Toto sú TOP maľby od mladých slovenských talentov za rok 2017

  • O týchto umeleckých talentoch budeš zrejme ešte veľa počuť.
collagewdjkwn
pexels.com
  • O týchto umeleckých talentoch budeš zrejme ešte veľa počuť.

Na Slovensku sa objavuje stále viac kvalitných umelcov svetového formátu. Aj keď sa maľbe venujú už niekoľko rokov, mnohí sú známi len vo svojej komunite. Široká verejnosť sa zväčša nemá ako dozvedieť o týchto umelcoch, ktorí vo svojich dielňach tvoria unikátne diela.

Na Slovensku sa však každoročne organizuje súťaž Maľba, kde sa udeľuje Cena Nadácie VÚB za maliarske dielo pre mladé talenty. Do prestížnej súťaže sa rok čo rok hlásia profesionálny výtvarníci do 35 rokov.

Cieľom podujatia nie je len podpora tvorby slovenských talentov, ale aj snaha pomôcť naštartovať ich umeleckú kariéru a v neposlednom rade predstaviť súčasné mladé umenie verejnosti. Do súťaže Maľba 2017 sa prihlásilo rekordných 118 slovenských maliarov.

Medzinárodná porota z nich vybrala 20 finalistov. Mená troch víťazov, ktorí si odnesú spolu odmenu v celkovej hodnote 20 000 eur, sa dozvieš na vernisáži reprezentatívnej výstavy súťaže Maľba v Galérii Nedbalka 5. októbra 2017. Všetky finálové súťažné diela si môžeš pozrieť v galérií:

V porote bolo množstvo domácich aj zahraničných umelcov, napríklad Jane Neal, ktorú  Financial Times  označili za poprednú odborníčku na súčasnú umeleckú scénu vo východnej Európe a je považovaná za jednu z najznámejších nezávislých kurátorov, ktorí dnes pracujú v oblasti maľby.

Ďalej tu bude Attila Szűcs, jeden z najvýznamnejších súčasných maliarov, uznávaných a vysoko cenených aj za hranicami svojej vlasti. Slovensko v tejto skupine osobností zastúpil výtvarník a pedagóg Ján Berger. Jeho diela sú reprezentatívne zastúpené v Slovenskej národnej galérii a iných domácich inštitúciách, v Múzeu krásnych umení v Rio de Janeiro, v zbierke Európskeho parlamentu v Bruseli a u súkromných zbierkach domácich i zahraničných zberateľov.

zdroj: malbaroka.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech