Tretí prehliadkový deň patril nesmrteľnej čiernej, slovanskej mytológii a veľkolepej prehliadke Hanečku

  • Trojdňové módne podujatie Fashion LIVE! vyvrcholilo posledným prehliadkovým dňom a očakávaným odovzdávaním ceny verejnosti NOIZZ FASHION AWARDS, ktorú získal mladý dizajnér Patrik Haaz so značkou HAAZ
  • V silnej zostave sme vo finálny deň podujatia videli tvorbu mladej dizajnérky Petry Kovacs, prvýkrát sa predstavila návrhárka Petra Weingart, po ktorej nasledovala značka puojd dizajnérky Michaely Bednárovej a dizajnér Pavol Dendis
  • V spoločnom bloku predviedli dizajnérky Silvia Zrebna a Maja Bozovic každá svoju kolekciu
  • O veľkolepé finále sa opäť postaral obľúbený slovenský dizajnér Boris Hanečka
Fashion LIVE!
  • Trojdňové módne podujatie Fashion LIVE! vyvrcholilo posledným prehliadkovým dňom a očakávaným odovzdávaním ceny verejnosti NOIZZ FASHION AWARDS, ktorú získal mladý dizajnér Patrik Haaz so značkou HAAZ
  • V silnej zostave sme vo finálny deň podujatia videli tvorbu mladej dizajnérky Petry Kovacs, prvýkrát sa predstavila návrhárka Petra Weingart, po ktorej nasledovala značka puojd dizajnérky Michaely Bednárovej a dizajnér Pavol Dendis
  • V spoločnom bloku predviedli dizajnérky Silvia Zrebna a Maja Bozovic každá svoju kolekciu
  • O veľkolepé finále sa opäť postaral obľúbený slovenský dizajnér Boris Hanečka

Tretí deň podujatia ožilo mólo farebnou dámskou kolekciou LOBSTER PARTY – Sea Members Only od  Petry Kovacs. Morský svet, ktorým sa inšpirovala, bol jasne vidieť v lesklých materiáloch, letných strihoch, extravagantných doplnkoch a nechýbali ani plavky.

zdroj: Ukážka z kolekcie Petry Kovacs, ktorú predstavila počas tohtoročného Fashion LIVE! Foto: Martin Tomečko

Po prvýkrát sa na Fashion LIVE! predstavila dizajnérka Petra Weingart so svojou streetwear kolekciou Horizont. Sebavedomé modelky so štipkou drzosti perfektne podporili atmosféru kolekcie, ktorá reflektovala súčasnú kultúru a vlastného vnútorného bojovníka v nej.

Nasledovala dojímavá prehliadka slovenskej značky puojd od dizajnérky Michaely Bednárovej, ktorá u divákov vyvolala rôznorodé emócie. Tanečná performance v spojení kolekcie Agónia a Mŕtve kvety priblížila tému vymierania vecí živých aj neživých. Priestory obchodného domu zaplavila červená farba v druhej polovici prehliadky, kde sa dizajnérka zaoberala  otázkou ženskosti, vzťahov a zraniteľnosti ženy.

Slovanská mytológia ožila v kolekcii UNSEEN* od dizajnéra Pavla Dendisa, ktorý sa inšpirovalzáhadnými bytosťami sprevádzajúcimi každodenný život ľudí na dedine a v lese. O neuveriteľne temnú atmosféru sa postarala nesmrteľná kombinácia nadčasovej čiernej v kombinácií s bielou, previazané oči modeliek s aplikáciou lesných konárov zo stromov, kovové doplnky, klobúky či opasky, ktoré boli neoddeliteľnou súčasťou kolekcie.

zdroj: Záber z prehliadky Pavla Dendisa. Foto: Martin Tomečko

V spoločnom bloku prehliadok začala ako prvá dizajnérka Silvia Zrebna s kolekciou AutentiCity, ktorá je kombináciou autorskej tvorby s recykláciou. Dôraz kladie hlavne na prepracované detaily nielen v kovových a kožených doplnkoch, ale aj v materiáloch. Dôkazom toho bol spracovaný denim a kombinácia štruktúr. Zaujímavým detailom bol aj opasok zároveň využitý ako odhaľujúci ženský top.

Druhou v poradí bola dizajnérka Maja Božovič, ktorá sa v kolekcii Monuments odvoláva na súčasnú dobu globalizácie, digitalizácie a klimatickej krízy. Niektoré modelky preto vyšli na prehliadku s prekrytými ústami, aby tak vyjadrili hĺbku dizajnérkinej témy.

zdroj: Záber z prehliadky Silvie Zrebnej. Foto: Martin Tomečko

Prevládala čierno-biela kombinácia zdôrazňujúca myšlienku kozmického dualizmu zákona života a smrti. Podujatie už tradične zakončil svojou najnovšou kolekciou dizajnér Boris Hanečka, ktorý priniesol nezabudnuteľný zážitok. Úplný záver večera patril odovzdávaniu ceny verejnosti NOIZZ Fashion Award, ktorú po hlasovaní verejnosťou získal mladý talentovaný dizajnér Patrik Haaz so svojou značkou HAAZ.

16:00 – PETRA KOVACS

Dizajnérka so svojou značkou a tvorbou charakteristická najmä výraznými farbami, s nadhľadom a istou dávkou satiry. Do odevu komponuje svoje odkazy, rôzne príbehy a vlastný pohľad na svet. Nová hravá kolekcia LOBSTER PARTY – Sea Members Only je farebne inšpirovaná obrazmi slovenského maliara Jána Bergera a amerického maliara Malcolma Liepke. Dominovali v nej lesklé materiály, letné strihy šiat, extravagantné doplnky a nechýbali ani plavky. Inšpiráciu čerpala z morského sveta – mora, morských živočíchov, námorníkov, rybárov, lodí, prístavov či majákov. Spoluprácu nadviazala aj so slovenskou ilustrátorkou Teréziou Šiškovou, ktorá je autorkou dezénov pre túto kolekciu. 

17:00 – PETRA WEINGART

Nováčikom na Fashion LIVE! bola dizajnérka Petra Weingart, ktorá odpremiérovala svoju kolekciu s názvom Horizont. Hlavným konceptom bola streetwear móda reflektujúca na súčasnú kultúru veľmi osobitým názorom dizajnérky. Dôraz je kladený na pohodlnosť a nadčasovosť jednotlivých strihov. Kolekcie z dielne Petry Weingart sú vyjadrením inštinktu a jej osobnej identity, založené na princípoch udržateľnosti a zároveň nadčasovosti. Horizont vyjadruje v kolekcii rozšírenie vedomostí, myslenia a pohľadu na veci či posunutie našich hraníc. Rovnako ako samotná dizajnérka s novými strihmi a prevedeniami v jej tvorbe. Celý koncept podporilo sebavedomé, priam až drzé vystupovanie modeliek a modelov. 

18:00 – PUOJD

Puojd je slovenská značka dizajnérky Michaely Bednárovej, ktorá tvorí na princípe no waste ideológii a zameriava sa na lokálnu produkciu. Najnovšia kolekcia Agónia a Mŕtve kvety bola na prehliadke za sprievodu tanečnej performance rozdelená na dve časti. Prvou bola Agónia predstavujúca prechod organizmu zo života k smrti, ktorý nebýva náhly, ale prichádza s postupnými náznakmi ubúdania životných prejavov.

Apatia spoločnosti spôsobila akúsi agóniu Zeme a nastalo vymieranie dôležitých živočíšnych druhov, ohrozená je pitná voda a planétu sme zahltili plastmi či odpadom. Kolekcia Agónia sa venuje téme vymierania vecí živých aj neživých. Druhú a veľkú časť kolekcie predstavoval projekt Mŕtve kvety, ktorý sa zaoberá otázkou ženskosti, vzťahov a zraniteľnosti ženy. Mólo doslova zahltila červená farba a tá zanechala publikum v nemom úžase z dojímavej atmosféry.

zdroj: Puojd Foto: Martin Tomečko

Fashion videá ku kolekcii vytvorila Vladimíra Hradecká z Living documentary, ktoré dopĺňala hudba od Sama Štefanca z Bulp a Stroona. Látky do kolekcií boli vyrobené podľa návrhov dizajnérky Michaely Bednárovej v slovenských a českých firmách so zameraním na tlač a žakárové tkanie.

19:00 – DENDIS

Pavol Dendis sa vo svojej tvorbe sústreďuje najmä na pánsku módu, ktorá sa v jeho podaní stala aj obľúbenou ženskou záležitosťou a tak tento rok pribudli aj ženské modely. Minimalistické kúsky s osobitými detailmi a jednoduchou farebnosťou, ktoré spočívali najmä v kontraste čiernej a bielej boli v novej kolekcii UNSEEN* obohatené výraznými doplnkami. Tie oživili temnou až mrazivou atmosférou príbehy zo slovanskej mytológie, ktoré dizajnér rozpráva.

Inšpiráciou sa mu stali záhadné bytosti, ktoré sprevádzali každodenný život ľudí na dedine a v lese. Dôraz kladie na krajčírske spracovanie modelu, výrazný styling a na celkovú emóciu, ktorú zanechá po každej prehliadke v publiku. Dizajnér spolupracuje so širším tímom pre dosiahnutie najlepšieho výsledku a rovnako tomu bolo aj pri aktuálnej kolekcii.

Klobúky vytvorila Katarína Žgančíková zo značky Alate millinery so spoločnou myšlienkou surovosti prírodného materiálu a záhadného symbolizmu. Využitý bol materiál ako srsť, koža, drevo, kov a rafia. Opätovnú spoluprácu nadviazal s Ondrejom Daubnerom, ktorý vytvoril kovové doplnky, opasky sú dielom Michala Melicherčika.

20:00 – SILVIA ZREBNA

Tvorba dizajnérky Silvii Zrebnej je založená na spontánnosti, minimalistických strihoch s dôrazom na detail a materiál. Kombinuje autorskú tvorbu s recykláciou a toho dôkazom je aj najnovšia kolekcia AutentiCity. Poukazuje na prepojenie vnútorných pudov s vonkajšou stránkou osobnosti. V každom z nás je kúsok nespútanej sily, ktorá je častokrát potláčaná. Kolekcia je spleť živočíšna, pohodlnosti a luxusu.  Dôraz kladie hlavne na prepracované detaily nielen v kovových a kožených doplnkoch, ale aj v materiáloch. Prevládal spracovaný denim, kombinácia štruktúr či zaujímavé detaily, ktorými bol napríklad opasok využitý zároveň aj ako odhaľujúci ženský top.

20:00 – MAJA BOZOVIC

MB je kreatívne štúdio dizajnérky Maji Bozovic, ktoré sa zaoberá udržateľnou módou a často pracuje s témami týkajúcimi sa kultúry a spoločnosti. Štúdio spolupracuje výlučne s dodávateľmi certifikovaných, organických a udržateľných materiálov. Autorka v odevnej kolekcii Monuments sa zaoberá národným dedičstvom vo vzťahu s odevom.

zdroj: Maja Bozovic Foto: Martin Tomečko

V kolekcii prevládali asymetrické strihy v prevedení kabátov, topov či šiat a najmä čierno-biela kombinácia, ktorá zdieľa myšlienku kozmického dualizmu zákona života a smrti a viaže sa na dielo memoračnej architektúry Stone Flower v Jasenovci. Týmto dielom sa odvoláva na súčasnú dobu globalizácie, digitalizácie a klimatickej krízy. Modelky preto vyšli na prehliadku s prekrytými ústami, aby tak vyjadrili hĺbku a vážnosť dizajnérkinej témy. 

21:00 – BORIS HANEČKA

V najnovšej kolekcii veľmi úspešného a obľúbeného dizajnéra Borisa Hanečku sa tentoraz objavili nielen dámske ale aj niekoľko pánskych modelov. Kolekcia bola inšpirovaná dielom Inferno : Canto V od známeho talianskeho spisovateľa a básnika Danteho Alighieri. Dizajnér si za nosnú časť inšpirácie vybral vetu: „Niet väčšej bolesti ako spomínať na šťastné časy v biede.“

Inferno: Canto V je prvou časťou epického poemu Božská komédia zo 14. storočia, ktoré bolo najvýznamnejším dielom Dante Alighieriho, jedného z najvýznamnejších talianskych básnikov a spisovateľov renesančného humanizmu. Považuje sa za klenot svetovej literatúry. Zobrazuje v ňom stav duše po smrti v troch zasvätených ríšach: v pekle, očistci a v raji. Je o ceste za spásou ľudskej duše. Inferno reprezentuje cestu duše k bohovi, kde práve Inferno označuje uvedomenie a odmietanie hriechu.

zdroj: Záber z prehliadky Borisa Hanečku Foto: Martin Tomečko

V poradí siedmy ročník najväčšieho módneho podujatia Fashion LIVE! bol opäť jedinečný nielen vďaka novým zaujímavým priestorom, ale aj všetkým zúčastneným dizajnérom či partnerom, ktorí podujatie podporujú.

„Veľká vďaka patrí všetkým dizajnérom za ich výbornú prácu na jednotlivých kolekciách, vďaka ktorým mohli mať návštevníci podujatia opäť nezabudnuteľné zážitky. Zároveň chcem poďakovať aj našim partnerom Stanica Nivy, Virvar, Nadácia Tatra banky, Fondu na podporu umenia, Slovenskej národnej galérii, Hubert Sektu, Žitnanský Gonda Architects, značkám L´oreal pod vedením Renáty Márovej, Studio 22 academy pod vedením Jany Olšinskej, Nespresso, Redbull, Vitamin Well, Lancôme, Bioderma či Topánkovo za to, že do nášho projektu vkladajú dôveru a podporujú ho. Samozrejme ďakujeme aj za mediálnu podporu všetkým našim mediálnym partnerom a médiám, ktoré prinášajú tie najdôležitejšie informácie priamo módnym nadšencom a širokej verejnosti,“ uzavrela organizátorka a manažérka projektu Zorka Husarčíková.

Dizajnérsky pop-up 

Po Fashion LIVE! pre milovníkov módy zďaleka nič nekončí, práve naopak, vybrané kolekcie dizajnérov z prehliadok si budú môcť prísť pozrieť a zakúpiť do Fashion LIVE! x virvar designer pop-up-u, ktorý bude pre verejnosť otvorený od 15.10. – 20.10.2019 vo virvar showroome na Hlbokej ceste 7 v Bratislave. Úž teraz vás pozývame na príjemne stretnutie z módneho sveta a podporu slovenskej lokálnej tvorby.

Zdroj: TS

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech