Traja mladí Rusi zostrojili úchvatného robota s ľudskou tvárou. Môžeš sa s ním rozprávať

  • Promobot je najväčší ruský výrobca servisnej robotiky
  • Jeho humanoid pripomína reálneho človeka
Na snímke je Promobot
Promobot
  • Promobot je najväčší ruský výrobca servisnej robotiky
  • Jeho humanoid pripomína reálneho človeka

Promobot je najväčší ruský výrobca servisnej robotiky v severnej a východnej Európe. Tento startup vytvorili 3 kamaráti, Oleg Kivokurtsev, Maxim Utev a Igor Yeremeev.

„Realizujeme vývoj v oblasti mechatroniky, elektroniky, umelej inteligencie a neurónových sietí, autonómnej navigácie, rozpoznávania reči, vývoja umelej kože a svalov,“ opisujú ich prácu na stránke Promobot.

Pred viac ako 10 rokmi začali vyrábať roboty zo súčiastok, ktoré si pokupovali cez internet. Ich prvý robot sa volal Promobot V1, vedel komunikovať a rozpoznávať ľudské tváre. Bolo to pre mnoho ľudí veľmi pôsobivé, avšak chceli, aby roboti vyzerali čo najviac realisticky. 

Robot menom Alex (Robo-C) môže vyzerať ako živý človek, ale pod umelou tvárou je to stále kus kovu. Tento hyperrealistický robot dokáže komunikovať, odpovedať na otázky a jeho výstavba stojí 8 miliónov dolárov. Nie je to žiaden sci-fi protagonista, ide o humanoida. 

Alex nielen že dokáže komunikovať, vie aj napodobniť 600 výrazov ľudskej tváre. Má dokonca robotickú priateľku menom Alexandra. Je to humanoidka, ktorá je určená pre baristický trh.

„Humanoidný robot vyzerá ako človek, hovorí ako človek, vyjadruje emócie a komunikuje s ľuďmi. Priťahuje pozornosť ľudí. Zlepšuje lojalitu a spokojnosť zákazníkov,“ vysvetľuje Promobot.

Promobot
zdroj: Promobot

Vybudovanie humanoidných robotov je tvrdá práca, chce to presnosť a trpezlivosť. „Budovanie Alexa je komplikovaný proces,“ hovorí jeden zo spoluzakladateľov Promobot Oleg Kivokurtsev. „Alex obsahuje viac ako 600 servomotorov v tvári, tele a rukách.“

Ambiciózne plány

„Postavili sme viac ako 1 000 robotov, ktoré pracujú po celom svete v 50 krajinách,“ opisuje Oleg Kivokurtsev. Aj napriek ich neuveriteľnému pokroku Oleg hovorí, že ich firma Promobot chce urobiť viac. „Chceme postaviť robota, ktorý dokáže chodiť, je to skutočne náročná oblasť, ale vieme, ako na to.“

h3
zdroj: Promobot

Koncom roka 2019 Promobot predstavili robota, ktorý sa už vtedy veľmi podobal na skutočnú osobu a vedel slúžiť v obchodnej funkcii. Tento android sa dodával so systémom umelej inteligencie, ktorý využíva viac ako 100 000 rečových modulov.

h1
zdroj: Promobot

Vie fungovať doma, pôsobiť ako sprievodný robot, čítať správy alebo spravovať inteligentné zariadenia. „Môže tiež vykonávať úlohy na pracovisku, ako je odpovedanie na otázky zákazníkov na miestach, ako sú kancelárie, letiská, banky a múzeá, a zároveň prijímať platby a vykonávať ďalšie funkcie,“ opisuje CNBC

„Analyzovali sme potreby našich zákazníkov a vznikol dopyt,“ opisoval situáciu Oleg Kivokurtsev. „S vývojom antropomorfného robota sme však, samozrejme, začali už dávno, keďže v robotike existuje pojem Uncanny Valley. Najpozitívnejšie vnímanie robota vzniká vtedy, keď vyzerá ako človek.“

„Postavili sme už viac ako 30 robotov (Robo-C), pracujú v nákupných centrách, v múzeách, na univerzitách a podobne,“ konštatuje Oleg. Promobot ale nie je jedinou spoločnosťou na svete, ktorá vytvára robotickú budúcnosť.

Silná konkurencia

Anglická spoločnosť Engineering Arts vytvorila humanoida menom Ameca, ktorý prejavuje ľudské emócie. Tento robot bol odhalený a predstavený na Consumer Electronics Show (CES) 2022 v januári.

ameca
zdroj: AMECA

Roboty, ktoré nám uľahčujú život, sú realitou aj na Slovensku. Kaviareň Café Dias, spadajúca pod kníhkupectvo Panta Rhei, predstavila zákazníkom nečakanú novinku.

Čašníkom tu s obsluhou pomáha špeciálny robot. Presnejšie je to robotka Bella z dielne Pudu Robotics, ktorá má byť posilou prevádzky v bratislavskom nákupnom centre Bory Mall.

„Tešia nás pozitívne reakcie zákazníkov na našu Bellu, špeciálne tie od detí. Naším cieľom bolo priniesť do kaviarní Café Dias najmodernejšiu technológiu a tiež nový zážitok pre našich zákazníkov. Navyše je to práve literatúra a klasický román Karla Čapka R.U.R, ktorý dal svetu slovo robot. Takže kruh sa symbolicky uzavrel,“ konštatoval generálny riaditeľ firmy Michal Rajter.

Zdroje: PROMOBOT, CES, Engineering Arts, Promobot Robo-C, CNBC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá