Tvárili sa, že predávajú svetielka. V skutočnosti pašovali technológie do jadrových zbraní pre Rusko

  • Idylka amerického sna skončila, keď Alexeya Braymana obvinila prokuratúra z účasti na pašeráckej skupine
  • Skupina mala pašovať z USA do Ruska polovodiče a zbrane
obvinený Alexey Brayman mal pašovať polovodiče pre ruskú armádu
Archívny fotky z Facebooku/Mil.ru, Alexey Brayman
  • Idylka amerického sna skončila, keď Alexeya Braymana obvinila prokuratúra z účasti na pašeráckej skupine
  • Skupina mala pašovať z USA do Ruska polovodiče a zbrane

Ich dom v 20-tisícovom mestečku Merrimack v štáte New Hampshire sa ničím neodlišoval od ostatných na ulici. Modré okenice, vianočné ozdoby, SUV na ceste a mladá rodina v ňom vyzerali ako splnený americký sen východoeurópskych imigrantov.

Obyvatelia štvrte rodinu opisovali ako „milú“. Ale skutočnosť pripomína obdobie Studenej vojny a dej ako vystrihnutý z amerických špionážnych filmov. Dom mal byť využívaný na pašovanie zbraní a komponentov, ktoré Rusko využíva vo svojej agresii voči Ukrajine.

Ministerstvo spravodlivosti USA vo vyhlásení uviedlo, že majiteľ domu Alexey Brayman, obyvateľ New Jersey Vadim Jermolenko a ďalší piati ruskí občania boli súčasťou pašeráckeho kruhu. Po odhalení čelia 16-bodovej obžalobe, vrátane sprisahania a prania špinavých peňazí. Ich cieľom bolo získať vojenské technológie a technológie dvojakého použitia od amerických spoločností pre ruský obranný priemysel.

Na sociálnych sieťach upozorňovali na ruskú agresiu, v skutočnosti ju pomáhali realizovať 

Prokuratúra uvádza, že dom Braymana bol využívaný ako skladisko pre polovodiče dvojakého použitia, ktoré sa dajú nájsť v drahšej elektronike, ale zároveň ich Rusko používa pri výrobe svojich zbraní, vrátane hypersonických či jadrových rakiet. Na tieto produkty sa sťahujú sankcie, ktoré Spojené štáty, Európska únia a ďalšie krajiny na Rusko uvalili v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu.

Z New Hampshire mali tieto zariadenia putovať do Európy, konkrétne do Nemecka a Estónska. Práve v pobaltskom štáte mali zatknúť jedného z obvinených Vadima Konoshchenoka, o ktorom si prokuratúra myslí, že je v skutočnosti agentom Federálnej bezpečnostnej služby Ruskej Federácie (FSB). Ten mal pašovať komponenty maskované ako „autodiely“ ďalej do Ruska. Pri jeho zatknutí našli aj muníciu do ostreľovacích pušiek.

Denník Boston Globe uvádza, že Brayman, ktorý pochádza z Ukrajiny, ale má izraelské občianstvo, bol vzatý do väzby, ale neskôr prepustený na kauciu. Aby neušiel, bol mu odobratý pas.

Brayman mal šikovnú taktiku, spoločne so ženou Dariou, ktorá nie je obvinená, prevádzkovali internetový obchod so svietidlami. Susedom tak neprišli zásielky podozrivé.

Denník uvádza, že ich profily na sociálnych sieťach z nich robia nepravdepodobných komplicov ruskej vojny, no opak je pravda.

„Na svojej facebookovej stránke Alexey Brayman uvádza svoje rodné mesto ako hlavné mesto Ukrajiny Kyjev a súdne záznamy ho identifikujú ako izraelského občana. Raz tiež zverejnil klip ukrajinských interpretov na ,America’s Got Talent’, v ktorom upozornil na dlhoročný konflikt s Ruskom,“ uvádza Boston Globe.

„Poslednú jar, keď sa cez ich dom údajne pašovali komponenty na vedenie vojny, Daria Braymanová využila svoju stránku na Facebooku, aby ponúkla dary charitatívnej organizácii, ktorá poskytuje ,život zachraňujúcu lekársku a humanitárnu pomoc Ukrajincom postihnutým ruskou vojenskou inváziou’.“ Denník uvádza, že sociálne siete manželky naznačujú, že pochádza z Ruska.

Rusko spolieha na agentov pri získavaní polovodičov 

Boston Globe upozorňuje, že Rusko spolieha práve na svoju sieť agentov pri úlohách, ako je získanie polovodičov. Spoločnosti, ktoré tieto komponenty obžalovaným dodali, mali byť zavádzané o ich pravom využití, falšovaná mala byť aj ich vývozná dokumentácia.

Všetci obvinení mali byť napojení na moskovské spoločnosti Sernija Engineering a Sertal LLC, ktoré údajne ovládajú ruské spravodajské služby.

„Ministerstvo spravodlivosti a naši medzinárodní partneri nebudú tolerovať zločinecké schémy na posilnenie vojnového úsilia ruskej armády,“ povedal generálny prokurátor Merrick B. Garland.

„Ministerstvo spravodlivosti bude naďalej energicky presadzovať naše ekonomické sankcie a kontroly vývozu proti tým, ktorí umožňujú ruskej vláde pokračovať v nespravodlivej vojne na Ukrajine,“ dodal Garland.

Obvineným hrozí 30 rokov väzenia.

Zdroje: U.S. Department of Justice, Boston Globe

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá