Tvár kráľovnej Alžbety II. zmizne z mincí i bankoviek, mení sa aj štátna hymna

  • Posledný portrét na minciach zobrazuje kráľovnú s diamantovým diadémom
  • Karol III. požiadal o dlhšie obdobie smútku za svoju zosnulú matku a kráľovnú Alžbetu II.
Alžbeta II. s kyticou kvetov, princ Charles na stretnutí s bývalým prezidentom SR, ilustračné foto
, TASR/AP/Kirsty Wigglesworth TASR/Kancelária prezidenta SR
  • Posledný portrét na minciach zobrazuje kráľovnú s diamantovým diadémom
  • Karol III. požiadal o dlhšie obdobie smútku za svoju zosnulú matku a kráľovnú Alžbetu II.

Súčasné britské bankovky s podobizňou kráľovnej Alžbety II., ktorá zomrela vo štvrtok vo veku 96 rokov, naďalej zostávajú zákonným platidlom. Historicky hrali mince významnú úlohu najmä pri rozširovaní slávy kráľov.

Je to najmä preto, že v minulosti bol pre mnohých ľudí obraz kráľa či kráľovnej na minciach jedinou podobizňou monarchu, ktorú počas svojho života vôbec mohli vidieť.

Ako uvádza portál Independent, kráľovná Alžbeta II. mala počas svojho života v obehu až päť podobizní na minciach. „Pôvodný mincový portrét kráľovnej bol od Mary Gillick a bol prijatý na začiatku jej vlády v roku 1952. Neskôr ju odfotografoval Arnold Machin OBE a tento portrét sa dostal do mincového obehu v roku 1968.“

Ako ďalej uvádzajú, tretí portrét bol od Raphaela Makloufa v roku 1985, po ňom nasledoval od Iana Rank-Broadlyho v roku 1998 a finálnu podobu portrétu na minciach, aké poznáme dnes sú tu od roku 2015 a ich zhotoviteľkou bola Jody Clark.

„Posledný portrét na minciach zobrazuje kráľovnú s diamantovým diadémom,“ uvádza portál.

Počas vlády Karola II., od roku 1600 kráľovská tradícia hovorí, že monarchovia musia byť na minciach znázorňovaní opačným smerom ako ich predchodca. Hovoríme o otočení portrétu. Takže keď sa princ Charles stane kráľom Karolom III., jeho portrét bude otočený doľava, pretože kráľovná Alžbeta II. bola otočená doprava.

Všetky krajiny Commonwealthu, do ktorých patrí aj Nový Zéland, Austrália či Kanada, majú na bankovkách a minciach tvár Alžbety II. Vo všetkých týchto krajinách sa budú musieť bankovky uvoľniť z obehu a nahradia sa bankovkami s kráľom Karolom III.

Samozrejme, uvoľnenie takýchto bankoviek príde postupne, pričom banky a pošty budú staré vzory zbierať. To všetko sa začne riešiť až po ukončení štátneho smútku.

Nový britský kráľ Karol III. požiadal o dlhšie obdobie smútku za svoju zosnulú matku a kráľovnú Alžbetu II., ktorá odišla na večnosť vo štvrtok vo veku 96 rokov. Referuje o tom spravodajský web CNN s odvolaním sa na Buckinghamský palác, ktorý uviedol, že dátum pohrebu bude potvrdený „v primeranom čase“.

Karol III. požiadal o dodržiavanie kráľovského smútku od tohto piatka po siedmy deň po pohrebe Alžbety II. Obdobie smútku budú podľa vyhlásenia Buckinghamského paláca dodržiavať členovia kráľovskej rodiny, ako aj ich zamestnanci a ďalší predstavitelia.

Oficiálne stretnutia budú zrušené a vlajky na kráľovských rezidenciách, vládnych budovách, v ozbrojených silách a na britských zastupiteľských úradoch v zámorí budú spustené na pol žrde.

Z Queen’s Counsel bude King’s Counsel

Vo Veľkej Británii má monarchia svojich vlastných obhajcov a právnych zástupcov, ktorých menuje za právnych poradcov Jej Veličenstva a sú označovaní pod pojmom Queen’s Counsel (QC). Tento názov sa však následne zmení na King’s Counsel (KC).

Charlesovi sa zmení aj podpis. Ako kráľ sa už nebude môcť podpisovať ako „Charles“, jeho nový podpis bude musieť obsahovať jeho nové meno, teda Karol III., rovnako ako s dodatkom za menom písmeno R, čo je z latinského Rex (kráľ).

Nový kráľ bude taktiež potrebovať novú vlajku. „V roku 1960 kráľovná prijala osobnú vlajku – zlaté E s kráľovskou korunou obklopenou korunkou ruží na modrom pozadí, ktorá sa mala vznášať na akejkoľvek budove, kde bola ubytovaná, alebo lodi, aute či lietadle, v ktorom cestovala,“ uvádza Independent.

Erb, ktorý je prijatý od začiatku vlády kráľovnej Viktórie, teda od roku 1837, ostáva rovnaký.

To však nie je všetko, čo sa bude musieť zmeniť. Poštové známky dostanú podobizeň nového kráľa a nové pasy sa už budú vydávať s vyhlásením „ministra Jeho Veličenstva“. Označenie súčasného panovníka sa ale vyskytuje aj na uniformách štátnych zamestnancov (napríklad polície), či poštových schránkach. 

No a napokon a zmení aj samotná štátna hymna. Z dnes už ikonického „God save the queen“ (Boh ochraňuj kráľovnú) sa stane „God save the king“.

Zdroje: The Independent, TASR, SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá