TrashOut: Aplikácia, ktorá dokáže zachrániť planétu?

  • Vízia TrashOut-u je jednoduchá. Svet bez čiernych skládok odpadu. Ide to až zázračne ľahko.
image_1393801307.jpeg
  • Vízia TrashOut-u je jednoduchá. Svet bez čiernych skládok odpadu. Ide to až zázračne ľahko.

Prvá myšlienka smerujúca k tejto aplikácii vznikla ešte v septembri 2009. Jozef Vodička precestoval nejaké krajiny a videl, ako tam je čisto. Tušil, že by sa s tým niečo dalo spraviť aj tu. Len na to treba rýchly a jednoduchý spôsob. Za celým nápadom TrashOut-u stojí trio ľudí. Je to Jozef Vodička, súčasný riaditeľ, Tomáš Lodňan, ktorý má na starosti marketing a Milan Dubec ako investor. Tím je však samozrejme oveľa širší – Jozef Kňažko, Marek Špalek, Michal Klačko, Dušan Dragula, Peter Čelko. V niektorých krajinách má TrashOut vlastného zástupcu (Nový Zéland, Nemecko, Kanada,…).

Cez prvú a druhú verziu prototypu, zostavenie tímu ľudí a promo video sa dopracovali až k funkčnej beta verzii webovej stránky TrashOut-u. Odvtedy bolo nahlásených cez 14,5 tisíca skládok skutočne po celom svete. Zatiaľ chýba len Antarktída.  Niektoré krajiny, ako napríklad Albánsko alebo Rumunsko, spravili z TrashOut-u svoj hlavný tool na mapovanie nelegálnych skládok.

 

 

Ako teda môžete pomôcť? Aplikácia je postavená na troch krokoch. Stiahnete si ju, nájdete najbližšiu skládku a aktualizujete jej momentálny stav. Prípadne nahlásite novú skládku. TrashOut notifikuje zodpovedné samosprávy, organizácie a v niektorých oblastiach aj odpadové firmy. Môžete pridať fotku, určiť veľkosť alebo pridať komentár. TrashOut vás bude neskôr informovať o ďalšom osude skládky. Mal som tú možnosť vyskúšať si to na jednom splave po Malom Dunaji.

 

 

 

Aplikácia je samozrejme zadarmo. Financie chalani získali z troch zdrojov. Na začiatku mali angel investora. Potom si niektoré mestá produkt zaplatili. Ďalšie náklady su kryté financiami z grantov. 

V roku 2013 sa dostali s TrashOut-om do finále Wayra. Nedávno sa zúčastnili na Clean World Conference a založili spoločnosť na tvorbu komerčných aplikácií. Okrem toho pripravujú jeden nový produkt. O tom ale zatiaľ hovoriť nechcú.

Je naozaj skvelé natrafiť na technologickú inováciu, ktorá nás učí chrániť prostredie okolo. Len nech takých vzniká stále viac. Držíme palce v ďalšom rozširovaní (nie skládok, ale užívateľov), chalani!

 

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech