Trnava dostala státisíce eur na projekt, ktorý zníži teplotu ovzdušia o niekoľko stupňov

  • Trnava čoskoro dostane dlhoočakávanú lávku plnú zelene
  • S jej výstavbou sa má začať v roku 2019 a stáť by mala až pól milióna eur
trp
Vizualizácie: ATR s. r. o., facebook.com/Arboria Bike
  • Trnava čoskoro dostane dlhoočakávanú lávku plnú zelene
  • S jej výstavbou sa má začať v roku 2019 a stáť by mala až pól milióna eur

Premostenie spájajúce historické centrum mesta so sídliskom Hlboká (Družba) bolo dokončené približne v roku 1987. Okolie najnovších bytových domov bolo prašné, chýbala zeleň, neupravené plochy holej pôdy a betónu sa v lete extrémne prehrievali.

Napriek tomu bola nová lávka, hoci aj nechránená pred silným vetrom, dažďom a najmä celodenným slnečným žiarením, veľkým prínosom pre obyvateľov sídliska. Žiadna iná možnosť bezpečného prechodu chodcov v oboch smeroch vtedy neexistovala.

Pretože klíma v meste sa z roka na rok zhoršuje a lávka je dodnes najvyužívanejšou trasou, po ktorej prejdú denne tisícky ľudí, mestská samospráva ju vytipovala ako jeden z prvých priestorov, kde sa uskutočnia úpravy na zmiernenie prehrievania v letných mesiacoch, zlepšenie hospodárenia s dažďovou vodou, ochranu pred exhalátmi a hlukom automobilovej dopravy.

Nepríťažlivá betónová lávka opeknie a zmení sa na príjemnú prechádzkovú trasu. Pribudnú zátišia s lavičkami, ktoré zatienia popínavé rastliny v kombinácii s tieniacimi konštrukciami osadenými na južnej strane lávky, aby zachytili maximum slnečného žiarenia.

Voľba padla na takzvaný pohánkovec čínsky, ktorý dokáže narásť za štyri roky do výšky 12 metrov, dobre znáša sucho a slnko, znečistené ovzdušie aj chudobnejšiu pôdu a od mája ho zdobia pol metra dlhé strapce bielych kvetov.

Keď rastliny pokryjú celú konštrukciu, vytvoria až 1 600 metrov štvorcových vertikálnej zelene, ktorá dokáže znížiť teplotu ovzdušia až o päť stupňov Celzia, tlmiť hluk a zachytávať prachové mikročastice.

Predpokladané náklady mesto podľa portálu Trnava Live odhaduje na 520-tisíc eur s DPH. Prvú súťaž na dodávateľa stavebných prác vypísalo mesto v septembri 2018, napokon ju zrušili. „Prihlásil sa len jeden uchádzač,“ zdôvodnil hovorca mesta Trnava Pavol Tomašovič.

Druhá verejná súťaž trvá do 15. januára 2019. V porovnaní s prvým obstarávaním spred troch mesiacov je predpokladaná hodnota zákazky vyššia o 60-tisíc eur. V septembri mesto súťažilo zámer ozelenenia lávky za cenu 460-tisíc eur s DPH.

Väčšinu nákladov na projekt, takmer 400-tisíc eur, má pokyrť príspevok zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Zostávajúce náklady zaplatí mesto z vlastného rozpočtu. Stavebné práce na lávke by mali na základe aktuálnych informácií prebehnúť počas roku 2019.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK