U nás skončíš v base, v tejto krajine tresty za marihuanu zvoľnili. Prekvapí ťa dôvod

  • Luxembursko upravuje tresty za marihuanu, chce zaviesť miernejšie tresty
  • Pestovanie a užívanie marihuany by malo byť v domácnostiach povolené
marihuana, joint
Unsplash/Elsa Olofsson
  • Luxembursko upravuje tresty za marihuanu, chce zaviesť miernejšie tresty
  • Pestovanie a užívanie marihuany by malo byť v domácnostiach povolené

Luxemburská vláda v piatok predstavila návrh zákona, ktorý povoľuje pestovanie a užívanie marihuany v domácnostiach. Informovala o tom agentúra AFP.

Podľa návrhu zákona by každá domácnosť mohla pestovať maximálne štyri rastliny marihuany. Na tlačovej konferencii to uviedli miestni ministri vnútra, zdravotníctva a spravodlivosti.

Spomínaný návrh je súčasťou balíka viacerých  právnych predpisov, s ktorými chce luxemburská vláda bojovať proti organizovanej drogovej trestnej činnosti.

Miernejšie tresty

Krajina má v úmysle zachovať zákaz konzumácie marihuany na verejnosti, ale zároveň chce zaviesť miernejšie tresty súvisiace s užívaním a prechovávaním tejto drogy. Výška pokuty za držanie množstva menšieho ako tri gramy má byť stanovená na 145 eur.

Liberálna vláda luxemburského premiéra Xaviera Bettela pri nástupe k moci v roku 2018 sľúbila úplnú dekriminalizáciu rekreačného užívania marihuany. Tento plán však neskôr prehodnotila vzhľadom na obavy susedných krajín súvisiace s pašovaním drogy cez hranice Luxemburska.

Si za dekriminalizáciu marihuany na Slovensku?

Balíkom predstavených opatrení sa bude tamojší parlament zaoberať začiatkom budúceho roka.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie