Travelbloger Milan Bez Mapy už mal sedenia doma dosť. Poradí ti, kam ísť na dovolenku a na čo sa pripraviť (ROZHOVOR)

  • Milan Bardún je milovníkom cestovania. Poznáš ho však skôr ako Milana Bez Mapy
  • Už deväť rokov ho živí blog, ktorý plní zážitkami z ciest po celom svete
  • Ako prežíval zákaz cestovania a kam by sa podľa neho mali Slováci vybrať na letnú dovolenku?
Dizajn bez názvu(5)
FB/MilanBezMapy
  • Milan Bardún je milovníkom cestovania. Poznáš ho však skôr ako Milana Bez Mapy
  • Už deväť rokov ho živí blog, ktorý plní zážitkami z ciest po celom svete
  • Ako prežíval zákaz cestovania a kam by sa podľa neho mali Slováci vybrať na letnú dovolenku?

Kedysi pracoval v korporáte, dnes je jeho kanceláriou letisková hala. Na Instagrame baví svojich fanúšikov vtipnými príhodami z ciest, rozdáva tipy na zahraničné podniky a ideálne bytovanie.

Koronavírus zavrel doma aj jeho. Dnes je však opäť na cestách a zbiera inšpiráciu na svoj blog Bez Mapy.

  • Kam by si mal tento rok ísť na dovolenku?
  • Na čo si dať na cestách pozor?
  • Ako sa cestovanie po koronakríze zmenilo?
  • Je lepšie ísť na dovolenku na vlastnú päsť, alebo cez cestovku?
  • Aké mesto je podľa Milana Bez Mapy najviac preceňované?

Na Instagrame máš fotku vo vírivke s holým zadkom. Vyzerá to, že opäť cestuješ. Kam sa chystáš najbližšie?

Pred pár dňami som priletel do Atén, kde začala moja dvojtýždňová cesta. Začínal som v Grécku, nasledovalo talianske Janovo a čaká ma Tenerife.

Také sú teraz moje plány, veď som bol dlhšie doma. Naposledy som sa vrátil z Mexika. Od posledného januárového víkendu som bol doma, takže už stačilo (smiech).

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Milan Bez Mapy (@milan_bezmapy)

Takže máš pred sebou skutočný maratón cestovania. Koľko ťa priemerne stoja tvoje cesty?

To sa nedá povedať, keďže niektoré trvajú víkend, iné celý mesiac. Ale držím sa toho, že ani nerozhadzujem peniaze, ani nešetrím, kde sa dá.

Najem sa v dobrej reštaurácii, ale nemusí to byť michelinská s hviezdičkami. Takže nedokážem povedať, koľko ma priemerne stojí jedna cesta.

Už 9 rokov si takmer nonstop na cestách. Máš iný pocit z cestovania teraz, ako v minulosti?

Ale áno, celé sa to trochu pomenilo. Teraz sa však všetko trochu vracia do normálu. Keďže je teraz všade málo turistov, navštívil som prázdne Miláno a v podstate prázdne Mexico City. Všade oveľa menej ľudí a všetci sú akýsi vďačnejší.

Napríklad minulý rok som bol v Prahe, kde bolo asi 30 percent zo zvyčajného počtu turistov. Čašníci boli zrazu milší. Bolo vidno, že si vážia každého jedného zákazníka, lebo zistili, že živiť sa turizmom nie je úplná samozrejmosť .

Na Slovensku sa ľudia hádajú o opatreniach a často sú na seba veľmi nepríjemní. Ako reagovali na tvojich sociálnych sieťach, keď si sa rozhodol znova vycestovať?

Spoločnosť je strašne rozdelená. Prvá tretina hovorila: „Milan, choď, treba cestovať! Keď sa to dá bezpečne, tak si treba dať pozor, ale treba ísť na cesty.“ Hovorili, aby som si nenechal vymývať mozog a manipulovať svojimi rozhodnutiami.

Potom bola ďalšia tretina, ktorá hovorila: „Okej, možno by bolo dobré teraz počkať.“ Ale nebola agresívna. Tá tretia… Odtiaľ chodili správy, vyhrážky. Jedna pani mi napísala, že dúfa, že mi dôjde kyslík, keď ho budem potrebovať. Ďalší pán zase, že teraz sedím v lietadle a za pár dní dostanem COVID. alebo budem mŕtvy.

Takže, bohužiaľ, mám aj dosť negatívnych komentárov. Ja pritom cestovanie považujem za bezpečné. Veď všade sa treba testovať, nosiť rúška, respirátor. Paradoxom je, že ja som bol v lietadle sám a niektorí sa tlačili pri lanovkách v Tatrách.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Milan Bez Mapy (@milan_bezmapy)

Vráti sa podľa teba cestovanie niekedy do starých koľají?

Určite áno. Veľmi veľká časť sveta sa živí cestovným ruchom. Je teda v záujme všetkých, aby sa to vrátilo do starých koľají. Vôbec sa toho nebojím, už teraz sa to pomaly vracia, aj kvôli tomu, čo to porobilo s ekonomikou.

Na milión percent sa to vráti.

Dnes je to však pre mnohých veľmi komplikované. Práve preto zvažujú, či sa vôbec do zahraničia vybrať. Na aké zmeny sa treba pripraviť?

Keď ide dnes človek na letisko, samozrejmosťou je okrem letenky a dokladov aj PCR alebo antigénový test. To už záleží od krajiny.

Treba teda vedieť, aké opatrenia sú v cieľovej krajine – či je tam zákaz vychádzania, či sú otvorené terasy a podobne. Ako hovorím, všade žijú ľudia a všetkým to už lezie na nervy. Treba si preto pozrieť opatrenia, napríklad na stránke ministerstva zahraničných vecí.

Aj keď sa mi stalo, že tam mali neaktuálne informácie. Dokonca som tam našiel napísané nepravdy, ktoré som si potom porovnal, keď som v danej krajine bol.  

Aké krajiny by si Slovákom odporúčal navštíviť počas tohto leta?

Teraz som videl lacné letenky do Chorvátska. Nikdy som tam nebol, tak to zvažujem. Uvidíme, či sa mi tam podarí v mojich tridsiatich rokoch dostať.

Určite môžu navštíviť také klasiky ako Grécko, Španielsko, Taliansko, kam sa dá ľahko dostať z Viedne letecky. Do týchto krajín stačí priniesť negatívny PCR test, do Talianska už ani to, ak sa teda nemýlim. Všetko si treba radšej dvakrát overiť.

Alebo okolité krajiny, aj keď neviem, ako to tento rok bude s Maďarskom. Začali dosť diskriminovať ľudí, ktorí nie sú zaočkovaní. Napríklad známeho nechceli ubytovať v hoteli, pretože nemal očkovanie. Ja sa budem takýmto krajinám vyhýbať.

Ozývajú sa aj názory, že cestovanie nie je v súčasnosti bezpečné. Čo si o tom myslíš ty?

Určite bezpečné je. Ja som cestovať prestal iba na malú chvíľu, minulý rok v marci, keď to všetko začalo. Je bezpečné, lebo máme veľmi veľa opatrení a všade, všade, všade sa testuje!

Je rozdiel, či ide človek na dovolenku cez cestovnú kanceláriu, alebo na vlastnú päsť? Je podľa teba jedna alternatíva bezpečnejšia, ako tá druhá?

Podľa mňa je to v konečnom dôsledku to isté, pretože cieľová destinácia je rovnaká. Či idem na Mykonos do Grécka cez cestovku, alebo na vlastnú päsť, stále sedím v tom istom lietadle, bývam v tom istom hoteli, len to proste za mňa niekto vybaví.

V tomto by som možno uprednostnil cestovku. Zistia tie najaktuálnejšie opatrenia a nemusím to robiť sám. Je to jedno, ale cestovky majú výhodu, že sa na nich môžeš obrátiť, keď potrebuješ zistiť situáciu v danej krajine.

Témou číslo jeden je dnes očkovanie. Čo si myslíš ty, dáš sa zaočkovať?

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroj: Bez mapy

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá