nevytvorí požadovanú vianočnú atmosféru.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá