Tvrdá realita mladých Slovákov: Mama hotel využíva enormné množstvo ľudí (PRIESKUM)

  • Viac ako polovica mladých dospelých stále žije s rodičmi
  • Ostatní bývajú so spolubývajúcimi, na internáte či v prenájme
hypotéka pre páry či manželov
TASR/Dano Veselský
  • Viac ako polovica mladých dospelých stále žije s rodičmi
  • Ostatní bývajú so spolubývajúcimi, na internáte či v prenájme

Hlavným finančným snom mladých ľudí na Slovensku je najmä bývanie vo vlastnej nehnuteľnosti. V prieskume agentúry Ipsos pre UniCredit Bank sa tak vyjadrilo 58 % respondentov. Viac ako polovica mladých dospelých stále žije s rodičmi. S partnerom vo vlastnom byte žije asi 16 % opýtaných. Ostatní bývajú so spolubývajúcimi, na internáte či v prenájme.

Mladí ľudia sú na začiatku svojej kariéry a vo veku od 18 do 26 rokov buď ešte študujú, alebo pracujú v prvom zamestnaní, čo ovplyvňuje aj ich príjem. Jeho priemerná výška v tejto vekovej skupine je 700 eur, pričom len 33 % mladých ľudí má v tomto veku trvalý pracovný úväzok, 9 % má založenú živnosť. Zvyšok má príjem z brigád, čiastočných úväzkov v kombinácii s príjmom od rodičov.

Z prieskumu vyplýva, že o hypotéku môže požiadať približne tretina mladých dospelých do 26 rokov, a to sú práve tí, ktorí majú trvalý pracovný pomer alebo aktívnu živnosť.

„Aj tí sa však v tejto etape života, po prechode zo škôl do prvého zamestnania, pri zaobstaraní vlastnej nehnuteľnosti bez pomoci rodičov, zväčša nezaobídu. Po získaní pracovných skúseností sa mesačný príjem zvyšuje a aj hypotéka je dostupnejšia,“ uviedla hovorkyňa UniCredit Bank Zuzana Ďuďáková.

Z bankových dát UniCredit Bank vychádza, že žiadosť o prvú hypotéku si podávajú mladí trošku neskôr. Zväčša okolo 28 až 31 rokov, keď sa zastabilizujú v prvom zamestnaní a príjem im to dovoľuje. Až 68 % takýchto žiadateľov tvoria páry. V prípade mladého páru a dvoch spoludlžníkov je situácia pre získanie hypotéky podľa Ďuďákovej jednoduchšia.

Aj mladí ľudia, ktorí sú na začiatku svojej pracovnej kariéry alebo ešte len študujú, si môžu pomaly odkladať peniaze po malých čiastkach. O niekoľko rokov to môže podľa Ďuďákovej tvoriť dobrý základ pre vlastné zdroje pre zaplatenie časti z kúpnej ceny bývania. Podľa prieskumu 45 % mladých Slovákov už sporiaci účet používa a ďalších 48 % o jeho zriadení uvažuje.

Mama hotel je stále na vrchole

Generácia slovenských mileniálov sa často rozhoduje pre „mama hotel“ – bývanie u rodičov. To potvrdzuje aj prieskum Eurostatu, ktorý ukazuje, že mladí ľudia na Slovensku odchádzajú z rodičovského hniezda až v tridsiatke, píše SITA.

Napriek tomu, že väčšine takzvaných mileniálov sa o bývanie a náklady s ním spojené zväčša starajú rodičia, zo svojich zárobkov si odkladajú relatívne málo.

Približne pätina mladých ľudí si podľa prieskumu nesporí vôbec. Preto opúšťajú rodičovský dom oveľa neskôr ako v iných krajinách Európskej únie. Dôvody sú rôznorodé, zahŕňajúc nízke príjmy, obmedzený prístup k hypotékam a nájomným bytom.

Slovenská mládež zaostáva ďaleko za priemerom všetkých krajín Európskej únie vo výške veku pri odchode od rodičov. Zatiaľ čo európsky vekový priemer je pri mladých ženách 25,5 roka a u mužov 27,4 roka, Slovenky opúšťajú domovy v priemere vo veku 29,5 roka a muži ešte neskôr, až vo veku 32 rokov.

Z mama hotela odchádzajú vo vyššom veku už len Chorváti, a to ako 33-roční. Na prvej priečke v osamostatnení sa umiestnili Fíni, ktorí opúšťajú rodičovské bývanie už ako 21-roční. O bývanie, náklady naň a zväčša aj o stravu mladých sa teda dlhý čas od skončenia štúdia starajú rodičia. No aj napriek tomu si mladí pravidelne sporia podľa prieskumu 365.bank pomerne nízke sumy.

Nevedia si ušetriť ani 100 eur

Viac ako polovica z nich si dokáže odložiť mesačne len sumu vo výške do 100 eur. Pätina si ani napriek výhodám rodičovského bývania v podobe nižších nákladov na život, paradoxne, neušetrí nič. Tretina z nich uvádza ako dôvod príliš nízky príjem a 17 % nepovažuje sporenie za dôležité. Približne šesť z desiatich ľudí vo veku do 30 rokov má na účte úspory vo výške do 5-tisíc eur.

Dôvodov, prečo odchádzajú mladí ľudia neskôr od rodičov, je viacero. Okrem dobrovoľného rozhodnutia zotrvať s rodinou dlhšie zohráva úlohu aj skutočnosť, že aktuálne sa bývanie pre mladých javí menej dostupným ako napríklad pred desiatimi alebo pätnástimi rokmi.

Hypotéky v plnej výške ceny bývania sú už minulosťou a človek potrebuje mať vlastné úspory aspoň vo výške 20 % z ceny nehnuteľnosti. Príčinou neskoršieho opustenia rodinného hniezda je aj absencia štátnych sociálnych nájomných bytov, ako aj nízka tradícia súkromného nájomného bývania.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá